Саудитска Арабия има нов крал, след като крал Абдулла издъхна рано днес. Брат му Салман заема неговото място и ще трябва да се изправи пред редица предизвикателства, които Абдулла му завеща.
Кралството е един от дългогодишните партньори на САЩ, а напоследък и един от ключовите. То е съюзник на Запада срещу “Ислямска държава” и тероризма, и основен виновник за спадащите цени на петрола.
На първо време обаче Салман трябва да гарантира, че приемствеността ще премине гладко без никакви разногласия и амбиции за власт в рамките на управляващата фамилия, смятат анализатори от BBC.
Йерархия
Салман посочи полубрат си Муркин за наследник и по този начин изпревари семейна криза и борба за власт.
Когато през 2005 г. крал Фахд се спомина, назряха опасения за вътрешна борба за престола.
След обявяването на смъртта на крал Фахд на 1-ви Август 2005 г. цената на суровия петрол сорт „брент“ стигна до най-високата стойност от почти $61 за барел.
Коронясаният принц Абдулла на практика управляваше страната от 1995 г. и идването му на власт реално не промени нищо в политиката на страната от последните години.
Джихадисти на всеки ъгъл
Саудитска Арабия в момента е заобиколена предимно от врагове. От север границата й е заплашена от бойците на “Ислямска държава”, а от юг – от „Ал Кайда в Йемен“.
Въпреки че саудитските военни самолети се присъединиха към водената от САЩ международна коалиция срещу ИД, самите саудитци не са привърженици на тази стратегия.
Време е за реформи
Правителството ще трябва да отговори и на нестихващите призиви за реформи. Това би бил крайно интересен процес за една власт, която използва антитерористичните си закони, за да се разправя с реформатори и критиците си.
Реално, законите, според които управлява кралството, не се различават много от тези, които господстват в т. нар. халифат на „Ислямска държава“. И двете използват крайни интерпретации на исляма.
Графиката на Middle East Eye е показателна за това:
Documents show IS & Saudi Arabia prescribe near-identical punishments for crimes http://t.co/ZoVVUqeHMn #ISIS #Saudi pic.twitter.com/kUEXqXCJiv
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) January 20, 2015
Освен това, за колкото и богата страна да смятаме Саудитска Арабия, проблемът с безработицата там нараства. Около половината от населението е под 25 години, а няма достатъчно смислени работни места за младите саудитци.
Въпреки това, крал Абдулла бе смятан за реформатор и бе човекът, който настояваше за това повече жени да работят. Той позволяваше и лека критика на властта в пресата.
Ами петролът?
В общи линии сега всички следят дали ще има промяна в политиката на кралството спрямо петрола. Саудитска Арабия е най-големият износител на петрол в света и има ключова роля в енергийния пазар.
Крал Абдулла нареди поддържането на политика на свръхпроизводство на петрол преди няколко месеца и това доведе до сериозни спадове на цената на нефта. От своя страна пък намаляването на цената нанесе сериозен удар на руската икономика, която изкарва голяма част от приходите си именно от продажбата на нефт.
Очакванията са, че крал Салман ще продължи политиката на брат си, за да прогони съперничещите производители.
„Крал Абдулла бе архитектът на настоящата стратегия за поддържане на свръхпроизводство и прогонване на по-малките играчи, вместо намаляване“, каза пред Reuters Джон Килдъф, партньор в Again Capital LLC в Ню Йорк.
Според енергийния анализатор Тушар Бансал оттук нататък не се очаква значителна промяна в саудитската политика, но в момента пазарът се интересува от това дали настоящият министър на петрола ще се оттегли от поста.
„Али ан-Наими е министър на петрола от 1995 г. насам … Имаше слухове, че иска да се оттегли, но крал Абдулла поиска той да остане, докато е на власт. Така че истинският въпрос е, ако има нов министър на петрола скоро, дали ще промени саудитската енергийна политика?“, смята Бансал.
Петролният консултант Виктор Шум заяви, че спекулациите около съдбата на министъра на петрола може да се отразят на пазарната несигурност, макар че той не очаква смяна на министъра или на цялостната политика.
„Решението Саудитска Арабия да продължи да изпомпва повече петрол не зависи от това кой е крал“, смята Шум и посочи, че лидерите на страната едва ли искат да повтарят стари грешки в политиката си.
През 1980 Саудитска Арабия намали своята продукция, за да повдигне цените на фона на намаляващото търсене и все повечето доставки от износители извън ОПЕК, но претърпя двоен удар от по-ниските цени и свиването на производството.
Саудитските политици са решени да не повтарят грешката, твърдят анализаторите.
Фючърсите на суров петрол скочиха днес след новината за кончината на краля, но след това спаднаха отново и все още се търгуват на нива наполовина под последните пикове от юни 2014 г., когато цената им надхвърли 100 долара за барел.
„Този малък скок на цените е разбираем … Трябва да се разпродадат бързо и няма да трае дълго“, казва анализаторът в Societe Generale Марк Кийнан.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.