Снимка: ЕРА/БГНЕС
През последното десетилетие страните-членки на Европейския съюз са постигнали значителен напредък в областта на здравеопазването, но големите неравенства остават както в отделните страни, така и между тях, пише EurActiv, позовавайки се на нов доклад по темата. [related-posts]
Документът сравнява здравни данни в Европа като рискови фактори за здравето, достъп до висококачествена грижа и сбор от европейски здравни индикатори, разработени от Европейската комисия.
Докато средната продължителност на живота в страните от ЕС се е увеличила с повече от 5 години в сравнение с показателите от 1990 г., докладът показва, че разликата между страните с най-голяма и най-малка продължителност остава около 8 години.
Средната продължителност в ЕС се е повишила до 79.2 години. Водещите държави по този индикатор са Испания, Италия и Франция, докато на дъното на класацията са България, Румъния, Литва и Латвия.
Все още остават и вътрешните неравенства в отделните социални и икономически групи в страните. Хората с по-високо образование и доход имат по-добро здраве и живеят с няколко години повече от тези в по-неблагоприятни положение.
В някои страни от Централна и Източна Европа образованите мъже на 65 години могат да очакват живот с между 4 и 7 години по-дълъг от тези с ниско ниво на образование. Средно в европейските страни жените живеят с шест години повече от мъжете. Само една година от това полово неравенство е през годините на здравословен живот (броя години на живот, свободен от ограничения на активността по здравословни причини – б.р.)
Според доклада различията са свързани с много фактори, като някои от тях са извън здравната система. Такива са околната среда, в която живеят хората, индивидуален начин на живот и поведенчески навици и различия в достъпа до здравеопазване и качеството на медицинската помощ.
Ефект на здравните разходи
Качеството на здравеопазването може да се повиши още в бъдещето, тъй като много правителства орязаха здравните си разходи по време на кризата. Между 2009 и 2012 г. разходите за здраве, съотнесени към инфлацията, са спаднали в половината държави от ЕС.
Средно здравните разходи са спадали с 0.6% годишно, в сравнение със средния икономически растеж с 4.7% между 2000 и 2009 г. Това се дължи на съкращаването на медицински персонал и заплати, намалението на субсидиите за здравните институции, по-ниските цени на фармацевтичните продукти и увеличението в доплатените от пациентите суми.
Докато разходите за здраве са се увеличили умерено през 2012 г. в няколко страни като Австрия, Германия, и Полша, те продължават да падат в Гърция, Италия, Португалия, Испания, Чехия и Унгария.
Повечето страни от ЕС поддържат универсално или почти универсално покритие на базовите си здравни услуги, но голяма част от населението в България, Гърция и Кипър през последните години остава неосигурено. Въпреки това, дори в тези страни правителствата взимат мерки, за да могат дори хората без здравни осигуровки да получат достъп до здравна помощ.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...