Василий Кандински, „За и против“
От утре, 6 януари, управляващата коалиция навлиза във втория си месец закъснение спрямо срока, в който трябваше да представи програмата си. На 6 ноември м.г. четири политически сили – ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт и АБВ, подписаха програмна декларация. Съгласно нейния „диспозитив“ в едномесечен срок трябваше да е готова управленската програма.
Закъснението е факт. Предвид схемата на заданието, най-вероятно ще я дочакаме към февруари-март. Защо не за Idus Martias* – Мартенските иди са добра дата, (освен име на филм).
Всяко министерство подготвя свое „парче“ от програмата. На вицепремиера Румяна Бъчварова и екипа й се пада отговорността да cъшие отделните парчета, като ги напъха в таблици, оразмери, ошрифти и напудри.
Да се надяваме, че крайният резултат няма да е пачуъркът, какъвто наподобяваше програмната декларация. За разлика от ръкоделието обаче тя нито топлеше, нито красеше.
Странно е, че управляващите са решили всяко министерство – разбирай политическата сила, която представлява – да пише поотделно програмата си. (Сякаш) четирите „коня“ във властта тичат по отделни писти.
Какво толкова – n-тата неизпълнена програма. А и Бойко Борисов винаги може да се намеси еднолично и да суспендира едно или друго решение – любим негов маниер. В първия си мандат той се държеше като суверен – „създател“ и „носител“ на властта, която въздаваше с всичките си смени на министри, раздавания на пари за едно или друго, пътуванията на Авиоотряд 28 и т.н.
Така че на този ембрионален стадий замисълът за програмата е по-скоро публичен реверанс, отколкото съзнателно целеполагане + мерки за постигане. Но в политически план това е опит за отграничаване от тройната коалиция, която функционира 4 години без коалиционно споразумение, на база задкулсни договорки.
За краткото двумесечно управление на коалицията стана ясно, че някои от най-важните решения като това за пенсионните фондове изобщо не се обсъждат в коалиционен формат. Впрочем – какъв точно е механизмът на съгласуване на решения също е неясно.
Тройната коалиция си имаше т.нар. Съвет на лидерите, механизмът на тази засега не е известен. Освен общовалидният, че Шефа вика на четири очи този, с когото иска да си говори, е необходим и друг, публично известен и одобрен от четирите формации в управлението. В такъв формат би следвало да се обсъди политическото решение за влизането на България в Единния банков съюз – нещо, за което управляващите си прехапаха езиците, откакто взеха руля, но фиксирано в програмната декларация.
Според източници на Ureport.bg Министерството на финансите, което би трябвало да се заеме с подготовката на България за влизане в съюза, не е декларирало подобно намерение в своя проектоплан.
Но каквито и промоционални пакети да ни оферират във все още невиждания Master plan, едно е ясно: местните избори разделят времето на „до есента“ и „след това“. Но не само те.
Освен вота у нас, в съседните на България Гърция и Турция предстоят парламентарни избори тази година. Тези в Гърция са след по-малко от 3 седмици. И за тях българските власти трябва да имат отделен екшън план.
Причината за това е съвършено ясна: в случай че очертаващата се да управлява радикална левица СИРИЗА реши да извади Гърция от еврозоната, потърпевши, наред с гръцкия народ, ЕС, еврото, ще са гръцките банки. Няколко от тях оперират и в България.
По време на първия кабинет на ГЕРБ вицепремиерът и тогавашен министър на финансите Симеон Дянков не позна как ще се развие гръцката криза и дори премиерът Борисов призна публично този му пропуск през 2010 г. Какво ще се случи с гръцките банки, ако Гърция излезе от еврозоната и ЕС изиска да бъдат върнати 240-те милиарда евро, отпуснати до момента? Може и да не се стигне до този сценарий, но все едно, властта трябва да мисли няколко стъпки напред.
„Колкото повече растат безразличието и безпомощността на гражданите, толкова по-належащо е да се увеличи допълнително ролята на правителствата. Те задължително трябва да носят духа на инициативност, предприемчивост и ръководство, който отделнте хора са изгубили. На тях се възлага всичко да предприемат, всичко да ръководят, всичко да защитават. В такава обстановка държавата се превръща във всемогъщ бог. Само че опитът учи, че властта на такива божества не е била нито много трайна, нито много силна“. Гюстав льо Бон, „Психология на тълпите“.
В края на октомври м.г. одиторската и консултантска компания „Делойт“ прогнозира, че в следващите няколко години една или повече гръцки банки ще продадат бизнеса си в България, защото се фокусират върху основните си пазари. Но това беше преди предсрочните избори. В момента у нас оперират 4 банки: ОББ, Юробанк И Еф Джи, Алфа банк и Банка Пиреос.
Наред с тях – и големи компании като „Еко България“, която има над 80 бензиностанции в България, IKEA чрез договор за франчайз с гръцката House Market S.A., Coca-Cola Hellenic BC Bulgaria, Aktor, която продължава да работи по магистрала „Струма“, въпреки многото проблеми м.г., GEK Group – чрез „Айкон“, която също строи по големи проекти, гърци държат и The Mall и др. Чрез гръцката Маринопулос Груп у нас стъпи и Starbuks.
Развоят на събитията в Гърция, дори и да не нанесе големи щети на евровалутата, при всички случаи ще барикадира плахите опити на България да се влее в еврозоната. След като от 1 януари там стъпи и последната балтийска страна, най-вероятно ще последва дълга пауза. Впрочем дали еврозоната остава българска цел, ще разберем, когато видим Мастер плана.
Това, което очакваме от този План за 2015-а, са: яснота за пенсионната реформа, яснота за службите за сигурност – заедно със закони за тях, яснота за това какво ще се случва в здравеопазването – с график, приет закон за предучилищното и училищно образование. Кога ще е „първата копка“ на съдебната реформа и колко ни е сметката за „Южен поток“.
А ако нещо междувременно се случи с Гърция, може би най-сетне Дянков ще се окаже прав, когато каза в края на 2011-а, че „за 3 години настигаме Гърция по доходи“. Но май и този път действителността ще го опровергае.
*С наименованието Мартенски Иди (Idus Martias на латински) е обозначена датата 15 март в римския календар. Във времената на древния Рим Мартенските Иди са празник, посветен на бог Марс – провеждал се е военен парад. Но Мартенските Иди са известни и като датата, на която Юлий Цезар бил убит от заговорници.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.