Снимка: ЕРА/БГНЕС
Руското предложение за газови доставки за Европа през Турция, наречено “Турски поток”, което трябва да замени проваления проект “Южен поток”, може да застраши турските интереси, смята висш енергиен експерт от южната ни съседка.
“Предимството на Турция е възможността да предостави алтернативни източници на газ за Европа. Готвеният проект ще постави това предимство под сериозен риск”, казва бившият посланик на Турция във Вашингтон и Техеран Митхат Балкан пред Hurriyet Daily News.
По думите му до решението на Москва се е стигнало, след като е станало ясно, че Европейският съюз ще държи твърдо на позицията си да отхвърли руския монопол над газовите доставки, чрез т.нар. Трети енергиен пакет.
Според дипломата проектите Баку-Тблилиси-Джейхан и Баку-Ерзурум-Джейхан са били политически решения, взети между правителствената на Турция, Азербайджан, Грузия и САЩ.
Целта им е била да отведат газ от Кавказкия регион и Централна Азия до европейските пазари, което би гарантирало тяхната енергийна независимост и би дало на Европа и света алтернатива по отношение на Русия.
Амбицията на Русия да заобиколи Украйна като транзитна дестинация и да блокира проекта “Набуко” са родили “Южен поток”. Дори при представянето си обаче, той е изглеждал смислен от политическа, но не и от финансова гледна точка, смята дипломатът.
В резултат на слабата подкрепа от САЩ и разнопосочната политика на ЕС, “Южен поток” излиза на преден план за сметка на “Набуко”, а при липсата на алтернатива страните от Южна Европа са се принудили да го приемат.
Междувременно обаче се заражда идеята за Транс-анадолският газопровод TAP, който трябва да отведе газ от Азербайджан от Европа. Той трябва да осигури 10 милиарда кубически метра от синьото гориво за страните от ЕС и 6 милиарда за Турция. Тръбата обаче създава възможност за получаване на газ от Иран, Ирак и дори Туркменистан, което би създало редица нови алтернативи за Европа.
Президентите на Русия и на Турция – Владимир Путин и Реджеп Ердоган.
Балкан смята, че ако Европа е искала руски газ според руските условия, тя е можела да предостави изключения на газовите й връзки. ЕС обаче е действал повече на политически, отколкото на икономически основания с принуждаването на Владимир Путин да зачеркне “Южен поток”.
Той отбелязва, че дори Русия да докара газ до Тракия, от където той да влезе на територията на ЕС, вносът отново ще трябва да стане в съответствие за европейските правила, което едва ли влиза в плановете на Москва.
“Ние не знаем дали страните от ЕС ще се съгласят отново да купуват руски газ, и при какви условия биха го направили. Дали е възможна каквато и да било инвестиция, без да се вземе предвид как това гориво ще бъде продавано, какво количество и при какви условия? Смятам, че такава инвестиция не е реалистична и все още трябва да се намерят отговори на много въпроси”, добавя дипломатът.
В допълнение към това Балкан се съмнява, че Русия ще бъде способна да инвестира нужната сума пари в момент, когато западното финансиране изглежда невъзможно, а икономиката й е ударена от санкции.
По думите му Турция опитва да балансира политиката си между интересите на двете страни и в същото време иска да отправи послание към Европейския съюз.
“Русия и Турция винаги са били в добри отношения и имат нужда една от друга. Всички правителства в миналото са били внимателни да не нарушат отношенията, въпреки различията си по много политически въпроси. Те са били успявали да ги загърбят и да открият общите си интереси”, казва той.
Дипломатът определя предложението на Русия да намали износните цени на природен газ за Турция с 5% като абсурдно. Като аргумент той изтъква факта, че световните цени на петрола спаднаха с близо 50 на сто от лятото, а цената на природния газ обикновено е пряко обвързана с тях.
Според него страната е предприела важни стъпки с реализирането на BTC, BTE и TAP и не трябва да променя своя курс. Разбира се тя не трябва да обръща гръб на Русия, която продължава да е водеща сила по отношение на енергетиката и международната политика.
Турция обаче трябва да вземе предвид на първо място собствените си интереси и отношенията си със Запада. На този етап обаче изглежда сякаш везните клонят повече в полза на Русия.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.