Ureport | Политика | Игра на тролове | Русия – без компас. А къде е капитанът
Пазарите виждат, че се задава буря, а в капитанската рубка няма никой. Така авторитетното руско издание“Ведомости“ – и журналистът Сергей Гуриев, коментират хаоса в Русия.
На 16 декември 1 рубла струваше 1 евроцент — с 30% по-малко отколкото преди ден. Руските акции преживяха същия срив. В последните седмици рублата и акциите поевтиняваха паралелно с цените на нефта, но тази седмица цената на нефта се задържа на нивото от $60 за барел. Какво се случи, откъде се взе този разрив между цените на рублата, нефта и акциите?
Изглежда, това объркване на пазара беше провокирано от странна сделка с облигации на най-голямата руска нефтена компания „Роснефт“. През 2013 г., още в епохата на трицифрените цени на петрола, държавната компания взе кредити за $40 милиарда от водещи световни и руски банки, които й бяха необходими, за да изкупи своя бивш конкурент ТНК-BP. Предвид ниските цени на нефта и западните санкции, не е ясно как ще бъде изплатен или рефинансиран този дълг.
Поради тази причина още тази година „Роснефт“ на няколко пъти се опита да получи тези $40 млрд. от руския Фонд за национално благосъстояние. До момента не е успяла, а в края на миналата седмица компанията пусна облигации, номинирани в рубли, за $11 млрд. Както се и очакваше, емисията беше изкупена от най-големите руски държавни банки.
Процентите по тях са значително по-ниски, отколкото от други дългови книжа на Русия със същия падеж: беспрецедентен случай за компания, още повече за такава, която е под ударите на международни санкции. По странно съвпадение Централната банка на Русия разреши на купувачите на тези облигации да използват заеми от… самата нея.
Тази сделка даде ясни сигнали на пазара. Първият: приоритет за Москва не е борбата с инфлацията или стабилизация на рублата, а подкрепа на „Роснефт“. Вторият: Централната банка е готова да използва съмнителни инструменти. Сделката на и за „Роснефт“ повиши риска в банковата система. Операциите на нефтения пазар са вече крайно рисковани за държавните заемодатели и всякакви нови покупки на преоценени облигации в рубли още повече ще навредят на тяхната капитализация. Третият сигнал: тази сделка показва, че правителството и Централната банка нямат нито стратегия, нито ясно разбиране за това как да се справят в трудната ситуация, която се задълбочава от неблагоприятния инвестиционен климат и безпрецедентното изтичане на капитали от Русия.
Пазарите виждат, че идва буря, а капитанската рубка е празна. В последните седмици се сбъднаха най-страшните кошмари на Русия: цената на нефта падна, азиатските пазари се отказаха да поддържат руските банки и компании, а надеждата за отмяна на западните санкции става все по-илюзорна. В отговор Москва започна да прави една след друга политически грешки. Контрапродуктивният отговор на западните санкции, който забрани вноса на продукти оттам, почти унищожи важния за Русия митнически съюз с Беларусия.
Правителството и Централната банка не обясниха как смятат да се разплатят по грамадния външен дълг на банките и компаниите. Преди 2 седмици Владимир Путин подписа федералния бюджет за 2015-2017 г., както и преди разчетен на очакван икономически ръст на БВП от 2.5% на година, инфлация от 5.5% и цени на нефта от $96 за барел. Тези прогнози бяха нереалистични и тогава, а днес изглеждат просто фантастика.
И какво после? Преди месец Централната банка описа „неблагоприятен сценарий“ с цена на петрола от $60 за барел (на толкова е смятан например в бюджета на Саудитска Арабия – Бел. на Ureport.bg) и 4-процентно намаление на БВП през 2015 г. Но нефтът вече струва $60 и такава мека рецесия изглежда като несбъдната мечта. Финансовата разруха и повишаването на основния лихвен процент през нощта на 16 декември свидетелстват за икономическа катастрофа от голям мащаб. Сравненията с кризата от 2008-2009 г. изглеждат прекалено оптимистични. В началото на 2009 г. Централната банка успя да се справи със сътресението на финансовите пазари, като вдигна лихвения процент до 13%, което доведе до намаление на БВП с 8%. Но в нощта на 16-и банката вдигна ставката до 17%, но не спря падането на рублата.
Само две неща могат да се кажат съвсем сигурно. Първото, ако санкциите не бъдат отменени, а цените на нефта не се вдигнат, през 2015 г. руската икономика ще се чувства още по-зле от сега. Второто – реакцията на Москва както в икономическата, така и във външнополитическата сфера ще е съвършено непредсказуема.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.