Снимка: БГНЕС
“Цирк без животни е немислим. Животните в цирка са свикнали с този начин на живот, за тях това е естествена среда”, каза в интервю за БГНЕС Александър Балкански, директор на най-големия цирк в България.
От 1 януари 2015 г. влиза в сила закон, който забранява използването на диви животни в цирковите представления. „В закона има нещо сбъркано. На първо място той е правен, без да бъдат извикани специалисти от цирка и затова се получава разминаване, защото в него е записано „диви бозайници“. В цирка диви животни няма, имаме само опитомени. Дивите бозайници са в джунглата в Африка, до тях човек не може да стигне или ако стигне, животното го напада. Животните в цирка са опитомени, имат много добър контакт с дресьора и гледачите си“, разказа Балкански.
Според него, ако се намери точният подход, не е трудно да се работи с нито едно животно. Той е категоричен, че съвременната дресура е хуманна, без никакво насилие. „Преди 30-40 години способите са били свързани с насилие, което е предизвикало възмущението на природозащитниците. Днес обаче дресьорите не използват никакви сурови средства – електрошокове, камшици, вили. Нашият дресьор представя номера си с голи ръце. Най-важното е да се създаде уникалният психологически контакт между животното и дресьора и да се получи висша форма на разбиране – животното да знае какво иска от него дресьорът и дресьорът да може да повлияе на животното с думи, жестове“, отбеляза Балкански.
Той разказа, че има десетки случаи на връщане на животни от цирка в дивата природа. „Преди седем години при мен беше дресьор на змии и крокодили от Германия, при гастролите му в Португалия му взеха пет от крокодилите и ги оставиха в зоопарка. След около пет месеца се получи съобщение, че всички са умрели. Просто животните са свикнали с този начин на живот. Те са родени тук, отгледани са и са пораснали в цирка, всичко друго за тях е чуждо. Миналата година имахме дресьор на тигър, който изпълняваше илюзии. По грешка дресьорът забравил вратата на клетката отворена и животното излязло навън. То беше много изплашено и го прибрахме само като докарахме близо до него клетката. Тигърът се прибра в нея и беше спокоен, че вече си е вкъщи“, спомни си Балкански.
Неговият цирк не разполага със собствени животни. „Те пристигат от чужбина, играят през целия сезон от 1 април до 30 ноември и като приключи договорът, си заминават обратно в държавите, откъдето идват. Най-лошото и най-грозното е, че в цяла Европа животните играят в цирковете, а само при нас този закон ще спре животните“, възмущава се той.
Европейската директива, въз основа на която е приет законът още през 2008 г., предвижда в държава, в която няма циркове, да могат да се забранят животните. В България обаче има 11 цирка, обясни Балкански. „В бившия соцлагер в нито една държава не са забранени животните – Русия, Украйна, Румъния, Полша, Чехия, да не говорим за Западна Европа. Ние искаме да се покажем по-големи католици от папата. Предполагам, че законът няма да издържи, защото обосновката касае само животните в Африка. Някога цирковете се снабдявали с животни като директорите и дресьорите ходели на лов в Африка за тигри, лъвове, слонове и ги докарвали в Европа. Законът за защита на животните забранява това, като остана в сила животните да съществуват в цирка чрез тяхното репродуциране“, разказа Балкански.
Той смята да атакува закона пред Върховния административен съд, но ако все пак влезе в сила, е готов дори да напусне страната. „Два-три малки цирка в България вече казаха, че ще се изнесат в Румъния. За тях това е лесно, защото нямат големи разходи по транспорт и издръжка. Други два-три цирка се канят да отидат в Турция. Нашият има покана от най-силния цирк в света, Росгосцирк, да гастролира в Москва и Санкт Петербург. Едно отиване дотам няма да ни навреди. Имаме покана и от Турция, Израел, от много държави. Можем да отидем и в Европа“, каза Балкански. Означава ли това, че България ще остане без цирк? „Да му мислят тези, които са създали този закон. Циркът е извън Министерството на културата, защото някой сметнал, че това не било изкуство. Големият италиански режисьор Федерико Фелини, който има над 10 циркови филма, е казал: „Циркът е най-трудното, екзотично изкуство. Но то е не само това. То е и културата от житейския опит на нацията“. Явно при нас нещата не са така“, отбеляза с горчивина Балкански.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.