Ureport | Водещи новини | Изгубените съкровища на Близкия изток
Жестока ирония на съдбата е, че регион, богат на съкровища от най-ранните периоди на човешките цивилизации, е сред най-пострадалите от военни конфликти. Нестихващото насилие в Близкия изток заплашва да заличи завинаги едни от най-великите исторически паметници. На деветнайсет от тях вече са нанесени непоправими щети.
Цитаделата на Алепо, Сирия
Крепостта е издържала най-малко четири хилядолетия – от дните на Александър Велики, през римско, монголско и османско владичество. Запазена е почти непокътната от 16-и век и е един от най-популярните туристически обекти от световното културно наследство на Сирия. Цитаделата се използва като военна база в гражданската война и няколко от сградите й са унищожени.
Закритият пазар/Сукът в Алепо, Сирия
Покритият пазар в Стария град е известен търговски център за най-качествената продукция от региона, предимно за платове, храни и бижута. Тунелите му се превърнаха в места на ожесточени сражения и много от запазените от древността участъци са безвъзвратно увредени. ЮНЕСКО назова трагедия случващото се.
Мостът Дейр Ез-зор, Сирия
Построеният от французите висящ мост е популярна пешеходна и туристическа дестинация заради прекрасната гледка към река Ефрат. В гражданската война обаче съоръжението се превръща в ключов път за подкрепления и доставки по време на битката за Дейр Ез-зор. В крайна сметка е ударен от снаряди – и впоследствие напълно унищожен.
Нимруд, Ирак
Древният асирийски град в провинция Нинава, Ирак е бил някога дом на несметните богатства на империята, включително на статуи, монументи и бижута. След инвазията на армията на САЩ през 2003 г. обектът е опустошен от иманяри, а много от откраднатите произведения на изкуствата намират място в музеи в чужбина.
Крак де Шавалие, Сирия
Замъкът на кръстоносците от 11 век устоя няколко века на битки и природни бедствия. През 2006 г. заедно със съседния замък Кал’ат Салах Ел-Дин става част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Стените му обаче са тежко увредени от въздушните удари и артилерийския обстрел на режима на Башар ал-Асад през 2013 г. срещу укриващите се в него бунтовници.
Гробницата на Йона, Ирак
Смята се, че тук е погребан библейският пророк Йона заедно със зъба, за който се твърди, че е от погълналия го кит. Гробницата е датирана от 8-и век пр. Хр. и е от особена важност и за християнството и за исляма. По-рано т.г. бойците от “Ислямска държава” я изравниха със земята като част от кампанията им срещу вероотстъпничеството.
Джамията Халед Ибн Уалид, Сирия
Това е една от най-известните джамии от османско време, в която се открива и културното влияние на мамелюците* в контраста между светлина и мрак. Джамията беше в сърцето на битката за Хомс – на първа линия в конфликта. Свещеният мавзолей е напълно унищожен, а оцелелите части от интериора изгорени.
Палмира, Сирия
“Оазис в сирийската пустиня”, както го описва ЮНЕСКО. Този арамейски град е построен 2000 г. пр. Хр. и е пример за една от най-напредналите архитектури на времето си. Градът е в разцвет през гръко-римския и персийския периоди. Той е източник на уникална историческа информация за тези култури. Опасенията са, че Палмира вече е опустошена от иманяри.
Музеят на арменския геноцид, Сирия
Мемориалът в памет на 1.5-те милиона убити арменци в периода 1915-1923 г. в Дейр Ез-Зор е ежегодна дестинация за поклонение на хиляди по света. Комплексът включва църква, музей и вечен огън. Бойците от “Ислямска държава” унищожиха комплекса през 2014 г.
Кирена, Либия
Ключов град за древните гърци и римляни, основан през 630 г. пр. Хр. Прочут като основа на много митове и легенди, като тази за героинята ловец Кирена – булка на Аполон.
Останките от града бяха едни от най-добре запазените от този период, но по време на революцията в Либия огромни части от него са изравнени със земята, включително уникален некропол.
Музеят за ислямско изкуство, Египет
Дом на една от най-впечатляващите колекции в света с над 100 000 експоната от цялата история на исляма. Музеят в Кайро е построен през 1881 г., а наскоро претърпя 8-годишна реновация за милиони. Скоро след като бе открит обаче, кола-бомба, насочена към близкия полицейски участък, причини катастрофални щети и принуди управата да затвори музея отново.
Резиденцията Кайд е Азам, Пакистан
Скромната, но елегантна 121-годишна дървена сграда беше дом на основателя на Пакистан в последните години от живота му. Но резиденцията беше обстрелвана с ракети от сепаратисти през 2013 г. и почти напълно разрушена. В момента се строи реплика на същото място.
Джамията Ал-Омари, Газа
Древният паметник в сърцето на Стария град на Джабаля е от времето на мамелюците. Стените, куполът и покривът бяха унищожени от въздушните удари на Израел по време на последните сражения в Газа. Заедно с нея изчезнаха и десетки други исторически паметници.
“Старият Бейрут”, Ливан
15-годишната брутална гражданска война, последвалите сражения с Израел и градското развитие лишиха “Париж на Близкия изток”, както наричат Бейрут, от бляскавия му облик. В известния някога с градските пейзажи с османска, френска и ар деко архитектура Бейрут са останали само 400 от 1200 исторически сгради.
Великата джамия на Самара, Ирак
Някога най-голямата джамия на света, построена през 9 век на север от Багдад на река Тигър, е известна с 52-метровото си минаре – Малвия, по чиито спираловидни стълби се изкачвали поклонниците. Джамията е сред най-важните исторически обекти в Ирак и образът й дори е върху банкнотите. Тя е бомбардирана през 2005 г. от бунтовници заради разположените наблизо сили на НАТО, при което върхът на минарето и стените й са разрушени.
Будите от Бамян, Афганистан
Най-впечатляващото наследство на будизма в разпокъсаната от война страна – едни от най-високите изправени скулптури на Буда в света, по-голямата висока 53 м, а другата 35, оцеляват 1500 години. Талибаните обаче смятат творбите за идолопоклоннически и ги взривяват с динамит.
Древният град на Босра, Сирия
Обитаван в продължение на 2500 години, той става столица на Римската арабска империя. Най-впечатляващ е невероятният римски амфитеатър от 2 век, който е непокътнат до избухването през 2011 г. на гражданската война в Сирия. Археолози обявиха, че градът е поразен от обстрел с минохвъргачки.
Великата джамия на Алепо, Сирия
Част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, първоначално построена през 715 г. от династията на Омаядите, това е една от най-старите джамии в света. Мащабната структура се развива и надгражда през вековете и получава известното си минаре през 11 век. То обаче е напълно разрушено в гражданската война през 2013 г., а стените и дворът й са сериозно повредени. Историците смятат това за най-голямото поражение, нанесено на сирийското културно наследство.
Водните колела на Хама, Сирия
Тези водни колела, широки 20 м, са споменати за първи път през 5 век и са част от древна напоителна система. Седемнайсет от дървените нории (машини за качване на вода в аквадукт) са оцелели до наше време и са основна туристическа дестинация на Хама със специфичните звуци при въртене. Експерти съобщиха, че няколко от тях са изгорели при боевете през 2014 г.
*Мамелюци – военна каста, властвала в Египет, с огромно влияние в Близкия изток, основана от потомците на немюсюлмански момчета, купувани като роби от владетелите на Египет и използвани като войници.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.