Снимка: EPA/БГНЕС
Европейската комисарка по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом пристига днес на двудневно посещение в София, съобщиха от представителството на Европейската комисия у нас. Тя ще вземе участие в конференция за бежанците и условията им на живот.
Конференцията на тема: „Общата европейска система за убежище: предизвикателства и перспективи“ е организирана от Европейската комисия и Българската асоциация за европейско право и ще се проведе в Дома на Европа (ул. Г.С. Раковски 124) от 9 часа. Еврокомисарката и Александър Арабаджиев, съдия в Съда на Европейския съюз, ще открият форума. Малмстрьом ще отбележи постиженията и бъдещите предизвикателства пред общата европейска система за убежище, а съдия Росас ще разкрие съдебната практика на Съда на Европейския съюз във връзка с регламент „Дъблин“, както и условията за прием и процедури за предоставяне на убежище. Теми на разговори по време на кръглата маса ще бъдат криминализирането на нелегалната имиграция и съдебна практика на Европейския съд по правата на човека и на българските съдилища по въпросите, свързани с предоставянето на убежище.
Програмата на Малмстрьом предвижда и срещи с президента Росен Плевнелиев, министър-председателя Пламен Орешарски, вицепремиера и министър на икономиката Даниела Бобева, представители на ВКБООН и на неправителствени организации. Предвижда се и работна среща с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, с когото ще дадат съвместен брифинг в централното фоайе на Министерство на вътрешните работи.
Утре Сесилия Малмстрьом ще посети бежанския лагер в Харманли, след което ще направи кратко изявление за медиите в 12:20 часа.
“Ще посетя приемателните центрове в софийския кв. „Военна рампа“ и в Харманли, за да се ориентирам каква е ситуацията на терен и какви усилия полагат българските власти.”, заяви Малмстрьом в интервю за в. „Труд“.
“Европейската служба за подкрепа на търсещите убежище (ЕASO) и Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) вече са изразявали безпокойство от състоянието на материалната база и са посочвали, че тя все още не е на ниво. Затова искам да се убедя лично, че ситуацията в приемателните центрове е овладяна и няма влошаване на стандартите там”, каза Малмстрьом. Тя заяви, че оценява всички усилия, положени досега от българските власти в сътрудничество с ЕК, EASO, ВКБООН и различни неправителствени организации, за да се справят с миграционния натиск върху границите ни.
„Мисля, че има напредък. Ситуацията се е стабилизирала и не се влошава. Въпреки това обаче пред България стоят още предизвикателства – най-вече с положението на мигрантите и търсещите убежище в настанителните центрове, наваксването с натрупаните молби за убежище и интеграцията на хората, които се нуждаят от международна закрила. Искам да подчертая, че България има законово и морално задължение да предостави закрила и свобода на бежанците, които търсят закрила. Властите трябва да посрещат бежанците по начин, който да не уронва достойнството им, да са сигурни, че всички те получават справедливо отношение и че техните случаи ще бъдат разгледани според европейските и международните стандарти“, каза Малмстрьом.
“Кризата, с която се сблъска България, я изправи пред сериозни предизвикателства, едно от които е да спазва задълженията си, предвидени от европейското законодателство. В същото време на бял свят излязоха редица проблеми в системата за даване на убежище в страната. По отношение на граничния контрол българските власти трябва да осигурят ефективен достъп до процедурата по даване на убежище – тези, които искат убежище, да получат такава възможност. Българските власти предприеха важни стъпки за преодоляването на тези проблеми с помощта на ЕК и EASO. Въпреки това проблемите и пропуските продължават и трябва да бъдат решени, за да се осигури пълно прилагане на задълженията според европейското законодателство. Очаквам да работим конструктивно с България. Нашите услуги са на разположение на държавата – готови сме да организираме технически срещи, ако е нужно да обясним по-подробно правните въпроси”, подчерта еврокомисарката.
Тя добави, че ще продължат да следят ситуацията отблизо и са решени да продължат да подпомагат България финансово и технически. „Екипите на EASO ще останат в страната до септември 2014 г. Искам обаче ясно да подчертая, че спазването на правните норми не може – дори във времена на криза – да зависи от наличието на пари или подкрепа от ЕС. Тук става дума за това, че всички трябва да живеем според стандартите, с които всички сме се съгласили в европейските норми, като например уважението към правото на всеки човек да търси убежище и отношение към хората, търсещи закрила в ЕС, което да гарантира личното им достойнство“, каза Малмстрьом.
“През 2013 г. имаме 434 140 искания за убежище от граждани на трети държави. 124 905 от тях получиха закрила. На първо място е Швеция (дала защита на 24 000 души), Германия (20 000) и Италия (16 000). България е предоставила закрила на 2500 души, искащи убежище”, съобщи Малмстрьом.
Запитана дали все още Брюксел смята, че България изпълнява техническите критерии за влизане в Шенген, еврокомисарката отговори, че оценката за Шенген се дава от Съвета (Европейският съвет – колективен орган на държавните лидери от ЕС – б.р.) и той трябва да вземе решение за премахване на вътрешните граници.
„Процедурата по оценка за Шенген спрямо България и Румъния приключи през 2011 г., когато Съветът по вътрешни работи прие, че двете страни отговарят на изискванията за присъединяване към Шенген. Крайното решение обаче се взема от Съвета единодушно. Комисията няма официална роля в този процес. ЕК обаче следи въпроса отблизо и насърчава всички страни да седнат на масата на преговорите под егидата на председателството на ЕС и да изчистят всички въпроси и притеснения. България отбеляза сериозен прогрес в прилагането на мерките, поискани от Съвета“, подчерта Малмстрьом.
На въпрос кога вижда България в Шенген, Малмстрьом отговори, че би приветствала възможността Съветът да бъде в положение да вземе положително решение в близко бъдеще. „Важно е да се изгради взаимно доверие за приемането на България в Шенген“, каза още Малмстрьом.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.