Снимка: ЕРА/БГНЕС
От векове фермерите в Африка научават от старите майстори тайните на земеделието – като например кога е най-подходящият момент за засаждане на лук („веднага, щом земята стане годна за обработване през пролетта“) или кога трябва да се берат картофите („десет седмици по-късно, обикновено в началото на юли“).
Агнес Мваки обаче предпочита да използва мобилно приложение. След като 49-годишната кенийска фермерка от Кения е заменила банановите насаждения с лук – по-доходоносна реколта – тя се нуждаела от помощ, за да научи как да разсажда растенията и кога е най-подходящото време за бране. Специална правителствена програма за местните земеделци й помага да се сдобие със смартфон и сега тя използва WhatsApp, за да изпраща снимки на своите насаждения на агроном всяка седмица.
„Когато забележа проблем, просто снимам и изпращам до властите. Те ми предписват най-подходящите химикали, които трябва да използвам срещу вредители и аз си ги купувам“, казва Мваки.
В последните години все повече мобилни приложения се насочват към достъпа до практически и пазарни съвети в реално време, а последните иновации в тази технология достигат именно там, където подобна информация е жизнено важна – в Африка, и предизвикват истинска революция.
До 2050 г. Черният континент трябва да увеличи земеделската си продукция с изумителните 260%, за да изхрани очакваното население от 2.4 милиарда души, предупреждава Организацията по прехрана и земеделие към ООН (ФАО).
Въпреки това много фермери не са наясно с пазарните цени на култури като ориз например, което често ги кара да продават реколтата си на по-ниска цена, поради което остават без необходимите средства за следващия сезон. Още по-зле – често не знаят, че могат да удвоят печалбите си, ако просто изоставят ориза и започнат да отглеждат царевица.
Тук обаче идват на помощ мобилните технологии, които дават информация за всичко: от най-добрите начини да храните селскостопански добитък до инструкции за най-доброто разпръскване на семена и прогнози за най-доходоносните култури през определен сезон.
Приложението M-Farm позволява на фермерите да изпращат текстови съобщения или телефонния си номер, за да получават информация за цените на доматите в Найроби на всеки час. iCow пък предлага съвети за това как да увеличите печалбите и продуктивността си от отглеждане на животни.
Подобен тип приложения съвсем не са нови, но в последно време все повече от тях започват да излизат на пазар и стават все по-подробни. Голяма част от новите програми са разработени специално за използване в Африка (M-Farm и iCow идват от Кения).
Един от новите подобни инструменти в Кения и Уганда позволява на потребителите да анализират конкретни култури и да сравнят тяхната рентабилност с други.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
„Започнахме да забелязваме, че много от фермерите ни засаждат реколтата си в най-неподходящите моменти от годината, защото са чули нещо напълно погрешно от съседите си. Когато сте с толкова ниски доходи не можете да си позволите подобен риск“, казва един от разработчиците на приложенията.
Предвид факта, че много от земеделците живеят с по-малко от $1.25 на ден, подобна технология може да помогне на семействата им да покрият основните семейни нужди за образование и здравеопазване. С разпространението на мобилните телефони, фермерите започват все по-често да се свързват със свои роднини и приятели в други части на страната, за да проверят пазарното търсене там. Разработчиците се опитват да разработят приложения, които да догонят тази тенденция и да правят това автоматично.
Много експерти критикуват приложенията с тезата, че съветите им са насочени главно към по-голямата продукция, вместо към по-наболелите проблеми като съкращаване на разходите.
Съществуват и чисто културни проблеми. Със сигурност не е лесно човек да обясни на стар африкански фермер, че трябва да се довери на една машина, вместо на собствения си опит. За да се случи това, той трябва да бъде прекаран през целия процес от засаждането на културите до купуването на торове и събирането на реколтата.
Банките нямат същите резерви към технологията, защото земеделието в големи мащаби изисква и определена форма на кредитиране. Пред тях обаче често застава проблемът с липсата на кредитна история на земеделците, което пречи на банките да преценят рисковете пред даване на заем.
Информацията от хилядите хора, използващи селскостопански мобилни приложения обаче показва как конкретен фермер взима своите бизнес решения и какво получава насреща.
Подобни данни стават все по-ценен ресурс за кредитните институции, които искат да създадат по-детайлна картина за бъдещите си клиенти. Ако това помогне за по-доброто земеделско кредитиране, то несъмнено ще изведе селското стопанство в Африка до изцяло ново равнище и може би ще успее поне да го приближи до нуждите, описани от ООН.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.