Снимка: БГНЕС
Международните кредитори на КТБ предупредиха днес българските власти, че ако допуснат банката да фалира, това ще излезе на държавата по-скъпо, отколкото ако бъде спасена и заплашиха със съдебни дела.
В писмо до българското правителството, цитирано от агенция Reuters, международна група облигационери в КТБ призоваха властите да преразгледат спасителната оферта, предложена от консорциум миналата седмица и впоследствие отхвърлена от 43 НС и критикувана от БНБ. Става въпрос за писмото за намерения на Фонда на генералния държавен резерв на Султаната на Оман, Джемкорп капитал и ЕПИК по отношение на действия за оздравяване на КТБ. [related-posts]
В писмото на облигационерите се обвинява БНБ, която на 20 юни пое контрола над КТБ и на практика спря дейността й, за действия, които са били или небрежност или умишлено измамни относно степента на проблемите в банката.
Четири месеца след като банката затвори врати съдбата на четвъртия по големина кредитор в България се намира в състояние на неопределеност. Очаква се след отнемане на лиценза й, което ще се случи до дни, вложителите с гарантираните депозити да получат средствата си. По закон това става до 20 дни след отнемане на лиценза.
Писмото на облигационерите подчертава опасността от заразен ефект, ако БНБ отнеме лиценза на КТБ. Според тях разходите, необходими за спасяване на банката, ще са далеч по-ниски от това, което ще причини крахът й на българската икономика.
През юли Reuters съобщи, че група облигационери, включително от САЩ и европейските хедж фондове и финансови институции, са създали комитет на кредиторите и са наели юридическо представителство в България, в случай че КТБ бъде обявена в несъстоятелност. КТБ не успя да плати деноминираните в долари нейни облигации с падеж през август, чийто първоначален размер беше за $150 млн.
Ключовата жалба на облигационерите е за „противоречиви“ изявления на Централната банка относно здравето на КТБ. Одитът, поръчан от БНБ, показа в края на октомври, че банката ще трябва да отпише почти 2/3 от активите си, като едва 13% от отпуснатите от нея кредити са били подходящо обезпечени. Другите са били или без обезпечения, или с такива от 2 до 11%.
Според облигационерите, тези данни противоречат с по-ранните уверенията на БНБ както пред обществеността, така и пред инвеститорите. Предполагаемите проблеми в КТБ не са се случили за една нощ, необходими са били няколко години, за да бъдат осъществени, се казва в писмото, цитирано от Reuters, в което имената на отделните облигационери са заличени.
БНБ умишлено си е затваряла очите и умишлено е пренебрегвала своите задължения. БНБ не е впечатлила с нищо при изпълнение на основната си функция: да работи за осигуряване на стабилността и сигурността на българската банкова система, посочват международните облигационери на КТБ.
Спасителен пояс или мюре
Междувременно се появи ново писмо – и нов кандидат-инвеститор с интерес към КТБ. Група инвеститори, представлявани от Никола Сукманджиев, консул на Малта в Русия, изразяват готовност да рекапитализират банката в размера, определен от БНБ и да повишат капитала до 5.2 милиарда лева.
„Остатъкът от инвестираната капиталова необходимост ще се използва за ликвидност на реструктурирата банка, а така също ще разчитаме на допълнителна държавна помощ при условия на допустимост според европейското законодателство“, пише в писмото.
От името на инвеститорите като председател на групата се е подписал Никола Сукманджиев. Той се представя като „председател на група инвеститори, формирана след неуспешното предложение за реорганизация на КТБ от акционерите на банката и от консорциума State General Reserve Fund (SGRF), GemCorp Capital LLP (GemCorp) и EPIC Group (Epic).
Планът за оздравяване на банката ще изисква законодателни промени, участие и гаранция от българското правителство, които ще се договарят след внасяне на предложението в следващите няколко дни, се посочва в писмото. Съмнително е обаче дали намеренията за спасяване на КТБ всъщност не целят забавяне на нейния фалит от БНБ. Причината е цесиите, които вървят с пълна сила в момента в банката. Кредитополучатели масово купуват депозити на безценица с цел да намалят стойността на кредита си след сторниране. Тези сделки обаче трябва да бъдат одобрени от квесторите и не могат да се случат, ако банката е в несъстоятелност.
Според депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов новото писмо с предложение за оздравявана на КТБ е точно такъв опит да бъде забавен предизвестеният фалит на банката.
„Твърде хубаво, за да бъде истина. В писмото се казва, че ще предложат формула за намиране на 2 милиарда. Трябва да видим как ще се случи това. Когато някой се интересува от оздравяване – той трябва да започне с офертата си. В тези пазари на милиардите сериозните играчи се познават. Звучи наивно някой с писмо да ви уведомява, че ще сложи 2 милиарда“.
Караджов предупреди, че забавянето на актуализацията на бюджета подлага на съмнение функционирането на жизненоважни социални системи. Освен това напомни, че властта вече е в просрочие по отношение на приемането на новия бюджет. До 31 октомври по закон проектобюджетът за 2015 г. трябваше да бъде внесен в деловодството на Народното събрание. Сега обаче това не е направено, нито пък е поискано разрешение от парламента да удължи този срок.
„Знаем, че служебното правителство може да го внесе, проблемът идва оттам, че двата бюджета са като скачени съдове. Първо, трябва да бъде направена актуализацията и после да се заседава за новия бюджет.
Не мисля, че въпросът с КТБ влияе на актуализацията. В нея има буфери, възможности за поемане на нов дълг. Тази актуализация ще регулира средствата, но те не се променят като величина“.
Кой е новият спасител на КТБ
Никола Сукманджиев е роден в казанлъшкото село Енина. Завършва „Международни отношения“ в Университета на Малта и преподава в същата катедра. Приет е в London School of Economics and Political science, където специализира европеистика и икономика, а впоследствие взема и втора магистърска степен – в European University във Флоренция и докторат по Европейско право.
Назначен е като началник-отдел във Външно министерство на Малта и е участвал в преговорите за присъединяването на Малта към ЕС. Той е генерален консул на Република Малта в Русия, където задачата му е да увеличи туристическия приток на руски туристи в Малта.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...