Спорната сграда на Историческия музей в Кърджали.
С решение на Окръжния съд в Кърджали дейността на частното училище по Коран се прекратява окончателно, тъй като противоречи на Конституцията и законите, съобщи БГНЕС.
До съдебното дело се стигнало след проверка на пловдивския клон на Агенцията за закрила на детето и сигнали до прокуратурата и ДАНС. Проверката е извършена в началото на декември 2012 г. в пансиона в новопостроена кооперация в квартал „Възрожденци“ в Кърджали.
Сред изучаващите Коран са открити и две малолетни деца от Сирия. Общината е издала удостоверение за категория „2 звезди“ на 10-стайното жилище в края на април 2013 г. със срок до април 2018 г.
Установено е, че услугите на пансиона се ползвали от две групи потребители – постоянно пребиваващи 6 деца и двама преподаватели по Коран, както и гости на мюфтийството, изпратени от местния мюфтия. Сред гостите е имало и деца, и възрастни.
Проверяващите констатирали, че въпреки регистрацията като обект по Закона за туризма, пансионът не отговаря на изискванията на този закон, тъй като се приемат отсядащи на избирателен принцип – гости на мюфтията, деца, които се обучават в Коран, не се приемат непознати посетители, няма определена цена на нощувка, не всички отседнали в пансиона се регистрират в създадените регистри, не за всички посетители се уведомяват община и полиция, съгласно изискванията.
Приемът на деца за Коран-курсовете в пансиона се осъществявал на избирателен принцип, като информацията се разпространявала единствено в джамиите и с религиозни календари, с информация за пансиона на турски език. Едно от настанените деца с инициали Е. Х. било на 13 г. и не посещавало училище, което го поставяло в положение на дете в риск от отпадане от училище, но за това не е бил подаден сигнал, а Законът за закрила на детето е категоричен.
Обучението на децата в пансиона по ислям е скрепено с договор за 1 г. от 11 февруари 2013 г. между Мюсюлманското вероизповедание и сдружението с център в Кърджали. Изготвена била програма на курсовете, която включвала и дневен режим, определен бил квалифициран преподавател на курса. Обучението по ислям обаче е ставало без писменото съгласие на родител, а на децата над 14 г. се изисква това на родителя и собствената му воля.
Сред скандалните „находки“ на проверяващите се оказал Х. Й., чужденец и ходжа, невладеещ български език, който бил нает с граждански договор като „нощен пазач на общежитие за ученици“ в отсъствието на редовно назначения учител по Коран, но се занимавал с религиозното обучение на децата. В регистрите на пансиона пък не били вписани децата и възрастните, които живеят там и се обучават в курса по Коран.
За две от децата, които са сирийски граждани, не била подадена информация в МВР, както изисква Законът за чужденците в България. Впоследствие сирийчетата са били изведени от пансиона и страната, останалите курсисти също са прекратили присъствие.
Сдружението, собственик на пансиона, е събирало дарения и така е осигурявало подслон, храна, облекло, отопление, джобни пари на децата-курсисти, които ходят в общообразователните училища в Кърджали. За тях се грижел персонал от 6 души, сред които двама, назначени от Районното мюфтийство без задължителните свидетелства за съдимост и документи за образователна степен и квалификация, както и такива, доказващи пригодността им да работят с деца.
Проверяващите не са открили предварително разработена и утвърдена програма за курса по Коран, нито данни за изрично родителско съгласие децата да се занимават с религиозно обучение. В устава на сдружението с нестопанска цел не е открито сведение, че популяризирането на определено вероизповедание е цел или предмет на дейността му. Освен това липсва и предварително съгласие на религиозна институция за създаването му, както и за публичното практикуване на ислямската религия.
Окръжният прокурор по делото е посочил, че въпросното сдружение е извършвало дейността си в нарушение на 5 закона. На съдебното заседание скандалната организация не е изпратила свой представител, нито адвокат. Прокурорът е поискал прекратяване на дейността, тъй като тя противоречи на Конституцията и на законите в България. Съдията-докладчик по делото Веселина Кашикова прекратява въпросното сдружение и назначава ликвидатор.
През септември т.г. районният мюфтия Бейхан Мехмед категорично отрече пред БГНЕС в района да функционира незаконен ислямистки пансион за деца, тайно обучавани по Корана. Тогава той подчерта, че има пансион, но напълно легален и съобразен с всички регламенти, с одобрена от отдел „Образование“ в Главното мюфтийство учебна програма, а имаминът-преподавател е с диплом от Висшия ислямски институт.
Духовникът гарантира, че на децата се преподава официалният ислям. Също през септември и шефката на Регионалната агенция за социално подпомагане Нермин Мехмед бе категорична, че деца в риск в пансиона няма и условията за тях са отлични. В крайна сметка разследването по случая доказа, че „перфектният“ пансион противоречи на законодателството и Конституцията, и постанови ликвидацията му.
По повод решението на Окръжния съд обаче районният мюфтия на мюсюлманите в Кърджали заяви, че закритият от Окръжния съд незаконен ислямски пансион ще продължи да работи, а общността настоява да си получи вакъфските имоти, в това число и сградата на Историческия музей в града.
Според духовника фактът, че съдът ликвидира сдружението, създало пансиона за обучение на деца по Коран, не пречи той да продължи дейността си под патронажа на Главното мюфтийство и с одобрени от него учебни програми. Ще спазим закона, но във Висшия мюсюлмански съвет ще бъде обсъден този случай и ще излезем със становище, подчерта мюфтията.
Той допълни, че както за малките християнчета има неделни училища към храмовете, така е нормално и за мюсюлманските деца да се организират курсове по вероучение. Според него и Светият Синод, и Главното мюфтийство са ощетени от ограниченията за изучаването на вероизповеданията, но това са права, гарантирани от Конституцията. Поради това и Коран-курсовете трябва да продължат, религиозното просвещение трябва да обхване и подрастващите, аргументира се духовникът.
„Служебното правителство на Близнашки върна на Светия Синод „Св. Александър Невски“. В Кърджали миряните получиха средновековния манастирски комплекс „Св. Йоан Предтеча“ и преди дни и неделно училище към него. Очакваме същото отношение и към мюсюлманското вероизповедание“, коментира мюфтията.
Той подчерта, че мюсюлманската общност продължава да очаква да й бъдат върнати вакъфските имоти, завзети от държавата, в това число и сградата, и терена на Историческия музей в Кърджали. Последният казус отиде в Апелативния съд в Пловдив, а на 30 октомври т.г. излезе съдебното решение за прекратяване дейността на незаконния ислямски пансион и ликвидацията му.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.