Министърът на енергетиката на Русия Александър Новак.
Газовите преговори между Украйна, Русия и ЕС отново приключиха без окончателно решение на спора между Киев и Москва, предаде „Фокус“.
Единственото категорично споразумение, постигнато по време на разговорите, е за цената на синьото гориво, която ще е в сила за Украйна от октомври. Москва е гарантирала, че тази цена не може да бъде променяна.
Цената е същата, която украинският президент Петро Порошенко и руският му колега Владимир Путин договориха на 17 октомври в Милано. Страните се договориха цената в периода октомври 2014 – март 2015 да остане $385 за 1000 куб. м, каза руският министър на енергетиката Александър Новак.
Задълженията на Киев за доставен и неплатен газ са $5.3 милиарда, твърди Новак. Той постави предварително условие на Киев да покрие част от дълга си към руския енергиен гигант „Газпром“ и да плати предварително за газовите доставки през ноември и декември.
„Има дупка в бюджета за ноември и декември и тази дупка изисква финансови ресурси“, каза той, като добави, че ЕС трябва да гарантира, че Украйна ще си изплати дълга за руския газ, а Еврокомисията – да определи финансовите източници за погасяването му.
На 21 октомври украинският премиер Арсений Яценюк обяви, че правителството е резервирало $3.1 милиарда. Те ще бъдат използвани за покриването на дълговете до края на годината. Сега Киев трябва да намери допълнителни $1.6 милиарда преди следващата среща, когато ЕС се надява да бъде подписано временното споразумение, което да предотврати възможността за спиране на доставките тази зима.
В интервю за „Россия 24“ Новак изрази съмненията относно желанието на ЕК да съдейства в търсенето на източник на финансиране за „Нафтогаз Украйна“.
„Ние сами предлагахме на нашите европейски колеги да разгледат възможностите на Европейската банка за реконструкция и развитие, Европейската инвестиционна банка, Международния валутен фонд, други финансови институции. Има ресурси, но не виждаме желание за работа“, каза министърът.
След края на преговорите еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер каза, че ЕС ще направи всичко, за да се увери, че може да помогне на украинските си партньори. На 21 октомври комисията е получила молба от украинските власти за допълнителен заем от 2 млрд. евро.
Във връзка с предложението на Йотингер европейска компания да закупува газа за Украйна и след това да й го препродава, „Газпром“ не разглежда варианта за подобен посредник, който да купува газ на границата на Русия и Украйна. Шефът на „Газпром“ Алексей Милер заяви, че дружеството няма да въвежда авансово плащане на транзита на газ за Украйна, тъй като това отново би представлявало кредитиране на Киев.
По думите на Милер властите в Киев ще трябва да се примирят, че практиката на предплащане на транзита за сметка на доставките на газ в Украйна повече няма да се прилага. Същото каза и Путин в Милано.
Все още не е ясно дали Украйна ще може да гарантира тези пари до следващата среща между двете страни, насрочена за 28 октомври. ЕС се надява тогава да бъде подписано временното споразумение, което да предотврати възможността за спиране на газовите доставки тази зима.
Междувременно украинската компания „Нафтогаз“ настоява за разширяване на газопреносните мощности на украинско-словашката граница и предлага да се премине от „минимален реверс“ от 10 млрд. куб. метра годишно към „голям реверс“, който сега е блокиран от договора за транзит на газ с „Газпром“.
Компанията „Укртрансгаз“ се е обърнала към словашката газова компания „Иустрийм“ с предложение за подписване на директен договор за обединяване на мрежите, съобщават от „Нафтогаз“. Това ще позволи да се използва пълната мощност на газорпреносните мрежи на двата оператора.
Според EuroNews на фона на засилващия се натиск на разрешаването на газовия спор с Русия, Украйна се готви за дълга и студена зима.
Това доведе до увеличаване на ваканциите за учениците, за да се избегне нуждата от отопляване на класните стаи по време на силните студове. Учебните заведения сменят прозорци и инсталират изолации зад отоплителните тела, за да увеличат енергийната ефективност.
Според изчисленията на Украйна са необходими около 30 млрд. куб. м, за да преживее студената зима. Европа може да осигури половината от това количество чрез реверсни доставки, а останалото ще трябва да дойде от собствените й резерви.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.