Някога смятахме, че океаните са неизменни заради огромните им размер и обем. Но само за няколко поколения човешката дейност коренно преобрази океанските екосистеми.
Доказателство за това са последните изследвания, които установяват, че популациите от хищни риби по света са намалели с шокиращи две трети само за миналия век. Този резултат се дължи най-вече на появата на промишлените риболовни практики през 1970 г., съобщава Scientific American.
Макар идеята за по-малко опасности в океаните да звучи примамливо, животните на върха на хранителната верига могат да бъдат важни показатели за екологичното здраве. Освен това те са смятани за ключови видове и изчезването им може да навреди на екосистемата по цялата хранителна верига.
Наред с това месото на хищниците е най-вкусно. Ако сте опитвали костур, риба тон, риба меч и акула, сте наясно с това. И това е част от проблема.
Рибарите винаги първо се целят в най-голямата и вкусна риба. След като тези запаси се изчерпят, те започват да се движат надолу по веригата. Този модел има катастрофални последици за морската среда.
Според учени човешката дейност е причинила намаляване с над 3000 океански вида на морските хищници, като най-сериозни последствия са причинени в последните 40 години.
Международният съюз за опазване на природата отчита в Червения списък на застрашените видове, че 12% от груперите, 11% от рибата тон и марлините и 24% от акулите са застрашени от изчезване.
„Хищниците са важни за поддържане на здрави екосистеми“, казва Вили Кристенсен, автор на новото научно изследване. „Освен това, когато сме имали сривове при по-големите риби, е отнемало много десетилетия за възстановяване на видовете.“
Други изследвания показват, че хищниците помагат за баланса на популациите на плячката им, т.е. загубата им може да предизвика хранителни каскади в цялата хранителна верига. Основният проблем е всъщност в развиващите се страни, където има нужда от по-ефективни институции за управление на рибарството, добави Кристенсен.
А проблеми с промишления риболов има навсякъде по света.
Америка
В Америка страни като Чили и Перу консумират голямо количество риба. Неслучайно Русия преговаряше за внос на риба и рибни продукти от Чили, след като наложи санкциите на страните, взели украинската страна в двустранния конфликт – ЕС, САЩ, Норвегия, Канада.
Освен това, от 50-те години насам офшорните траулери за риболов на морското дъно експлоатират по-дълбоката част. Това води до увеличение на улова и съответния спад на биомасата.
ЕС
В Европа най-проблемна е Исландия. През 1972 г. възниква сериозен спор между нея и Великобритания, след като Исландия обяви изключителна икономическа зона, за да се пребори с прекомерния риболов. Този спор доведе до преки сблъсъци между исландски патрулни кораби и британски военни кораби.
Днес ЕС се опитва като цяло да намери начин да възстанови рибната промишленост. Доклади сочат, че прекомерният риболов струва на Общността 3.2 милиарда евро на година и 100 000 работни места.
Така че Европа постоянно търси колективни действия за предотвратяване на прекомерния улов.
Азия
Япония, Китай и Корея са най-големите потребители на риба в света и имат конфликти относно изключителната икономическа зона.
След земетресението от 2011 г., което доведе до сериозни поражения на АЕЦ „Фукушима“, огромно количество замърсена вода изтече и се вля в океаните. Tokyo Electric Power Company (Tepco) призна, че става въпрос за около 300 тона силно радиоактивна вода.
В топлото течение Курошио – морето близо до Фукушима, извършват улов над десет страни. Освен Япония, Корея и Китай, от морския басейн се възползват и Украйна, Испания и Русия.
През септември 2013 г. Южна Корея забрани вноса на всички риби от осем японски префектури заради радиоактивните течове от ядрената централа във Фукушима.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.