Ureport | Водещи новини | Кой казва, че българите са гостоприемни
Ами не са. Проучване сред 140 държави, публикувано в последния доклад на Световния икономически форум (СИФ), показва отношението на местните хора към чуждестранните гости. Това може да бъде открито покрай разделите за качеството на въздушния транспорт, както и за плътността на медиците (показател, който измерва броя на лекарите на глава от населението, не го бъркайте с обема).
Данните ясно показват, че България е сред негостоприемните държави. Така че е време този мит да отпадне веднъж завинаги и местните туристически босове да измислят друг, по-правдоподобен.
Резултатите са показани на картата, публикувана в американското издание Washingtonpost.com, където по-гостоприемните страни са изобразени в синьо – и нюансите му, докато в червено и нюансите му са държавите на другия полюс.
Световният икономически форум събира данните от края на 2011 г. до края на 2012 г. в проучване, озаглавено: „Колко добре приети са чуждестранните посетители във вашата страна?“ СИФ обяснява, че резултатите от проучването са предназначени да помогнат за „измерване на степента, до която една държава и общество са отворени за туризъм и чуждестранни посетители“.
Според данните, трите най-гостоприемни страни за чужденците са Исландия, Нова Зеландия и Мароко. Други страни, които също са на челните мества в класацията за гостоприемство, са богатите и спокойни държави от Запада (Ирландия, Канада, Австрия), както и някои държави, рай за туристите като Тайланд и Обединените арабски емирства (ОАЕ), както и няколко от Западна Африка.
Трите най-негостоприемни за чужденците държави са Боливия, Венецуела и Русия. Други, които също са класирани в дъното, включват по-проблемните държави от широкия Близък изток (Иран, Пакистан, Саудитска Арабия), Източна Европа и две страни от Източна Азия – изненадващо може би, но това са Китай и Южна Корея.
Това, което прави тези данни толкова интересни, е, че на тяхна база не би могло да се създаде някаква обединяваща теория, за да бъдат обяснени. Това не е богатство или БВП на глава от населението: това не би обяснило защо Южна Корея е на толкова ниска позиция, или вариациите сред богатите западни държави.
Това със сигурност не е броят на чуждестранните посетители – Съединените щати, които заемат средата на класацията, както и Китай – определена като негостоприемна държава, имат едни от най-високите проценти на приток чуждестранни туристи.
Ако не друго, може би интересното за тази карта е до каква степен се разминава със стереотипите, които имаме за света. Добрият туризъм за Мароко не е изненада, но едва ли сте очаквали да видите Йемен класирана преди Швеция и Белгия.
Западна Европа като цяло е приятелски настроена към чужденците, но, може би защото там са докачливи на тема политиката по имиграцията, се нареждат в една полоса заедно с голяма част от Субсахарска Африка. Съединените щати, страната на Статуята на свободата и там, където „мечтите се сбъдват“, се нарежда на 102-ро място от 140 страни, доста под голяма част от размирните държави от Близкия изток.
Според анализа на Washington post, картата показва съответствия между неприятелското отношение към чужденците и национализма. Това, според изданието, може би обяснява ниския рейтинг за страни като Китай и Южна Корея (въпреки че има и други възможни фактори тук, включително раса) и Русия. Тя също така може да помогне за обяснение на факта, че Съединените щати, Германия и Япония – трите страни, в които национализмът има силна история, са под други богати нации в класацията.
Теорията за национализма се оказва смислена, когато разгледаме картата регион по регион. В Латинска Америка, например, един регион като цяло приятелски настроен към чужденците, три страни се открояват: Боливия, Еквадор и Венецуела. И трите имат правителства, които биха могли да бъдат описани като доста националистически. А може би това се отнася в известен смисъл и за Близкия изток, където Саудитска Арабия и Иран се класират зле сред страните, които обикновено ухажват чуждестранните туристи.
Докладът на СИФ показва още, че България е на 54-о място по конкурентоспособност сред 144 страни по света. В Глобалния индекс на конкурентоспособността на СИФ за 2014-2015 г, страната ни се придвижва напред от 57-о място от 148 страни спрямо индекса за 2013-2014 г. Като най-проблемни фактори пред предприемачите анкетираните от СИФ посочват корупцията, бюрокрацията, достъпът до финансиране. За шеста поредна година начело е Швейцария, следвана от Сингапур и САЩ.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.