Снимка: ЕРА/БГНЕС
Световната финансова криза, докарала световна рецесия, изтри 5 милиона работни места в Европа. Но отвори 3.4 милиона други в Турция.
Много експерти смятат, че 6 години след началото й, кризата е вече зад гърба ни. Макар епицентърът й да беше в САЩ, Европа също изпита ефекта от трусовете. Щатите опитаха да се изправят отново на крака след трудни години, но дали същото се случва и на Стария континент?
Степента в която кризата засегна всяка от държавите в 28-членния ЕС е много различна. Държави като Испания и Италия бяха силно засегнати. От друга страна моторът на Общността – Германия, е в сравнително добра ситуация и според мнозина дори излиза по-силна.
Великобритания изпитва затруднения да се възстанови, но цялата картина ни казва, че ЕС се справя трудно с рецесията и светлината в дъното на тунела все още не се е появила.
Загуба на работни места
Най-голямата болка от кризата се усеща от тези, които са загубили работата си. Един от начините да се измерят щетите от кризата е да се видят пораженията, нанесени върху заетостта – страна по страна.
Според европейската статистическа служба ЕВРОСТАТ, нивото на растеж на ЕС през 2007 г. е било 3.2%. През 2008 г. достига скромните 0.4%, но удря дъното през следващата година, когато Съюзът отбелязва отрицателен растеж от 4.5%.
След това свиване, през 2010 и 2011 г. се наблюдаваше относително възстановяване. Въпреки това през 2012 г. ЕС отново записа отрицателен растеж с 0.2%. През миналата година Европа излезе на плюс, макар само с 0.1%, а прогнозите за 2014 г. също не са особено позитивни.
Макар от началото на кризата да минаха цели шест години, икономическите проблеми в отделните страни на ЕС са съвсем различни. Средиземноморските държави, които изпитаха трудности след въвеждането на единната валута в началото на века бяха ударени най-сериозно от кризата.
Гърция пострада най-сериозно, докато Испания, Португалия и Италия също преживяха тежки щети. Германия се измъкна почти без белези, заради своята експортно ориентирана икономика и нетния си излишък, докато Великобритания бе сериозно разклатена от кризата на финансовите пазари, но се възстанови бързо.
В Европа най-сериозно е въздействието в заетостта. Преди кризата да достигне своя пик в последното тримесечие на 2008 г., общият брой на заетите в Европа беше 219 милиона. През второто тримесечие на 2014 г. обаче броят им спадна до 214 милиона. Това означава, че около 5 милиона души са загубили своята работа, докато страните „победителки“ от кризата са разкрили около 3.9 милиона работни места.
Губещите
Безспорен „шампион“ е Испания, чиято икономика се сви четири пъти през последните 5 години. В края на 2008 г. заетите в страната бяха 20.5 милиона, докато през тази година са едва 17.2 милиона.
В началото на кризата работещите в Гърция са 4.5 милиона души, а днес са с около милион по-малко. В Италия положението също не е розово – общия брой на заетите, които бяха 23 милиона, спадна с 1.2 милиона.
Междувременно работещите в Португалия са 560 000 души. У нас безработицата в края на 2008-а е възлизана на скромните 5.3%, докато днес ЕВРОСТАТ вече я измери на 11.5 на сто (по последни данни).
Победителите
Само 11 страни увеличават своята заетост и създават още 3.9 милиона работни места, а дават работа на общо 110 милиона.
Германия води тази група и се отличава значително от останалите. Страната мина през сериозно свиване на икономиката през 2009 г. – близо 5%. Ситуацията обаче бързо се промени и темповете на растеж се възстановиха.
Общият брой на заетите в страната в края на 2008 г. възлиза на 37.5 милиона души. В средата на 2014 г. работещите в Германия са 39.6 милиона.
Втора е Великобритания, която е увеличила заетите със 734 хиляди, следват Унгария, Швейцария, Белгия, Австрия и Швеция.
Турция
В контраст с европейските страни, които губят общо 5 милиона работни места, кандидатката за членство в ЕС Турция е на плюс. В периода 2008-2014 г. южната ни съседка увеличи броя на работещите в селското стопанство с 1.2 милиона души, а общият брой на заетите се увеличава с цели 3.4 милиона. Заетостта в Турция продължава да расте дори в годините на по-слаб икономически растеж в размери между 2 и 4%.
Макар данните да изглеждат впечатляващи, важно е да се отбележи качеството на работните места. Сериозен брой от тях са извън селскостопанския сектор, но въпреки това са главно за неспециалисти с ниска работна заплата.
Трудоемки индустрии като строителството, туризма и услугите продължават да са основни области на заетост в страната, а те дават ниска добавена стойност в пазара на труда и не се отличават с висока производителност.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.