Очакваният днес доклад за състоянието на затворената на 20 юни Корпоративна търговска банка и дъщерната й банка „Виктория“ е ключов и за австрийския фонд ЕПИК (ЕPIC), единствен проявил интерес към оздравяване на групата.
На среща с вложителите в КТБ миналата седмица от ЕПИК потвърдили, че според тях банката е достатъчно стабилна, за да бъде оздравена. От БНБ обаче отрекоха да е подавана оферта от фонда, както и че той представлява тримата най-големи инвеститори: компанията „Бромак“ на Цветан Василев, Оманския фонд и руската ВТБ Капитал. Фондът не е представил никакви планове за преструктуриране или рекапитализиране на КТБ, се казваше в писмо на централната банка. От БНБ казаха още, че фондът не представлява Оманския фонд.
Според БНБ австрийската компания е представила редовни документи, подписани единствено от фирмата „Бромак“, но собственикът Цветан Василев е разследван за пране на пари и други престъпления. За да бъде допуснат до оздравяване на трезора, трябва „да се имат предвид изискванията за надеждност и пригодност“.
От фонда са потвърдили пред вложителите интереса си към оздравяване на КТБ, но са били категорични, че не могат да предоставят каквито и да е планове, преди да видят доклада на одиторите и да установят реалното състояние на банката.
Според отстраненото ръководство на КТБ, банката се води умишлено към фалит. Те смятат, че тя е жизнеспособна, въпреки четирите месеца специален надзор. Режимът изтича на 20 ноември, като подуправителят на БНБ Димитър Костов е поел ангажимент пред вложителите, че няма да бъде удължаван.
Какво бъдеще чака КТБ
Решенията за бъдещето на КТБ и банка „Виктория“ не могат да се вземат преди ясната оценка за състоянието на групата. Пълната оценка на активите трябва да е готова днес, според сроковете, поставени от БНБ.
Същевременно трябва да са ясни и офертите в тръжната процедура за продажбата на части от кредитния портфейл на дъщерната банка „Виктория“.
След като се запознае с анализа, Управителният съвет на БНБ ще оповести своето решение за съдбата на КТБ и то ще влезе в Министерския съвет. Вариантите са два – отнемането на лиценза и обявяването на фалит на КТБ, или – оздравяване на банката и отварянето й за клиентите след месец. Според българското законодателство, изплащането на гарантираните депозити може да започне едва след обявяването на дадена банка във фалит.
Процедурата по изпълнението на окончателното решение ще приключи до 20 ноември.
Цветан Василев се обади: Внимавайте в картинката!
Банкерът Василев, който се намира в Белград, където изчаква засега безкрайната процедура по екстрадицията си в България, отново се „обади“ – с възвание в личния си блог. То е публикувано в навечерието на доклада, очакван днес от БНБ. Според него с поредното си прессъобщение БНБ отново е доказала нежелание да води сериозна дискусия за преструктурирането на КТБ и обвинява за настоящето състояние на банката „действията и бездействията и на банковия регулатор“.
„Жалките обяснения от страна на Централната банка, ръководена от г-н Искров, че EPIC не бил представлявал Оманския фонд като акционер в банката, представляват поредният елементарен и нескопосан претекст, под който реални преговори и действия по възстановяването на финансовата институция така и да не започнат (само преди няколко години БНБ не посмя публично да опровергае твърденията за непрозрачност на капитала на КТБ по повод участието на Оманския фонд в него чрез люксембургска компания)“.
По думите на Василев БНБ продължава „послушно със слугинажа в интерес на коалицията „ППП“, активно обслужвана от определени неправителствени организации“. Едва ли у някого е останало и капка съмнение, че за изпълнението на целта по съсипването на финансовата институция е впрегнат целият наличен ресурс – от следствието и прокуратурата, през квесторите – до одиторите, пише Василев.
Той отново заявява, че ликвидаторите от въпросната коалиция имат ясна цел – ликвидация на банката и разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се, ще бъдат скоростно разпределени на „правилните“ инвеститори, и то – на завидно добри цени, казва Цветан Василев. Той посочва, че в хода на изпълнението на този план е „кредитният портфейл на банката да бъде услужливо разделен от квесторите и одиторите в четири категории, като „най-добрите“ активи са в първата група, а „най-лошите“ – в четвъртата.
Примерите на Цветан Василев
Банкерът, обвинен в източване на банката, в която е мажоритарен собственик, дава няколко примера „за модела, по който се подготвя разграбването на финансовата институция и най-вече – на клиентите и вложителите в нея“. (Публикуваме ги.)
1. Групата на „Петрол“, придобита от няколко дружества с инвестиционна цел, контролирани от банката (а не от мажоритарния й собственик), е с обща експозиция от 200 млн. евро. Оценката на предприятията съгласно последния международен одит, извършен на принципа „replacement cost“, надхвърля 400 млн. евро.
Интерес буди разпределението на кредитите, предоставени от банката на тази група (която група нормално би следвало да се разглежда като едно цяло). Три от четирите компании – основни акционери в „Петрол“, са поставени в трета категория, а четвъртата от тях – във втора.
Това навежда на мисълта, че се цели „Петрол“ да бъде продаден в крайна сметка на цена до 130 млн. евро на „подходящите“ купувачи или на онези, които са готови да доплатят разликата до пазарната стойност на ликвидаторите и техните всемогъщи опекуни.
Само за сведение – налице са оферти за покупката на същата тази група за цена над 300 млн. евро, т.е. загубата за банката, респективно за всички нейни кредитори и клиенти, ще е в размер на над 200 млн. евро, ако бъде приложен замисленият от ликвидаторите сценарий.
2. Групата хотели „Сана Спейс“ са представени с кредити, включени във втората група, с размер от 6.5 млн. евро. Минималната стойност на петте хотела от групата възлиза на 25 млн. евро – цена, която заинтересовани лица са готови да заплатят и към настоящия момент.
Равносметката показва загуба от още 19 млн. евро, и то при положение, че кредитът на групата бъде продаден по номинал, което само по себе си е съмнително да се случи.
3. Кредитът на „Рубин Инвест“ е поставен във втора група, като експозицията е в размер на 15 млн. евро. Важно е да се подчертае, че към днешна дата само продукцията на склад и вземанията от клиенти на предприятието са на тази стойност.
Стъкларският завод в Плевен е с производствен капацитет около 100 хил. тона годишно и струва поне 50 млн. евро. Независимо от това има огромен риск същият да бъде пласиран практически безплатно. Не би било изненадващо, ако сред кандидат-купувачите се окаже и предишният собственик на завода, комуто да е поставено условие да свидетелства срещу определено лице в услуга и по начин, указан от ликвидаторите.
В този смисъл приказките за „огромни дупки“, които пропагандната машина на ликвидаторите бълва още от самото начало на атаката срещу банката, се основават на показанията на няколко кошаревски свидетели и на предварителните „доклади“ на одиторите, които оставят горчивия привкус за предизвестеност. Неслучайно е бързото „изчезване“ на стотици кредитни досиета и „невъзможността“ да бъдат установени и оценени иначе надлежно учредените обезпечения“, се казва в прокламацията на Цветан Василев.
Василев изрежда вложенията, които направил за последните три години чрез фирмата си „Бромак“ ЕООД: 40 млн. евро при увеличението на капитала на КТБ АД през май 2013 г.; 30 млн. евро подчинен срочен дълг, който с начислените лихви към настоящия момент възлиза на около 35 млн. евро. А капитализираната печалба на банката след заплатени данъци за периода 2011-2014 г., за който е обвинен в извършване на присвоявания за 206 милиона лева, надхвърляла 200 млн. лева.
Именно затова ще продължа да се боря докрай, пише той. Неговата рецепта:
Капитализацията на финансовата институция следва да се осъществи основно на акционерно ниво. За целта най-вероятно е да се използва „Бромак“ (вече без мое участие), като за целта ще се изплатят определен обем от кредити (по моя преценка – около 2 млрд. лева) и придобиване срещу това на собствеността върху някои финансирани от банката активи и проекти. По този начин капиталът на банката може да бъде възстановен до регулаторните изисквания, а ликвидността да бъде достатъчна, за да се уверят клиентите в способността на банката да изпълнява своите ангажименти.
Надявам се Централната банка, начело с г-н Искров, да преглътне своето его и да устои на силния натиск от страна на ликвидаторите, като заедно с отговорните институции в казуса вземе най-доброто решение както за банката, така и за цялата банкова и финансова система, казва в заключение Цветан Василев, напомняйки отново как ще се отрази гибелта на КТБ върху икономиката ни. Създадената преди близо 14 години банка беше неизменно покровителствана от последните четири правителства, като достигна своя разцвет при тройната коалиция и особено при ГЕРБ, след което беше срутена в края на краткото управление на кабинета „Орешарски“.
Какво каза главният прокурор
„Може би не сме действали елегантно, но действахме ефективно – с претърсвания, разпити, изземвания на документи. Прокуратурата не моли, а изисква“. Така преди ден главният прокурор Сотир Цацаров коментира пред bTV действията на прокуратурата по отношение Корпоративна търговска банка (КТБ).
Когато в продължение на 2 години един политически и икономически седмичник публикуваше таблици, в интерес на истината – точни таблици и анализи, някой каза ли, че това е удар, попита Цацаров.
Главният прокурор посъветва да се изчакат още да стане готов докладът на одиторите на БНБ за състоянието на КТБ. Той посъветва Иван Искров да не крие доклада, но бе категоричен, че не знае какво пише в него. „За да не оставим убеждението, че някой е действал в интерес на някого, а друг крие нещо – нека това, което пише в доклада, бъде представено публично. Тогава ще стане ясно дали сме действали ефективно“, коментира Цацаров.
Действията срещу евентуалните „убийци“ на Делян Пеевски главният прокурор определи като „срамна грешка на прокуратурата“. „За мен това обвинение беше грешка. Това е твърде срамна грешка на прокуратурата“, призна Цацаров.
Под похлупака, държан над КТБ, ще се окаже дупка и ще стане ясно колко хора са се хранили от тази дупка, коментира още Цацаров. Той обеща, че някои ден имената на тези хора ще станат ясни, но в момента не може да ги разкрие, тъй като това представлява следствена тайна. „Няма да скрия нито един разпит и документ“, закани се Цацаров и бе категоричен, че финансовият интерес няма партиен цвят.
Запитан дали познава Пеевски, главният прокурор отвърна, че го познава така, както и много други лица – Цветан Цветанов, Бойко Борисов и др. Двамата са се запознали в Народното събрание, подчерта Цацаров.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.