Приключиха консултациите между ГЕРБ и последната политическа сила в новото Народно събрание – АБВ, а с тях и първият етап от преговорите за съставяне на правителство. И двете страни бяха доволни от преговорите и заявиха, че те са завършили, както с разбирателство по някои основни точки, така и с доста различия. Въпреки това и двете партии заявиха, че е възможно да продължат преговорите на експертно ниво.
„Разговорът бе задълбочен по основните приоритети на политиките, които според двете страни са необходими в новото управление на държавата“, каза Цецка Цачева и допълни, че дискусията е започнала с общата политическа рамка на управлението, предлагана от ГЕРБ.
От своя страна президентът Георги Първанов, който в последния момент е решил да се присъедини към преговорния екип на АБВ, е направил своите коментари по виждането на мандатоносителя за политическата формула на кабинета.
Принципно съгласие и еднакво мнение е постигнато по 14 от 18-те точки, които ГЕРБ представя в програмата си, заяви Менда Стоянова.
„Очертахме зоните на общо разбиране – стабилно мнозинство, стабилна подкрепа. От страна на АБВ бе направено уточнението, че може би най-добрата формула за управлението на страната е постигане на широка коалиция. От страна на ГЕРБ оставяме тази тема отворена“, заяви Румяна Бъчварова, третият член на преговорния екип на ГЕРБ.
Тя допълни, че партията й приема забележката на АБВ, че някои сектори не трябва да бъдат политизирани, като например сектор “Сигурност”.
Друг общ приоритет е демографската криза, на която и двете партии възнамеряват да отдадат сериозен акцент. Според тях трябва да има демографска стратегия, която да бъде водеща при определянето на останалите политики.
Остават и сериозни различия обаче. Като такива Бъчварова отчете ролята на държавата в следващото управление, енергетиката и данъчната политика.
От ГЕРБ са за ограничаване на ролята на държавата, но засилване на нейните регулативни и контролни функции. В АБВ обаче смятат, че ролята на държавата трябва да се засили.
Вижданията на двете партии не съвпадат относно изграждането на нови ядрени мощности и отмяната на мораториума за строителството на Белене.
Стоянова призна, че по отношение на енергетиката от ГЕРБ възприемат допълненията на колегите по отношение на това да бъде разкрита енергийна борса в България и включването ни към обща европейска енергийна борса.
„Има съгласие и за развитието на националните находища от нефт и газ, кафявите въглища, хидропотенциала ни чрез изграждане на ВЕЦ“, каза още Стоянова.
Третата тема на различие е данъчната политика. ГЕРБ държат на плоския данък, а АБВ са за прогресивно подоходно облагане, данък върху наследствата, когато те са големи, и върху транзакциите в банките.
„На фона на приликите и основните различия в нашите програми все пак има възможност да продължим консултациите на експертно ниво, за да видим дали можем да приближим позициите си“, уточни Бъчварова.
Георги Първанов заяви, че е удовлетворен от срещата и повтори тезата на партията му, че вижда голяма коалиция като единствено решение на ситуацията с формиране на кабинет.
Според него това е най-добре за страната ни с оглед на предстоящата тежка зима и кризата.
По темата за енергетиката той сподели, че според него у предложението на ГЕРБ липсва хоризонт за развитието на ядрената енергетика на страната, т.е. удължаване на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй”. По думите му мораториумът пък би спрял всеки инвеститорски интерес.
Георги Първанов посочи оцененото от ГЕРБ предложение на АБВ за създаване на енергийна борса, както и настояването на партията за размарзяването на проекта „Белене“ и строителството на „Южен поток“.
Според него трябва да бъде продължен проектът „Южен поток” в съответствие с европейското законодателство.
„Увеличението на цените на тока трябва да бъде преосмислено”, заяви той, тъй като този състав на ДКЕВР не е имал законовата обосновка да ги увеличи.
Относно здравеопазването двете партии имат сходни позиции, но от АБВ държат на постепенното увеличаване на бюджета в сектора. От ГЕРБ заявиха, че е нужна работа с експертни групи, за да се очертае как може да се случи това.
АБВ иска още диференцирана ставка на ДДС за лекарствата, но позицията на ГЕРБ е, че не трябва да има такава.
“Ефектът от една намалена ставка не е винаги положителен спрямо цената на тези стоки и услуги”, обясни Стоянова.
Различие двете партии имат и относно пенсионната реформа. АБВ държи повишаването на възрастта да е съобразено с продължителността на живота, но според ГЕРБ трябва да се вземат предвид и други теми, като ранното пенсиониране на служителите в Министерство на отбраната и Министерство на вътрешните работи, категорийните работници.
По темата за сектор “Сигурност” Румен Петков е заявил, че България трябва да бъде честна и да откаже да приема повече бежанци, тъй като не разполага с ресурса да им осигури подходящи условия за живот.
По отношение на изборния закон ГЕРБ смятат, че мажоритарният елемент трябва да се развива чрез преференциалното гласуване, а от АБВ – да се върне предишната система, при която половината от депутатите се определят мажоритарно, а останалата – според партийната листа.
И двете партии са се обединили около въвеждането на задължително гласуване след предварителен обществен дебат по въпроса.
По актуализацията на бюджета Първанов заяви, че такава очевидно ще се наложи, но при липса на конкретен анализ за състоянието на приходи и разходи, АБВ стои на позицията, че тя трябва да е в рамките на 3% бюджетен дефицит – така както са европейските изисквания.
Преговорните екипи на ГЕРБ и АБВ са обсъдили и ситуацията с КТБ. От АБВ смятат, че бързо трябва да се решат въпросите на вложителите и да се предприемат мерки за оздравяване на банката, допълни Първанов.
На директен въпрос доколко е възможно АБВ да подкрепи евентуално дясно-центристко правителство Първанов отвърна, че като лява партия трудно биха подкрепили подобно правителство, но преди да се допитат до партийния актив няма как да отговарят дали по какъв път да поемат и дали да продължат разговорите.
На въпрос дали АБВ би дала експерт за правителство Първанов отговори, че това не било могло да стане без да се поеме политически ангажимент.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.