Снимка: ЕРА/БГНЕС
Вятърната енергия измества въглищните и газовите централи от скандинавската енергетика, а ефектите ще се усетят в целия балтийски район. Пренасищането с възобновяема енергия ще убие нуждата от топлоелектрически централи.
Източниците на енергия във Финландия и Дания, които работят с изкопаеми горива действат като допълнителни производства, които помагат да се отговори на търсенето, когато производството на ВЕЦ-ове в Норвегия и Швеция не е достатъчно поради климатични фактори.
Навлизането на вятърната енергия в голям мащаб направи тази роля все по-маловажна и свали цените на електроенергията, като по този начин подкопа рентабилността на старите централи.
“Търсенето на въглища за енергия в северните страни намаля като резултат от икономическата рецесия и спада в цената на електричеството като цяло”, отчита държавната енергийна фирма Fortum, която обяви загуба от над €25 милионa.
Цени на електричеството в Скандинавия намаляха двойно спрямо 2010 г. – до малко над €30 за мегават час (MWh). Причината е увеличеното производство на фона на стагнация, слаб икономически растеж и по-малко потребление на ток, което е резултат на по-добрата енергийна ефективност.
Краткосрочните производствени разходи на въглищната енергия бяха €28.7 за MWh, а тези на газовите централи са по-високи от €53 за MWh.
“Цените в скандинавските системи често ще бъдат значително под производствените разходи на фосилните централи. До 2030 година това ще доведе до сваляне на над 2000 MW от въглищна енергия в Дания и Финландия”, казва директорът на енергийната консултантска фирма THEMA Мариус Холм Ренесунд.
Добавянето на допълнителни вятърни централи в сегашните пазарни условия може да доведе до допълнително сваляне на цените до €20 за MWh – близки до цените на ядрената енергия.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.