с. Горни Лом
Производствената злополука в завода в Горни Лом е една от най-тежките трагедии с човешки жертви в историята на индустрията с амуниции през 21 век. С нея България се нареди сред държави като Конго, Албания и Китай, претърпели подобни злополуки през 21 век – все страни, в които цената на човешкия живот е делеч по-ниска от цената на съвременните технологични решения. В държавите от ЕС подобни злополуки отдавна са минало – последните случаи са от Втората световна война или малко след нея.
След злополуката се разигра познатият сценарий – министри и главен секретар се втурнаха към Горни Лом, застранаха с тъжни физиономии пред камерите, изказаха съболезнования, прокуратурата образува производство срещу неизвестен извършител и т.н. … След това потече познатата медийна помия по въпроса кой е виновен, свършили ли са си контролните органи работата и защо заводът не е бил затворен.
Въпросът не е защо заводът не е бил затворен. ВЪПРОСЪТ Е, ЗАЩО ТОЙ ВЪОБЩЕ Е БИЛ ОТВОРЕН?
В България, в която, за да откриеш баничарница, се изискват десетки документи, за издаването на лиценз за производство на боеприпаси (представляващо общоопасно производство – в смисъл че може да убие много хора с еднократен акт) се изисква да има помещения, отговарящи на съответните строителни изисквания по ЗУТ, мобилни установки и т.нар. „квалифициран персонал“. Изискването за квалификация на персонала се свежда до това лицата, заемащи ръководни длъжности в предприятието, да имат определено висше образование и познания в определи области, а служителите, извършващи технически операции – средно техническо образование и познания в определени области и някаква квалификация по Правилника за безопасността на взривните работи от 1996 г. (който не е обнародван).
Практически квалификацията на лицата се контролира чрез това дали имат тапия за съответната образователна степен и квалификация – ако имат, всичко е наред. Напълно неясно е как точно се контролират т.нар. „познания“ на квалифицирания персонал и дали някой контролира технологичните им умения.
За да получиш лиценз за производство на боеприпаси не е необходимо да опишеш технологиите, които ще използваш, нито се изисква тези технологии да съответстват на най-съвременните изисквания за безопасност в областта на работата с амуниции. Не е необходимо да посочиш производствените си процеси, нито да посочиш техниката, с които ще ги извършваш. Никой не изисква да използваш съвременна техника.
Няма условия за годишни инвестиции за въвеждането на най-безопасна техника, никой не проверява технологичното състояние на предприятията – то няма и как да бъде проверено, след като няма подобни изисквания. Няма изисквания за инвестиции в съвременни цялостни системи за безопасност на труда, нито за размер на ежегодните инвестциии в програми за обучение на персонала и развиване на уменията му.
В 21 век, когато големите западни компании, работещи в областта на оползотворяване на амуниции, инвестират предимно в технологии и технически решения за безопасно оползотворяване, включително роботизирано оползотворяване без човешки фактор, в България е напълно нормално да режеш мини на струг, като използваш хора със средно техническо образование и „познания“, придобити в рамките на два–три дни обучение в предприятието.
Въпреки че според малкото експерти, които се изказаха по темата, механичната технология по обезвреждане на мини е неконтролируема и неминуемо периодично води до подобни злополуки, които няма как да бъдат предотвратени. Докато в страните, в които човешкият живот и производствената репутация представляват ценност, основните инвестиции са в системи и ноу-хау за безопасност и програми за обучение на персонала, в България основните инвестиции са в сгради, отговарящи на ЗУТ (за справка виж баланса на злополучния завод в Горни Лом, чийто най-ценен актив са сградите му).
И тук стигаме до въпроса за профанизирането. Държавното профанизиране, при което лицензирането се извършва не заради постигане на някакви съществена обществени цели, а заради самото лицензиране (и евентуално за осигуряване на корупционни плащания). При което контролът се осъществява не с цел да се осигури смислен обществен интерес, а ей така – защо трябва да има контрол (и разбира се, заради корупционните плащания).
Държава, в която не са важни резултатите, а тапиите и документите. Държава, в която нито един министър, висш администратор или водещ политик не потърси експертна гледна точка върху трагедията, нито пророни дори една дума за недостатъците на общите правила за производство и контрол на общоопасните средства и материали (които са истинската причина за трагедията). И никой не направи нито едно смислено предложение, което да препятства подобни трагедии в бъдеще – като например, за въвеждане на подробно законодателство, изискващо общоопасни производства да бъдат осъществявани само при спазване на съвременни технологии и на задължения за въвеждане на такива технологии.
Не, те просто стояха с лицемерно тъжни физиономии, търсеха виновните, громяха контролните органи, обвиняваха съда или предлагаха безумни популистки идеи за извършване на дейността само в държавни заводи (които са още по-технологично изостанали и единствената причина, поради която не са се взривили, е че не работят).
Защо, например, въпросният лиценз за производство на боеприпаси се издава от директора на Главна дирекция „Охранителна полиция“? Нима той е експерт в областта на боравенето с боеприпасите с продължителен минал опит, придобит в технологично развити предприятия? Нима той познава съвременните технологии в тази област, нима редовно чете чужди специализирани издания, за да следи последните технологични постижения в съответната област? Нима е радетел за налагането им в България? Нима той е заобиколен с експерти със съвременен технологичен опит? Не, едва ли. Той просто е поредният обичаен чиновник, на който е възложено да разрешава и контролира дейност, от която има само обща представа. Ей така, по документи, за да се спази привидността за правила и контрол.
Защо въпросните лицензи не се издават от екпертен съвет, изискващ прилагането на най-безопасни технологични решения? Защо контролът не е фокусиран върху проверка на технологичното и кадрово състояние на предприятията, а върху това дали имат дневник за пускането и спирането на тока? И какво като имат дневник? Ще направи ли това по безопасно разглобяването на мини на струг?
Прочетох, че ДПА е написала, че оръжия от друга епоха сеят смърт на Балканите. Не, не оръжия от друга епоха, а една държава от друга епоха сее тази смърт. Държава, която през 21 век законно допуска да се обезвреждат мини по технологии и със средства от времето на Втората световна война. Нашата профанска държава.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.