Ureport | Политика | Близкият изток | Три години сирийски конфликт: кой какво контролира
Снимка: polegeonow.com
*Анализът е на Джоузи Енсор – репортер в The Daily Telegraph и The Sunday Telegraph. Тя се присъедини към вестника от ливанския сайт на английски език The Daily Star в Бейрут. Заглавието е на Ureport.
В един кратък момент, когато набързо създадената бунтовническа армия щурмува Алепо през 2012 г., външни наблюдатели предвиждаха падането на президента Башар ал-Асад.
Колкото и отдадени да бяха на идеята за смяна на режима обаче, те така и не успяха. Изминаха три години от началото на гражданската война, но благодарение на подкрепата на Русия и Иран властта все още е стабилна.
Над 140 000 души загинаха, а милиони бяха прогонени от домовете им. Сирия сега е разделена, а големи части от страната са под контрола на воюващи (и помежду си – б.р.) бунтовнически групи.
Конфликтът започна преди три години, когато поддръжниците на опозицията се въоръжиха – първоначално, за да се защитават, а впоследствие, за да прогонят силите за сигурност (на Асад – б.р.) от районите си.
Докато въоръжените бунтовнически бригади се сражаваха с правителствените сили за надмощие, страната бързо навлезе в гражданска война.
Много части на страната в момента се управляват едновременно от правителствени, бунтовнически, кюрдски и джихадистки сили. Те пък на свой ред са съставени от безброй различни групи. В по-голямата си част зоните на контрол отразяват етническия състав на страната, който съществува от десетилетия.
Пристанищният град Латакия, родното място на Асад, което е населено предимно от алевити, е под строг правителствен контрол, налаган от местни шабиха (буквално означава “призрак, фантом”, те са неофициална милиция на Асад). Другите “крепости” на режима по сирийската граница с Ливан са под протекцията на бойците на ливанската шиитска групировка “Хизбула”, финансирана и подкрепяна от Дамаск.
Кюрдите, които са около 15% от населението на Сирия, обявиха наскоро автономия и разшириха влиянието си в североизточната част, където установиха своя собствена администрация. Макар дълги години да са били потискани от правителството, сега кюрдите до голяма степен биват игнорирани от сирийските сили, които се борят с бунтовниците на други места.
В началото опозицията бе умерена, до голяма степен със светски настроения и воюваше под флага на Сирийската свободна армия. Сега обаче бунтовниците стават все по-разединени. През последните две години се появиха групи като “Фронта на спасението” и Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИСИЛ). Втората в по-голямата си част се състои от чуждестранни бойци и се смята за по-екстремистка дори от Ал Кайда.
И двете са определени за терористични организации от ООН и нямаха представителство на мирните преговори в Женева по-рано тази година. Тяхната цел е да свалят Асад и да създадат панислямска държава, управлявана от шериата.
Това усложни конфликта, защото вече не става въпрос за сражения между две воюващи групи. Сега има и умерени бунтовници, които се бият с ислямистките опозиционни групи за контрола над определени райони.
За стратегическите градове Алепо, Дамаск и Хомс се водиха най-ожесточените битки, а една трета от общия брой на жертвите (на войната – б.р.) е само от тези три града.
Ярмук е една от няколкото области в покрайнините на сирийската столица, които армията обгради, за да отблъсне бунтовническите сили, опитващи се да свалят Асад. Някога местността Ярмук бе дом на стотици хиляди палестински бежанци и сирийски граждани.
Само около 20 000 жители са останаха в Ярмук. Те живеят под обсада, която започна в края на 2012 г., но се засили през юли м.г., когато бойци от “Фронта” и ИСИЛ се преместиха в района и започнаха да се сражават с армията.
Amnesty International обвини силите на режима в извършване на военни престъпления по време на обсадата, след като стотици умряха от глад, тъй като бе отказан достъп до местността на хуманитарни организации.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.