„България – военният трофей на Сталин“ е дебютната книга на Георги Боздуганов, която изследва една изключително важна (и едва ли случайно!) пренебрегвана от българската историография тема: отношенията между България и Съветския съюз през Втората световна война. През 2014 г. България още очаква архивите си, прибрани и изнесени в Москва в смутните времена на 1944 г. За това дори беше подписано споразумение между президентите Путин и Първанов през 2008-а, когато беше създаден и т.нар. „Голям шлем“ от енергийни проекти. Незначителна част от архивите са били предадени през 1958 г., но протоколи и стенограми от заседания на няколко правителства от Третото българско царство, писма на принц Кирил, много военни документи така и остават „затворени“. А с тях и истината. Въпреки споразуменията Москва намира различни причини да отклони предаването на архивните документи. Затова книги като тази са особено ценни.
1944
В кабинета на Кимон Георгиев министри на вътрешните работи и на правосъдието стават комунистическите дейци Антон Югов и Минчо Нейчев. Още на 10 септември в страната е отменена полицейската система и на нейно място е създадена Народна милиция. Съставена е предимно от лица, взели участие в нелегалната комунистическа дейност. Започват масови своеволия и убийства на хора, набедени за фашисти и колаборационисти с германците. Извършваните злодеяния са продиктувани от задграничното бюро на компартията в Москва. Министерският съвет приема Наредба-закон за съдене от Народен съд на виновниците за въвличане на България в Световната война срещу Съюзените народи. С неговото създаване следва да се сложи край на уличния терор и да се придаде законност на подготвената разправа с антикомунистически настроените политици, интелектуалци, държавни служители, военни и пр.
В противовес на започналия произвол, Сталин държи да внушава симпатии сред населението и да демонстрира на своите Западни съюзници намерения за изграждане на демократично устройство на страната. На 25 септември консул Бъртън Бери докладва на Хъл за провежданата пропагандна кампания в София: „Руски камиони, оборудвани с високоговорители, обикалят столицата и прокламират:
1. Руснаците нямат намерение да въвеждат насилствено техния вид управление в България.
2. Съветската армия е в България като освободител, не като окупатор.
3. Руснаците желаят да си сътрудничат с българите и да оставят българите да развиват всякакъв вид и форма на демократично управление, което те искат да имат.
4. Частната собственост ще бъде зачитана и руснаците нямат никакво намерение да въвеждат насилствено каквато и да било форма на комунистическо владеене на земята и собствеността“.
Това, което предстои да се случи в България, е точно обратното на казаното по съветските високоговорители, но дотогава господарят на Кремъл има по-важна цел. Трябва да получи международно призната легална форма за налагане на продължителен окупационен режим и през това време да въведе тоталитарно комунистическо управление, ръководено от отгледаната в Москва послушна политемиграция.
Дълготрайната окупация и пълната свобода на действие на военните власти следва да бъдат регламентирани в текста на предстоящото споразумение за примирие с България.
Кремълската дипломация светкавично изготвя свой проект за мирно споразумение и го представя на съюзниците в Лондон. Представителите на Велкобритания и САЩ имат обаче сериозни възражения към новия текст. Не са съгласни нито маршал Толбухин единствен да подпише примирието от името на Обединените нации, нито с презумпцията за неравнопоставеност на трите Велики сили в новата Съюзническа контролна комисия (СКК) за България. Този нов орган на практика ще упражнява върховната власт в страната до сключване на мирен договор и според предложението на Москва е поставен под ръководството на съветското военно Главно командване.
Съюзниците настояват и за незабавно освобождаване на окупираните земи в Беломорието и Македония.
В отговор българското правителство изразява съгласието си в меморандум от 30 септември до трите Велики сили, като уточнява, че оттеглянето на армията и предаването на власта е желателно да стане, когато нова администрация под съюзнически контрол е готова да я поеме, поради реалната опасност от възникване на анархия и размирици при прибързано изтегляне на окупационните части. Присъствието на българската армия следва да бъде ограничено, доколкото то е необходимо за воденето на войната срещу Райха, без да бъдат поемани каквито и да било други функции. Страната се задължава незабавно да изтегли от новите територии и всички свои поданици, които са били такива към 1 януари 1941 г.
Неочаквано сталиновите стратегически цели са подпомогнати от посещението на Чърчил и Идън в Москва. Те пристигат на 9 октомври, посрещнати са изключително топло и незабавно започват преговори със Сталин и Молотов за бъдещето на Балканите. Отиват с ясното намерение да сключат изгодна сделка за разпределение на политическа доминация зад гърба на своите американски партньори, тъй като позициите на президента Рузвелт и Държавния департамент за предоставяне на възможности за следвоенно демократично самоопределение на отделните държави и недопускане на установени „сфери на влияние“, остават категорично непроменени. Още на първата среща Чърчил написва върху една салфетка своето предложение за процентно поделяне на „отговорностите“ и доминацията в отделните страни. Според това предложение СССР следва да има 90% влияние в Румъния, а Великобритания 90% влияние в Гърция. В Югославия и Унгария съотношението е 50 към 50 процента. В България СССР следва да има 75%, а Западните съюзници общо 25%.
Сталин поставя одобрителен знак върху салфетката. Той е изключително доволен от неочаквания подарък и тепърва ще има възможност да покаже, че в страните под окупация на Червената армия неговото влияние ще стане 100%.
Ден по-късно, на 11 октомври, Чърчил изпраща две писма – до Рузвелт и Сталин. В писмото до американския президент той не споменава нищо за процентните договорености, подчертава, че е абсолютно необходимо да се постигне съгласие за Балканите, и добавя, че „нищо няма да бъде решено освен предварителни споразумения между Британия и Русия, които подлежат на бъдеща дискусия и преразглеждане с Вас“. В писмото си до Сталин той заявява, че договорените процентни съотношения „могат да бъдат възприети за груби, дори безчовечни, ако те бъдат подложени на разглеждане от външните министерства и дипломатите навсякъде по света. Следователно те не могат да служат за основа на никакъв публичен документ, поне не в настоящето време“.
Премиерата на книгата е на 22 септември, от 18:00 – 19:00, в книжарница „Хеликон“ – София, Цар Освободител 4.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.