Тринайсет години след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк и Вашингтон, Америка остава разделена по отношение на исляма.
Последните демографски данни показват, че в САЩ днес живеят малко над 2.6 милиона мюсюлмани – едва 0.8% от населението на страната. Но белезите от 9/11 блокираха предложението, подкрепено и от президента Обама, да се изгради джамия до Кота нула (мястото на срутените кули-близнаци в Ню Йорк).
Проучване, направено 10 години след най-тежкия терористичен атентат в историята, показва, че 46% от американците не се чувстват комфортно с наличието на джамия в близост до дома си. 47 на сто споделят, че ислямските и американските ценности са несъвместими, а 48% твърдят, че не харесват мюсюлманските жени да носят бурки.
В същото време 60% от американците са съгласни, че твърде много техни сънародници смятат, че всички мюсюлмани са терористи. Неодобрението изглежда повече от очевидно. Защо най-великата демокрация, създадена и утвърдена от емигранти, показва подобна нетърпимост? Дали заради факта, че всички войни, които Америка води от края на миналия век до днес са все в мюсюлманския свят? Цената за американските данъкоплатци e близо $4 трилиона – по данни на Института за международни изследвания „Уотсън“ към университета „Браун“.
Все още обаче има много американци, които приемат ислямската религия и култура с толерантност и разбиране. Това не се дължи само и единствено на традиционно космополитните демократични щати. Много знаменитости в Америка изповядват исляма. И (почти) всички имат по-тъмен цвят на кожата. Настроенията срещу тях обаче далеч не са такива, каквото са срещу мюсюлманите от Близкия изток и Индия.
Всичко започна от борбата на афроамериканците
През годините афроамериканците в САЩ излизат далеч отвъд пределите на религиозното и превръщат исляма в отправна точка на своята борба за свобода и равноправие. През далечната 1930 г. в Детройт група активисти създават Нация на исляма (NOI) – религиозна организация, която иска да подобри духовното, менталното, социалното и икономическото състояние на афроамериканците в САЩ, и на човечеството като цяло.
Макар критиците на NOI да я обвиняват в пропагандиране на расово неравноправие и антисемитизъм, организацията изиграва огромна роля за социалните промени в САЩ през 60-те и 70-те години, а от нея произлизат бележити лидери на афроамериканската общност като Малкълм Екс. Съратник в началото на Мартин Лутър Кинг, Екс, син на баптистки свещеник, избира по-радикалния път на борба срещу сегрегацията и расизма и е убит, също като Кинг.
Приемането на исляма в САЩ, където християнството е най-разпространената религия, е начинът на Екс и последователите му да се обявят срещу „Белите“ и тяхното господство. Екс е човекът, който убеждава Касиус Клей да стане Мохамед Али.
Black Power движението набира все по-голяма сила сред афроамериканците и въпреки случаите на насилие и сепаратизъм и анархизъм, остава в историята най-вече като символ на свободата и непреклонността пред неспазването на човешките права. Проучвания сочат, че броят на афроамериканците мюсюлмани е приблизително равен на този на арабите. И това се дължи именно на масовото приемане на исляма, като част от движението за равноправие.
Протестът излиза отвъд Щатите и попада в световното полезрение по време на Олимпийските игри в съседно Мексико през 1968 г., когато двама американски атлети вдигат юмруци на почетната стълбичка, в знак на подкрепа към движението. Но не са единствените. Най-добрият боксьор и една от най-големите спортни икони Касиус Клей приема исляма и променя името си на Мохамед Али. Години по-късно примерът му е последван от другия велик шампион в свръхтежката категория – Майк Тайсън.
С уникалния си стил на боксиране и впечатляващи интервюта, които Али често дава в рими, той става емблема за поколения млади афроамериканци.
Емблематичният баскетболист Люис Алсиндор променя своето име на Карим Абдул Джабар и приема исляма в знак на почит към културното наследство на своите предци, доведени като роби в щатите от френски земеделец на име Алсиндор. По-късно Джабар се превръща в истинска баскетболна икона и печели шест титли в НБА, като става и най-резултатният баскетболист в историята на лигата с 38 387 точки в 20-годишната си кариера.
Ключовите посланници на ислямската култура като Джабар и Али проправят пътя за десетките музикални изпълнители, които я утвърждават в публичното пространство. Сред емблематичните мюсюлмани в рапа личат имената на Rakim, Ice Cube, Nas, MC Ren, Raekwon, Everlast, Busta Rhymes, Big Daddy Kane, Ghostface Killah и Mos Def.
Много от тях отправят призиви за пълната свобода на вероизповеданията в Щатите и подкрепят теорията, че атентатите от 11 септември са дело на американските власти, които създават враг в лицето на мюсюлманските нации, като повод за петролни войни с тях. Независимо дали сте поддръжници на конспиративните теории или не, трябва да признаете, че преди 13 години животът на мюсюлманите в Америка се промени из основи. Но афроамериканците, които изповядват исляма, ходят в свои джамии, не в молитвените домове на арабите или индийците-мюсюлмани.
От ислямофобията в САЩ се опитаха да се възползват дори републиканците, които посяха съмнението, че американският президент Барак Хюсейн Обама е мюсюлманин, защото баща му (студент от Кения, когато се запознава с майка му) е такъв. Двегодишната обработка на общественото мнение даде резултат – и от 11% през 2008-а, през 2010 г. изследване на Pew показа, че всеки пети американец смята президента си за мюсюлманин. Което наложи Белият дом да направи специално изявление, че президентът е християнин, който се моли всеки ден.
С очертаващия се нов военен конфликт в Близкия изток – този път срещу джихадистите от „Ислямска държава“, ислямофобията в Америка няма шанс да отмре.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.