Новият председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. Снимка: ЕРА / БГНЕС
Новият състав на Европейската комисия е вече факт и в него няма големи изненади. В екипа на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер българският еврокомисар Кристалина Георгиева ще е един от седемте заместник-председатели с ресор бюджет и администрация. Официалното обявление на ресорите в новото европейско правителство сложи край на спекулациите относно портфейла на Георгиева, за която някои издания до вчера отреждаха данъчната политика и борбата с измамите.
Юнкер даде ключовите постове в новата Европейска комисия на Великобритания и Франция – съответно финансовата стабилност и капиталови пазари и икономическата и финансова политика, коментира BBC. Постът за Джонатан Хил, бивш председател на Камарата на лордовете, изглежда е начин да се прикотка Великобритания, която смята да проведе през 2017 г. референдум дали да остане в Евросъюза.
Лондон държеше на този пост, защото финансовите услуги са ключов сектор за британската икономика, въпреки опасенията на други страни-членки, които искаха по-затегнати правила за лондонското Сити. В свое изявление Хил заяви, че му е възложена „голяма отговорност“.
При представянето на екипа си Юнкер обяви още едно българско назначение – Мина Андреева, която досега беше говорител на комисаря по правосъдието, става един от тримата основни говорители на Европейската комисия. Андреева бе първата и единствена българка сред говорителите в Брюксел при председателството на Жозе Барозу.
„Благодаря на новоизбрания председател на ЕК, Жан-Клод Юнкер, за гласуваното доверие и благодаря на всички за подкрепата“, реагира във Фейсбук профила си българският еврокомисар Кристалина Георгиева след обявяването на ресорите.
Трите големи държави – Франция, Великобритания и Германия очаквано ще отговарят за три от най-сериозните сфери в европолитиката – съответно за икономическата и финансова политика (Пиер Московиси), за финансовата стабилност, услуги и капиталови пазари (Джонатан Хил) и за телекомуникациите и цифровизацията (Гюнтер Йотингер).
Датският комисар Маргрет Вестагер получава ресор конкуренция (по-рано имаше информации, че Германия ще поеме този ресор, което би било изненада, предвид факта, че това е най-големият проблем на Берлин с Брюксел – най-голяма част от наказателните процедури срещу Германия са именно в защитата на конкуренцията).
Шведският комисар Сесилия Малстрьом поема търговията. Румънската комисарка Корина Крецу поема регионалната политика. Досегашният комисар по регионалната политика – австриецът Йоханес Хан, вече ще се занимава с политиката по разширяването на ЕС и отношенията със съседните държави.
Сред седемте заместници на Жан-Клод Юнкер има четирима бивши премиери, които, освен че са еврокомисари, ще отговарят за важни ресори: бившият премиер на Словения Аленка Братушек – за енергийния съюз; Юрки Катайнен, експремиерът на Финландия – за растежа и заетостта, включително и плана за 300 млрд. евро; Валдис Домбровскис от Латвия, чиито отговорности ще са паричният съюз и социалният диалог, включително по-добра икономическа координация на политиките, и Андрус Ансип, бившият премиер на Естония, който ще отговаря за цифровия пазар.
Бившият външен министър на Холандия Франс Тимерманс като първи заместник-председател на ЕК ще отговаря за регулацията в Евросъюза и комуникацията между институциите. А бившият външен министър на Италия Федерика Могерини -седмият вицепрезидент, бе избрана за Върховен представител на ЕС за въшната политика и сигурността.
Ето останалите комисари:
Мариане Тисен, Белгия – Заетост, социална политика и мобилност
Вьера Жоурова, Чехия – Правосъдие, защита на потребителите и равенство на половете
Кристос Стилианидес, Кипър – Хуманитарна помощ и управление на кризи
Мигел Ариас Канете, Испания – Климат и енергетика
Димитрис Аврамопулос, Гърция – Миграция и вътрешни работи
Невен Мимица, Хърватия – Международно сътрудничество и развитие
Тибор Наврачич, Унгария – Образование, култура и младежка политика
Витенис Андриукаитис, Литва – Здравеопазване и безопасност на храните
Кармену Вела, Малта – Околна среда и рибарство
Елжбета Бьенковска, Полша – Вътрешен пазар, индустрия и предприемачество
Карлос Моедас, Португалия – Наука и иновации
Марош Шефчович, Словакия – Транспорт
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.