Снимка: ЕРА/БГНЕС
Инвеститорите масово продават британски акции и паундове десетина дни преди референдума на 18 септември, който може да извади Шотландия от пределите на Великобритания.
Гласуването в полза на независимостта ще сложи края на 307-годишен съюз с Англия и ще има мащабни последствия върху икономиката, валутата, банките и индустрията, които могат да се мултиплицират и в цяла Европа. Ето и пет неща, които трябва да знаете:
1. Валутна бъркотия
Паундът достигна най-ниските си нива за последните 10 месеца спрямо долара, тъй като проучванията на общественото мнение се обърнаха в полза на независимостта на Шотландия.
Несигурността около валутата на бъдещата независима Шотландия и отражението й върху тежкият развод с Великобритания е основният виновник. Активистите за независимостта искат да продължат да използват валутния съюз с Англия, но британските законодатели казват, че не са готови да делят.
Дори ако това се случи, Bank of England би поискала строги бюджетни правила, които могат да означават болезнени строги икономии за Шотландия. Лидерът на шотландските националисти Алекс Салмънд отказа да начертае „план Б“, с което подсказа, че Шотландия може да продължи да използва паунда и без разрешението на Великобритания.
Друг вариант би бил да се създаде нова, неизпробвана валута. Дори да е след разглежданите варианти, приемането на еврото ще отнеме години.
2. Дългов дебат
С ранен ход за успокояване на пазарите, Великобритания заяви, че ще уважи всички свои задължения, включително и дела на Шотландия, в случай на разцепление. Въпреки това, при такъв сценарий Шотландия би дължала на Великобритания около 130 милиона паунда или близо 10% от общия държавен дълг.
Поддръжниците на независимостта казват, че са готови да плащат и са убедени, че Шотландия може да се справи със своите дългове с лекота, след като обяви независимост. Кредитните рейтинги на Standard&Poor’s обаче повдигат тревоги за шотландската икономика, която ще е с обем, приблизително равен на португалския.
Тя ще бъде много по-уязвима на шокове, заради по-голямата си зависимост от приходите от петролната и газовата индустрия. (Ами ако трябва да се повишат данъците, за да се посрещнат новите задължения?)
3. Всичко е въпрос на петрол
Великобритания е най-големият производител на петрол в Европейския съюз, а 90% от него идват от райони, които вероятно ще попаднат в независима Шотландия. Вероятно британците ще изискват поне част от текущата петролна продукция и запаси, но повечето анализатори очакват, че ще има споразумение за пълно разделяне на запасите.
По-голямо обаче е разделението що се отнася за стойността на оставащия петрол в находищата – сметка с много по-голямо значение за бъдещето на шотландската икономика. Активистите на независимостта смятат, че петролните резерви на Шотландия струват около 1.5 трилиона паунда. Британското правителство обявява друго – под 10% от това число.
4. Финансов гигант
Част от британските финансови институции като Royal Bank of Scotland и Lloyds са притеснени, че гласуването в полза на независимостта може да навреди на техния бизнес. Според тях това ще доведе до по-лош кредитен рейтинг и повишени разходи.
Извънгабаритният банков сектор на Шотландия ще бъде 12 пъти по-голям от икономиката на страната, което създава притеснения за способността й да се справи с бъдещи финансови кризи. Големите банки и застрахователи могат дори да се принудят да преместят своите централи в Лондон.
5. В или извън ЕС
Тези, които се борят за независимост, искат Шотландия да остане част от ЕС. Независимата страна обаче ще бъде възприета като нова държава и следователно ще трябва да подаде молба за членство. Този процес може да отнеме години и всички 28 страни-членки трябва да одобрят кандидатурата – нещо, което което може да изплаши много държави, които се борят с местни сепаратистки движения.
Съществува и друг потенциален риск, който може да е много по-опасен за Великобритания. Премиерът Дейвид Камерън обеща, че до края на 2017 г. ще бъде проведен референдум за членството на страната в ЕС – в случай че консерваторите спечелят предстоящите парламентарни избори.
За останалата част на Великобритания обаче, загубата на проевропейските шотландски гласове може да означава почти сигурно отделяне от съюза.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.