Големият проблем на ядрената енергетика е, че отпадъците от нея трябва да се съхраняват в продължение на десетки хиляди години, преди да станат безопасни. Толкова дългосрочна перспектива обаче е трудна задача дори за най-стабилните цивилизации като японската.
Местният технологичен гигант Hitachi разработва съвместно с Масачузетския технологичен институт, Мичиганския университет и университета Бекърли нова концепция за реактор, който използва трансурановите отпадъци като гориво и оставя радиоактивни елементи с много по-кратък живот.
Същността на проблема се състои в по-слабо радиоактивните елементи с атомно число по-голямо от 92. Силно радиоактивните елементи имат къс период на полуразпад. Те могат да изгорят понякога в рамките на минути и дори секунди.
Стандартните ядрени горива имат период на полуразпад от приблизително 100 000 години, за да достигнат до радиационните нива на натурална уранова руда.
Това прави съхраняването им дългосрочен проблем, който е особено сложен в държави като САЩ, които не рециклират трансурановите елементи при преработката на горивото или с реактори с бързи неутрони, т.нар. бридъри.
Без тези елементи обаче, полуразпадът се свежда до едва 300 години. Освен всичко друго, съхранението на материалите изисква четири пъти по-малка площ.
Hitachi и партньорите й се опитват да създадат следващо поколение реактори, които могат да използват трансурановите елементи с по-ниско ниво на радиация. Идеята не е нова. Някои модулни ядрени реактори вече използват ядрени отпадъци.
За разлика от тях Hitachi иска да създаде концепция, базирана на функциониращите в момента кипящи реактори. Идеята е да се разработи нов вид гориво от обработени ядрени отпадъци и уран, което да се използва в стандартни реактори с вряща вода.
Такива реактори биха били не само по-евтини за изграждане, но и внедряването и използването им ще стъпи на десетилетия опит по отношение на безопасността и ядреното делене на трансурановите елементи.
Иначе за ядрените отпадъци от АЕЦ е нужно да се строят надеждни хранилища, разчетени на хилядолетия. САЩ планират такова под планината Юка. Там ще има не просто мрежа тунели, а колосално струпване на автоматика, стени от титан, а радиоактивното гориво ще бъде опаковано в няколко слоя от свръхустойчиви сплави.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.