Ureport | Политика | Близкият изток | Тези, които гледат смъртта в очите
В последните седмици името им се споменава често покрай сраженията с ислямистите в северен Ирак. Тъкмо на тяхните плещи лежат надеждите за спиране на варварския поход на ужаса, подет от ИДИЛ (Ислямската държава в Ирак и Леванта).
Наричат ги „пешмерга“ – кюрдското военно формирование и тайни служби, които повече от век охраняват, с променлив успех, независимостта на иракски Кюрдистан.
След като САЩ отказаха да изпратят армия и обявиха, че ще ги подпомагат само с въздушни атаки срещу джихадистите, бъдещето на северен Ирак сега се крепи основно на пешмерга.
Кои са те?
Днес пешмерга наброяват около 190 000 души – мъже и жени, а стройната им организация е зачената преди повече от сто години – в края на 19 век, от разпокъсаната охрана на кюрдската граница по времето на Османската империя. Те стават единна организация след падането на империята, в навечерието на Първата световна война.
На кюрдски името им означава буквално „пред смъртта“ – тоест, тези, които гледат смъртта в очите и в родината им е уважаван символ на войнска храброст, на жертвоготовност в името на свободата и живота на кюрдите (първоначално на вярата им, различна от ортодокалния ислям).
Имедател им е един кюрдски поет и политически лидер – Ибрахим Ахмед. Така започнала да се нарича кюрдската армия в средата на 40-те години на миналия век, когато Кюрдистан се провъзгласила за суверенна държава – република Махабад.
С развитието на кюрдската национална идея през 20 век пешмерга еволюирали до национална армия на независимата (автономна) кюрдска държава.
В началото
Днешните батальони на пешмерга са основно ветерани от войните с иракската правителствена армия, както и от вътрешните войни в Кюрдистан.
След Първата световна война областта на Кюрдистан, по-рано стратегически буфер между Османската и Персийската империя, вече се възприемала като отделна нация, редом до другите национални държави в региона, възникнали при разпада на Османската империя – Ирак, Сирия и Турция. В тогавашните безредици настъпил управленски вакум и кюрдите поискали своя държава.
Войната между Иран и Ирак
До 1970 г. кюрдите са разделени в две крила, контролиращи северната и южната част на иракски Кюрдистан. Враждуващите помежду си кюрдски племена се обединяват заради техния общ враг – Ирак.
През 80-те години на миналия век, когато започва войната между Иран и Ирак, пешмерга вече са перфектно организирана ефикасна военна сила.
Много от кюрдските бойци са обучени в иракската армия на Саддам Хюсеин и когато пешмерга – вече единна военна организация, обединява всички кюрди и предявява претенции към територията на иракски Кюрдистан, Саддам решава да действа.
Част от кюрдските бойци по-рано били на страната на Саддам срещу Иран, но много от формированията на пешмерга се съюзяват с ирански военни отряди, за да завземат повече територии в иракски Кюрдистан.
Отговорът на Саддам бил наказателна кампания срещу кюрдите, известна като „Ал Анфал“ (по името на една от главите на Свещения коран – „Плячката“).
Сред най-популярните епизоди на този геноцид е химическата атака в гр. Халабджа през 1988 г. в южен Кюрдистан. При въздушната атака на Ирак с отровен нервнопаралитичен газ са убити около 5000 души – повечето от тях жени и деца.
В резултат пешмерга слагат оръжие и прекратяват военните действия – след като повече от милион кюрди са изселени и стотици хиляди избити.
Конфликтът със Саддам
През 90-те години на миналия век след поражението от Анфала, въпреки огромните човешки загуби пешмерга продължават сраженията с иракските сили – след първата война в Персийския залив и операцията „Пустинна буря“.
Вътрешните междуособици обаче нарастват и избухва войната между двете съперничещи си крила – Кюрдистанската демократическа партии на Масуд Барзани (син на кюрдския националистически водач Мустафа Барзани) и Патриотичния съюз на Кюрдистан на Джалал Талабани – бъдещият президент на Ирак (до юли тази година).
През този период жените също се вливат в пешмерга, за да умножат военната сила срещу Саддам Хюсеин.
Сътрудничеството с ЦРУ
Мирът между опозицонните кюрдски фракции бе сключен с Вашингтонското споразумение през 1988 г. Тогава американските спецчасти изпращат агенти на ЦРУ в Кюрдистан, полагайки начало на сътрудничеството между пешмерга и САЩ срещу правителството на Саддам. И пешмерга изиграват важна роля в свалянето на иракския лидер.
След свалянето на правителството на БААС (партията на Саддам), американските сили продължават съвместната работа с пешмерга, обучавайки кюрдски бойци и провеждайки съвместни операции в района.
През 2005 г. лидерът на ПСК Талабани бе избран за шестия президент на Ирак, а Барзани президент на автономния иракски Кюрдистан.
Сега, след като иракската армия напусна някои северни градове, като Киркук, пешмерга ги взеха под свой контрол. А приносът на армията им даде допълнително самочувствие на кюрдите да гонят суверенитет – през юли властите в Кюрдистан обявиха, че ще свикат референдум за национална независимост.
Въоръжението на пешмерга
Автомати Калашников (АК 47) – едно от най-разпространените, евтини и ефективни оръжия.
BGM 71 TOW – американско противотанково оръжие с обхват до 3700 метра.
122-милиметрови оръдия „Ховицер“ – друго съветско оръжие, чиито снаряди са с обхват около 15 километра
РПГ 7 – руският ръчен гранатомет с обхват 800-900 метра, но точност до 100 метра.
M224 Mortar – лека американска минохвъргачка, широко използвана при войните в Залива. Има обхват около 3500 метра и се изпозлва главно срещу пехота.
„Стрела“ (SA-7) – още един съветски ръчен гранатомет със самонасочващи се ракетни глави. Използва се срещу хеликоптери и самолети.
T 54 и T 55 – съветските танкове, произвеждани след Втората световна война
Eurocopter EC120 Colibri – европейските леки хеликоптери, използвани от кюрдската гранична полиция и подходящи за наблюдение и спасителни операции
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.