Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изригна с настояването „още днес незабавно да започнат всички процедури за оздравяване на КТБ“, а УС на БНБ обмислия дали да не даде извънредни права на квесторите на поставената под специален надзор банка. В последните дни зачестиха демонстрации, изявления, срещи, чиято цел е една – да бъде спасена затворената на 20 юни КТБ и да не бъде допуснат фалитът й.
Борисов е имал среща днес с т.нар. Експертен консултативен комитет по проблемите на икономическата група КТБ. В него участват лидерът на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев, финансистът и бивш служебен министър в кабинета Софиянски Красимир Ангарски, Емил Хърсев, бившият шеф на Сметната палата Валери Димитров и вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов. С тях имаме еднаква позиция, че още днес трябва незабавно да се започнат всички процедури за оздравяване на КТБ, за да се намалят щетите както за вложителите, така и за българската икономика, написа Борисов във Фейсбук.
Самият Експертен съвет излезе с изявление за КТБ, в което заявява: „Въпреки оскъдната информация, представена на обществото за текущото състояние на КТБ, не виждаме доказателства за неизбежната й несъстоятелност“. Според синдикатите и работодателите размерът на кредитния портфейл и важността на банката за българската икономика налагат извода, че преките вреди за клиентите и косвените загуби за икономиката на страната от евентуална несъстоятелност на КТБ, многократно биха надвишили и най-песимистичните оценки по рефинансирането й.
В актуализацията, за която така настояваха президентът Плевнелиев, ДПС и ГЕРБ, 2.7 милиарда лева от готвеното увеличение на държавния дълг беше предвидено за „стабилизиране на ситуацията около КТБ“. Вече стана ясно, че 1.6 млрд. лева е недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете, за да бъдат изплатени всички гарантирани до 100 000 евро влогове в КТБ.
Експертният съвет предлага следните възможни решения за оздравяване на банката:
– трансформация на вземания в обикновени акции или в нов клас привилегировани акции на банката
– замяна на вземания без редукция на главницата срещу дългосрочен безлихвен дългов инструмент;
– замяна на вземания срещу срочен дълг с атрактивен купон, но с пропорционална редукция на главницата;
– схема за обратно изкупуване с отстъпка на задълженията на КТБ;
– инструменти за набиране на „свежи пари“ – както заемен, така и акционерен капитал, от потенциални инвеститори;
– инструменти, стимулиращи предсрочното погасяване на проблемни заеми;
– инструменти за обезпечаване на реструктурираните задължения;
– инструменти за хеджиране (предпазване от риск) и разпределение на риска;
– механизми за възстановяване на стойността за сметка на бъдещите печалби на финансовата институция.
NORESHARSKI разкри какво възнамеряват да правят в БНБ
БНБ обмисля даване на извънредни права на квесторите на поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) АД. Според дневния ред на насроченото за днес, 14 август, заседание на Управителния съвет на централната банка, ще бъде гласувано решение, според което квесторите на банки под специален надзор ще могат да продават на други банки вземанията на банката по балансова стойност, намалена с извършени след поставянето на банката под специален надзор обезценки.
Това право на продаване на активи не е предвидено изрично в Закона за кредитните институции в частта за банки под специален надзор, коментират от организацията. Там е описано единствено право на БНБ да определя „условия и допълнителни изисквания относно реда за разпореждане с имуществото на банката“. Основните задължения на квесторите в банка с режим „специален надзор“ са да изготвят в едномесечен срок доклад за състоянието на банката, което е стъпка към следващия етап – план за оздравяване или обявяване в несъстоятелност. Осребряването на масата на несъстоятелност е изрично предвидено едва ако банката влезе в несъстоятелност.
Освен че не е изрично предвидено в закона, с това право може да бъде злоупотребено, като изкуствено се превърнат обслужвани кредити в необслужвани и тяхнта обезценка може да достигне до 50% според използаните от одитирските фирми критерии за това. Не е ясен и режимът на продажбата, нито формата на отчитане на тези действия пред регулатора.
Предполагаемата цел на операцията е събиране на средства за покриване на гарантираната част на депозитите в банката, което не може да стане дори и с цялата наличност във фонда за гарантиране на депозитите.
Според направените до момента одити средният процент на обезценка на кредитния портфейл на банката е около 10%, но липсва документация за кредити за около 3.5 млрд лева, което прави тяхната оценка невъзможна засега.
Ето точният текст на предвидените промени:
„Квесторите на банката, поставена под специален надзор, могат да продават на други банки вземанията си по кредити срещу цена не по-ниска от балансовата стойност на вземането към 1 май 2014 г., към която се добавят обезценките, извършени след поставяне на банката под специален надзор. Решението подлежи на незабавно изпълнение на основания чл.151, ал.2 от ЗКИ. Решението подлежи на оспорване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му“.
И омбудсманът се включи в акцията за спасение на КТБ
Омбудсманът проф. Константин Пенчев също се включи в операцията по предотвратяване фалита на КТБ и оказване на натиск върху държавните институции да отпуснат необходимите средства от хазната за спасение на затворената на 20 юни банка. В изявление по БНР днес Пенчев критикува БНБ, която е бездействала по отношение на КТБ. По думите на омбудсмана, проблемът КТБ не е нито финансов, не е нито банков, той е единствено и изцяло политически и може да бъде решен от политиците. „Не съм чул една партия, която иска да участва на изборите, да ми обясни като избирател какво ще прави с казуса КТБ. Искам това да чуя преди изборите, защото казусът КТБ не е частен случай“.
„Това е банка, която е застрашена да стане неплатежоспособна. Затова БНБ вкарва квестори и пише програма как тази банка да работи, не да спре. БНБ трябва да реши банката да оперира и да работи. Всеки ден трябва ръководството на БНБ да излиза и да съобщава на хората какво са направили. Не само,че няма да научим истината за КТБ, но продължават да ни предлагат неиздържани от законова гледна точка версии, че няма законова възможност, че особеният надзор означава 6 месеца заключена банка. Не значи това, прочетете закона, господа банкери – или си уволнете юристите и назначете нови. Но да пишат писма до ЕК, кого заблуждавате?“, коментира още омбудсманът.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.