Еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер намекна в Дъблин, че ЕС може да замрази преговорите за проекта “Южен поток” с руския енергиен гигант „Газпром“. „Нашите разговори относно газопроводи като „Южен поток“ ще бъдат забавени“, каза комисарят пред германския вестник Die Welt. Причината е напрежението в Крим и кризата в отношенията между Русия и Украйна.
Йотингер не изключи опасността от нова газова криза заради конфликта по оста Киев – Москва и неслучайно изрази загриженост за държавите-членки като България, Унгария и балтийските страни, които са „напълно зависими от руския газ“.
Според него европейските страни са си „научили урока и се опитват със собствени усилия до прокарат нови газови връзки“. „Днес газът не тече само в една посока, а може да върви и от Запад на Изток. Инфраструктурата за това е готова“, каза той.
В тази връзка Йотингер приветства решението на европейските ръководители да спрат преговорите за облекчаването на визовия режим за руски граждани. Той настоя и за по-нататъшни мерки срещу Москва: „Трябва да се преговаря за замразяването на банкови сметки на олигарси и управляващи“.
Все пак комисарят признава пред изданието, че тотални икономически санкции биха навредили и на двете страни. „Би било напълно погрешно създаваните с десетилетия икономически отношения да бъдат поставени под въпрос, което би коствало работни места както в Русия, така и в Европа“, обобщи примирително той.
Вестник „Коммерсант“ писа още в края на януари за среща на Гюнтер Йотингер с Министерството на енергетиката на Русия в Москва. Тогава представителят на енергийния департамент на ЕК Клаус Дитер Борхарт предупреди, че ако споразуменията на „Газпром“ със страните по трасето, включително България, не бъдат преразгледани, то тогава „ЕС ще намери начин да спре договорите“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.