Снимка: БГНЕС
Едно от теснопартийните назначения в „експертния“ кабинет Орешарски – Кристиан Вигенин, потвърди в интервю за БТА, че името му е било обсъждано като потенциален кандидат за еврокомисар в рамките на БСП, но решението за номинацията било на правителството и „в голяма степен на премиера“.
И казва, че мандатът на Орешарски се е отнасял само до позицията за външен министър на ЕС, за която номинира Кристалина Георгиева. (Първият дипломат на ЕС е и по право заместник-председател на Европейската комисия.)
„Доколкото се беше създало впечатление, че Кристалина Георгиева има реален шанс да получи този пост, никой българин, още по-малко представител на българското правителство не може да си позволи да не подкрепи една такава възможност“, казва външният министър. А на „Позитано“ 20 разни хора като Татяна Буруджиева – и не само, си мислят, че няма как втори българин да получи висок пост в ЕС след Станишев 🙂 Колко са тесногръди.
Защо Вигенин не трябва да е еврокомисар на България. (Да не бърза да си поръчва нови визитки.)
1. Кандидатурата му не може да е функция от обсъждане в рамките на БСП – защото след седмица ръководството на БСП ще е друго. Нито от обсъждане в правителството – защото следващата седмица и кабинетът Орешарски си отива.
Номинацията на еврокомисар беше сред темите, за които политическите сили се разбраха да се договорят за критерии и Орешарски обеща да търси широка подкрепа.
2. Вигенин е един от най-слабите ни външни министри. Не направи нищо, за да придвижи инициативата по договора за добросъседство с Македония. България изчака твърде дълго, преди да заеме каквато и да било позиция по химическата атака в предградията на сирийската столица Дамаск на 21 август м.г., а когато Вигенин се осмели да се обади, мнозина разпознаха в позицията му сериозни сходства с руската.
3. Едва избран за министър, Вигенин обяви, че ще има втори шанс за тези дипломати, осветени за връзки с бившата ДС. И то след като някои държави в ЕС обявиха, че не искат посланици с такова CV. Но Кристиан Вигенин уреди част от тях с топпозиции във Външно.
4. Не успя да вкара политическите назначения в квотата, определена по закон – 20%. Но това може и да не му се брои, тъй като и предшествениците му не успяха.
5. Нахока публично посланиците на Франция и Германия у нас – Филип Отие и Матиас Хьопфнер, които се осмелха да излязат с декларация, в която изразиха позиция спрямо протестите и призоваха за скъсване на връзката олигархия-политика. Впоследствие не връчи „Стара планина“ на Отие при изтичането на мандата му у нас, измисляйки някакво неубедително оправдание.
6. Оплете се за „Хизбулла“ – гаф, тутакси отбелязан от западни издания, тъй като беше твърде разколебан публично за участието на шиитската групировка в атентата в Бургас. После се поправи, че позицията ни не била променяна.
Впрочем, в съобщението, с което ДАНС и прокуратурата обявиха днес, когато се навършват 2 години от атентата, самоличността на извършителя, също нямаше дума за „Хизбулла“. Какво стана с обоснованото предположение?
7. Във век, в който всички – от водопроводчици до световни лидери, използват социалните мрежи, той забрани на посланиците Facebook и Twitter, раздразнен от статуси на един от най-добрите ни дипломати от кариерата Стефан Тафров.
8. Не е ясно какъв беше фокусът на външната политика на България през кратичкия му незначителен мандат в МВнР. Освен че нямахме такава. В началото беше заявил как България трябва да се насочи и към Азиатско-тихоокеанския регион и страните от БРИК – Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР. И защо? Куфарите на Путин ли ще носим?
9. Едно особено глу…, пардон, неевропейско изказване. През декември м.г. заяви, че „Дали да има „Южен поток“ не е въпрос, който ЕС решава – това е въпрос на споразумение между Русия и част от страните членки на ЕС“. Ще рече, работа на отделните страни е. Същата е и тезата на Москва. Странно е, че един първи дипломат на страна-член на ЕС ползва опорни точки на Кремъл.
10. Което се подразбира някак си от 8 и 9. По време на визитата на руския министър на външните работи Сергей Лавров в България най-големият грях на Вигенин не е, че позволи на госта да говори на руски език и нямаше превод.
Куриозното – всъщност жалко, в поведението му беше, че мълча, той, домакинът на срещата, и по трите въпроса, по които се изказа Лавров. Противно на всеки протокол, който предвижда коментар и от двете страни. Трите теми бяха: кризата в Украйна, „Южен поток“, Евразийски съюз.
Така че ЕС няма нужда от такъв еврокомисар. А нужен ли е и на БСП? Ще стане ясно, ако го уредят с добро място в листите за следващите избори.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.