Русия и Куба се договориха да бъде възстановен и използван от Русия радиоелектронния и разузнавателет център в Лурдес, съобщава бизнес изданието „Комерсант“.
Базата започва да се строи през 1964 г. след кризата с разполагането на съветските ракети в Куба, започва работа през 1967 г. и се намира само на 155 мили (около 250 км) от крайбрежието на САЩ.
Руското ръководство я закрива през 2001 г. заради финансови проблеми и американски натиск. Откриването й ще позволи да бъдат контролирани радио- и телефонните връзки на голяма част от територията на Съединените щати.
Преговорите по възстановяването на базата Лурдес продължиха няколко години и приключиха с успех миналата седмица, по време на визитата на Острова на свободата на Владимир Путин. Тогава беше обявено, че Москва отписва 90% от дълга на Куба, който беше за около 32 милиарда долара. [related-posts]
„Лурдес дава възможност на Москва да наблюдава цялото западно полукълбо“, казва бившият шеф на руското разузнаване Вячеслав Трубников пред „Комерсант“. За Русия, която се бори за своето място в международната общност, той ще бъде не по-малко ценен отколкото за СССР“.
Източник, запознат с преговорите, е съобщил пред „Комерсант“, че решението за възстановяване на центъра в Куба е свързано с охлаждането на руско-американските отношения, а също така и с укрепването на икономиката.
„Отношенията с Вашингтон се развалиха още преди Украйна, а и никога не са били особено добри, с изключение на няколко периода, които са по-скоро изключение“, е заявил източникът.
Според изданието числеността на руския персонал в центъра ще бъде намалена в сравнения със съветския период, когато там са работели около 3000 специалисти, но през 90-те години на миналия век там остават около 500 души. Причината е свързана главно с напредъка на технологиите.
Кубинският лидер Раул Кастро заяви, че работата на Лурдес е осигурявала на Москва до 75% от цялата информация за САЩ.
Новината за откриването на Лурдес не беше обявена по време на визитата на Путин в Латинска Америка, част от която беше и Хавана. Тя идва след като стана ясно, че в няколко латиноамерикански страни Москва ще разположи наземни спътникови станции ГЛОНАСС – руски вариант на GPS.
След като се завърна в Москва, Путин разпореди да бъде създадено специално държавно дружество „ГЛОНАСС“.
На път е да се реализира и друга инициатива, за която Москва е двигател – Банка за развитие, създадена от развиващите се икономики от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Нейното седалище е в Шанхай, капиталът ще е $50 милиарда и резервен фонд за спешни реакции при валутни кризи от 100 милиарда долара.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...