Проблемът с КТБ не може да бъде отнесен към обичайната практика да се изолира една банка с проблем, така че да не зарази цялата банкова система. Тук проблемът е системен и затова поставя под съмнение доверието към банковия надзор. Такава е позицията на Ивайло Калфин, бивш евродепутат и член на партия АБВ.
Досега имахме две причини за разклащане на националните икономики в Европа.
Първо, „лоши“ активи на банки, които в един момент спират да носят очакваната доходност. Това се случи в Испания, частично в Белгия, Германия.
Втората – невъзможност националните бюджети да обслужват държавния дълг, без да влязат в спиралата на неговото увеличаване. Такива бяха случаите в Гърция и Португалия.
Има и една трета група, но тя се отнася по-скоро до рисковите банкови инвестиции – Кипър, където банковата система пострада покрай отписването на задължения на Гърция, подсилено от значителни тегления на пари от руски, а и от кипърски вложители.
Европейският съюз, макар и тромаво, отговори на тези предизвикателства, като сложи основите на Банковия съюз и затегна правилата във фискалната област.
България обаче сътвори прецедент. Макроикономически досега страната стои добре – нисък държавен дълг и бюджетен дефицит. Да, за сметка на мизерни доходи и бедност, но сега в Европа малцина се занимават със социалните фактори като източник на стабилност. Банковата система е добре капитализирана. От години БНБ самоуверено твърдеше, че банковият надзор в България поддържа много по-ликвидна и стабилна система на търговските банки.
Докато не дойде КТБ. Как така четвъртата по големина банка в страната не просто преустанови работа, но беше на ръба да предизвика паника в целия банков сектор? Оказва се, че тя е прецедент, който показа огромни институционални дефекти.
Именно затова проблемът с КТБ не може да бъде отнесен към обичайната практика да се изолира една банка с проблем, така че да не зарази цялата банкова система. Тук проблемът е системен и затова поставя под съмнение доверието към банковия надзор.
Много институции имаха своя „принос“ по случая с КТБ. Прокуратурата, която отстрани шефа на Банков надзор и направи показни обиски във фирми около КТБ; медии, които разпространиха анонимно писмо, свързано със започналото разследване за източване на банката; изказвания на депутат от ДПС, който обяви, че от КТБ са източени милиарди и влезе в открита война със собствениците на банката; БНБ, която призна, че не е имало контрол върху кредитната документация на банката и върху касовите операции и то само месеци, след като позволи на КТБ да купи местния клон на „Креди агрикол“ след обстойна проверка; одиторите, които са проверявали финансовите отчети на банката, но също и наличието на системи за вътрешен контрол.
Да не говорим за правителството, което гледаше като зрител, неуместните изказвания на политици и партийни лидери и т.н.
Развитието на нещата показва, наличието на системен проблем, свързан с функционирането и надзора върху банковата система. Очевидна беше неадекватността на институциите и процедурите.
Този системен проблем ще представлява риск, докато не бъде отстранен. Заплахата може да бъде не само за българската, но и за европейската система от търговски и инвестиционни банки.
Рисковото управление може да се поеме от експертна комисия, която да оцени всички действия на КТБ и на институциите през последните месеци и която да предложи съответни нормативни мерки. В нея обаче не бива да влизат представители на институциите, които ще отидат с мандат да защитават действията на началниците си, а от независими експерти.
Ръководител на тази комисия България трябва да потърси с помощта на Европейския банков орган и Европейската централна банка. Заключенията на експертната комисия трябва да бъдат публични.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.