Европейската комисия (ЕК) предприе правни действия срещу България и други държави заради неизпълнение на задълженията по европейското законодателство. Ако страните не се съобразят с тях, ще започнат наказателни процедури.
Петте области, за които Брюксел иска да се предприемат мерки, са: околна среда, здравеопазване и политика за потребителите, правосъдие, морско дело и рибарство, и транспорт.
В областта на околната среда ЕК настоява България да подобри функционалните блокове въздушно пространство (ФБВП), в които участва. Тези блокове представляват общо въздушно пространство, организирано според потоците на трафика, а не според държавните граници. Те са решаваща стъпка към по-ефикасна, по-евтина и по-малко замърсяваща система за въздухоплаване в Европа.
Същото искане е отправено към Австрия, Хърватия, Кипър, Чешката република, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Обединеното кралство, които членуват в шест различни ФБВП.
Също така Комисията иска от България и Литва да предприемат действия срещу замърсяването на въздуха. Двете страни трябва да подобрят защитата на гражданите от замърсяването на въздуха с фини прахови частици (ПЧ10), които причиняват астма, сърдечно-съдови проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт. Частиците са резултат от емисии от промишлеността, автомобилите и домашното отопление и съгласно законите на ЕС държавите членки трябва да ограничат излагането на гражданите на тези частици.
В здравеопазването ЕК поиска от България пълното транспониране на директивата, съгласно която пациентите могат да получават здравно обслужване в друга държава членка и да искат възстановяване на разходите за него в своята държава членка. Тя също изисква системите на здравеопазване и доставчиците на здравно обслужване да гарантират информираността на пациентите преди да решат да се лекуват в друга държава членка. Това е поискано и от Австрия, Белгия, Германия, Естония, Гърция, Финландия, Франция, Ирландия, Люксембург, Полша, Португалия и Обединеното кралство.
Другият сектор, в който ЕК има изисквания към България, е в областта на рибарството, където страната ни трябва да предостави пряк електронен обмен на информация с другите страни членки. Това се изисква и от Гърция и Словения.
В сферата на правата на потребителите ЕК изрази загриженост, че страната ни не транспонирали директива в националното законодателство, която включва повишена прозрачност на цените, забрана на допълнителните такси за използване на кредитни карти и горещи линии и други.
Срокът за транспониране на директивата изтече на 13 декември 2013 г., а националното законодателство трябваше да започне да се прилага, считано от 13 юни 2014 г. България е сред осемте държави – членки на ЕС, в които информираността е ниска (заедно с Чехия, Обединено Кралство, Гърция, Португалия, Румъния, Франция и Италия).
На 8 юли ЕК отбеляза също, че бюджетните прогнози на българското правителство са основани на оптимистични сценарии и предупрежди за риск от отклонение от бюджетните цели.
В рамките на Европейския семестър, чрез който ЕК координира и дава насоки на държавите членки през цялата година, Брюксел препоръча България да засили бюджетните мерки за 2014 г. заради възникващите отклонения по изискванията на Пакта за стабилност и растеж.
За България беше записано още, че трябва да въведе цялостна стратегия за повишаване на събираемостта на данъците и справяне със сенчестата икономика. Препоръки бяха отправени в още пет области – пенсионната и образователната система, Агенцията по заетостта, бизнеса и енергийния сектор.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.