Украинският президент Петро Порошенко се е хванал за ръце с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Снимка: EPA/ БГНЕС
Украйна, Молдова и Грузия подписаха споразумения за асоцииране с Европейския съюз и обвързаха бъдещето си с Европа, предаде AFP. Русия предупреди, че асоциирането им с ЕС ще има „сериозни последствия“. Всичко това се случва на фона на предстоящи разговори между украинските власти и проруските сепаратисти, които в предпоследния ден от временното примирие обявиха, че са готови да седнат на масата за преговори.
Големите протести в Украйна в края на м.г. започнаха след като тогавашният президент Виктор Янукович, под натиска на Москва, отказа Киев да подпише споразумението за асоцииране с ЕС. След това се случи Евромайданът, където хиляди и хиляди протестираха и в крайна сметка се стигна до падане на проруската власт в Украйна в края на февруари т.г., последва анексията на Крим и дестабилизация на Източна Украйна.
„Това е голям ден за Европа. ЕС стои зад вас повече отвсякога“, коментира председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой на церемонията.
В интервю за CNN президентът на Украйна Петро Порошенко описа подписването на асоциирането с ЕС като най-важния ден в историята на страната му след обявяването на независимостта й.
Русия обаче заяви, че въпреки че присъединяването на бившите съветски републики към ЕС е тяхно суверенно право, Кремъл ще предприеме защитни мерки в случай на негативно влияние на тези документи върху пазара й след реализирането им.
Последствията от подписването на тези документи от Украйна и Молдова със сигурност ще бъдат сериозни, каза заместник-външният министър Григорий Карасин пред Интерфакс.
По-рано днес високопоставеният кремълски съветник Сергей Глазиев нарече Порошенко „нацист“ и заяви, че властта му е нелегитимна, защото части на Украйна не са гласували по време на изборите през май. Следователно Порошенко няма конституционно право да се подпише договор, който ще навреди на украинската икономика.
Говорителят на руския президент Владимир Путин обаче обяви пред руските медии, че коментарите на Глазиев не отразяват официалната позиция на Кремъл. По думите на Димитър Песков, Москва има проблем не с подписването на договора, а с реализацията му и ефекта му върху Русия.
Междувременно боевете на изток не спират и продължиха и през изминалото денонощие. Тази нощ терористи са щурмували пропускателен пункт на украинските сили в близост до източния град Краматорск, съобщи украинското издание „Лига“, позовавайки се на информация на ръководителя на групата „Информационна съпротива“ Дмитрий Тимчук.
По негова информация в щурма са взели участие осем руски танка. Едновременно с това се е водил минометен обстрел срещу поста. В резултат на ответните действия на правителствените сили е унищожен един танк на сепаратистите, а друг е завзет.
„Загинали са четирима военнослужещи, а петима са ранени. Терористите са унищожили четири наши бронетранспортьора и един миномет. Нямаме данни загубите на терористите“, съобщи Тимчук.
Според ООН повече от 420 души са били убити в борбата между проруските бунтовници и правителствените сили в източната част на Украйна от средата на април.
Днес Русия обяви, че на нейна територия са отворени 241 пункта за временно настаняване на украински бежанци. Общо в Русия се намират около половин милион граждани на Украйна, 10 000 от които са поискали официален статут на бежанец. В момента във всички пунктове в 26 руски региона за временно настаняване са приютени 16 700 души.
В същото време държавната служба за извънредни ситуации на Украйна съобщи, че над 23 000 жители на украинските Донецка и Луганска области са напуснали домовете си заради конфликта и са потърсили убежище в други райони на Украйна.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.