Вицепремиерът и финансов министър в правителството на ГЕРБ Симеон Дянков представи във Виена книгата си Inside the Euro Crisis. An Eyewitness Account („Кризата на Еврото. Поглед отвътре“) и приветства действията, предприети от БНБ и правителството за справяне с поставената под особен надзор от централната банка КТБ.
В интервю за изданието на българите в Австрия – БГ ГЛАС, той коментира както аферата КТБ, така и политическата и икономическа ситуация.
Представянето на книгата в австрийската столица съвпадна по време с избирането му за член на Надзорния съвет на руската държавна Внешторгбанк (ВТБ), която държи 30% от акциите на поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ).
Новината за назначаването на Дянков дойде в деня, в който от БНБ обявиха че „ВТБ е заявила интерес за водене на разговори с БНБ за подкрепа на КТБ“. (Интервюто на изданието е със съкращения)
Какво знаете намеренията на ВТБ за подкрепа на КТБ и как оценявате ситуацията в банковия сектор в България?
Всъщност знам сравнително малко за това, първо защото решението да се влезе или да не се влезе в определен борд на публична компания като ВТБ, която е на Лондонската борса, се взима доста месеци преди това, така че наистина е съвпадение, макар че малко хора в България ще повярват на това.
Още година преди приемането ми беше ясно кога ще е следващото акционерно събрание на банката и просто се получи така, че в България вървяха, за мен доста странни и ненужни процеси спрямо КТБ.
Моята роля в борда на ВТБ е на независим член. От единадесетте члена, четирима сме такива, което означава, че ние нямаме изпълнителни функции. Участваме в различни комитети, но от нас не зависи изпълнителната политика на банката. По-конкретно аз съм в комитета за човешки ресурси и определянето на бонусите на мениджмънта на банката. Така че съм много далеч от ресурса, който отговаря за международните проекти, далеч от ресурса, който отговаря за „ВТБ-Капитал“, който всъщност е активен в България (участва в сделките за „Булгартабак“ и БТК заедно с КТБ – бел. Ureport.bg) и нямам информация по въпроса за инвестициите.
Българската банкова система вече дълги години е управлявана много добре и има доста резерви – както в БНБ, така и във Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Моето мнение, без да съм страна и да познавам напълно сегашното състояние, е че нашата банкова система без никаква помощ от Русия, Катар (вероятно има предвид Оман – Оманският фонд държи 30 на сто от капитала на КТБ и изяви желание да участва в решаването на проблема – бел. Ureport.bg), или от други страни, може да се справи с проблема с КТБ.
Има достатъчно ресурс и по-важното, достатъчно добре подготвени експерти в БНБ, които вече 20 години работят в тази област. Решението ще бъде изцяло вътрешно и без външни инвеститори. Честно казано и не мисля, че външни инвеститори на този етап могат да помогнат особено и ще бъдат толкова заинтересувани, защото те първо ще искат да видят какво е състоянието на този портфейл. За мен бъдещето е това, а и БНБ изглежда върви към това решение – със собствени средства и знания да решат проблема.
Спрямо цялата ни банкова система това е сравнително малък проблем – от гледна точка на активи и на капитал и той може да се реши без никакви външни намеси.
Говорите като политик или като експерт?!
Сега говоря като експерт, защото вече мога да си го позволя. Смятам, че е много добре за цялата банкова система и за реномето на БНБ и финансовото министерство, който и да е министър в момента, да се покаже, че този проблем може да се реши вътрешно.
След като КТБ беше поставена под особен надзор обаче и медиите и хората започнаха да правят аналогии със ситуацията през 1996 г., когато банковата ни система рухна. Причините са, че и тогава и сега управлява БСП, и че и в двата случая политиците ни убеждаваха, че всичко е наред. Могат ли наистина да се правят такива аналогии?
Не мисля. Всеки политик, така или иначе, трябва да казва, че положението е стабилно. Ако си в политиката, независимо дали министър или депутат, ти трябва да казваш, че всичко е наред. В противен случай би могъл да всееш паника, която внезапно да влоши нещата.
От тази гледна точка аз по-скоро не разбирам тези, които около кризата с КТБ започнаха да коментират, че БНБ и политиците е трябвало да реагират по друг начин. Това са моменти, в които всички политици – бивши, настоящи и бъдещи – трябва да мълчат и да оставят на националната банка да се справи с положението и чак след като реши кризата да каже какво е било действителното положение.
Разчитаме тогава на банката да e честна и нямам съмнение, че БНБ ще го направи. Нека политиците да оставят експертите да си свършат работата и да не правят излишни коментари, без да дават допълнителна информация, защото те реално я нямат тази информация.
Как ще коментирате ситуацията в България в последната една година, особено в светлината на факта, че миналата седмица МВФ за първи път от много време насам намали кредитния ни рейтинг (МВФ намали прогнозата за растежа, а Standard&Poor’s понижи кредитния ни рейтинг на 13 юни – бел. Ureport.bg)?
Нестабилна ситуация, провокирана от това, че политическата конюнктура е нестабилна. И когато политическата конюнктура може много лесно да с промени, тогава е много трудно на който и да е експерт, политик или министър да води последователна политика. Те не знаят колко дълга трябва да е тази политика и дали да правят дългосрочни планове или да мислят най-много за след месец-два.
Тази политическа нестабилност беше забравена в България за дълъг период от време. Страната дълги години беше стабилна. 4-5 правителства правителствата си изкарваха мандата, или в нашия случай почти. И внезапно сме в ситуация, в която политическата система създава нестабилност в икономиката и банковата система. За съжаление сме във време на политическа нестабилност, която изглежда ще продължи и в бъдещето.
Кой ще управлява България след следващите избори?
Честно казано на този етап не завиждам на следващите управляващи, които и да са те. На този етап изглежда, че ГЕРБ значително увеличава разликата си спрямо другите партии, но не им завиждам.
Ние действително работихме в тежка обстановка, но параметрите бяха ясни. Знаехме, че отвън ще има удари – Гърция, Брюксел – някои от тях бяха неочаквани, но вътрешно ние знаехме какви са проблемите, или поне няколко месеца, след като влязохме в управлението ни станаха ясни.
А сега в няколко ресора има натрупани проблеми, които даже не е ясно колко са големи. Но се знае, че са много по-големи, отколкото преди една година.
В интервюто Дянков споделя, че не го търсят от България за съвети, отново припомня за реформите, които е извършил кабинетът на ГЕРБ и заслугите за финансовата стабилност. В книгата си той анализира причините за кризата, проследява събитията зад вратите на ЕКОФИН и предлага решения за намаляване на бъдещи рискове.
Странно е, че коментира събития на ЕКОФИН, тъй като е известно, че той пропускаше повечето от заседанията на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси, където се събираха колегите му от общността и предпочиташе да изпраща заместници. Дянков ще се запомни като експерта, който не позна гръцката криза, обяви като приоритет влизането на България в еврозоната, а в един момент предрече, че до 6 месеца няма да я има.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.