Европейският парламент (в Страсбург). Снимка: EPA/БГНЕС
Съотношението на силите в новия състав на ЕП е същото, както по време на предишния мандат на законодателното събрание. Равнопоставено присъствие на „големите“ и „малките“ традиционни политически групи, и приемлива организирана представителност на „екзотичните“ тенденции и течения, добили популярност с последния вот в държавите-членки. Един коментар на Благовест Бенишев за стария състав на новия европарламент.
Въпреки големите очаквания, помпозните речи и цялостното пъчене на европейски политици от всякакъв сой и калибър преди и по време на предизборната кампания за Европейски парламент, на броени дни от формалното начало на новия мандат на законодателното събрание, „новата“конфигурация на силите в него съмнително напомня за старото статукво.
Макар и със съкратена разлика в местата между консерваторите от ЕНП и социалдемократите от ПЕС, двете големи групи запазват доминиращата си роля в новия състав на ЕП. И не само това. Около тях са „старите познайници“ – либералите от АЛДЕ и „Зелените“ (с освежени състави) – които остават в позицията на вечни балансьори в център-лявото на европейския амфитеатър.
С много „кръв, пот и сълзи“, „черният звяр“ на британската политика Найджъл Фараж успя да сформира повторно своята фракция – Европа на свобода и демокрация. За сметка на западноевропейското крайно дясно обединение, водено от Марин льо Пен, които все още изпитват затруднения в намирането на достатъчно съмишленици, за да покрият изискванията на ЕП за политическа група (минимум 25 евродепутати от най-малко 7 държави-членки).
Голямата изненада се оказва политическото струпване, което генерираха британските консерватори, в лицето на групата на Европейските консерватори и реформисти, които не само „отвлякоха“ голяма част от досегашните съратници на Фараж – като датските и финландските евроскептици – но и практически се превръщат в третата най-голяма политическа фракция в ЕП, пред либералите. Със или без Николай Бареков.
На практика обаче, съотношението на силите в новия състав на ЕП е същото, както по време на предишния мандат на законодателното събрание. Равнопоставено присъствие на „големите“ и „малките“ традиционни политически групи, и приемлива организирана представителност на „екзотичните“ тенденции и течения, добили популярност с последния вот в държавите-членки.
Разбира се, клоунадата, която са способни да (и със сигурност ще) си устройват помежду си различните политически идейни гладиатори по време на предстоящите пленарни сесии ще е традиционно „на висота“.
Големите страхове, че възходът на популистките и евроскептични движения, които генерираха сериозни политически трусове в голяма част от държавите-членки (България, включително) с изборите за ЕП, ще повлияят разрушително на европейския механизъм, изглеждат като отминал среднощен кошмар.
Едновременно с това, местни наблюдатели говорят за сериозни разриви, настъпили последните месеци преди изборите между отделни национални делегации в двете „големи“ групи, които предполагат трудни отношения в перспектива, и оттам сложни политически консенсуси в бъдеще.
Видимо обаче, Съветът ще е основното поле, на което в следващите дни и седмици ще се играе шахматната партия (или ако предпочитате, търговията с коне) между 28-те за разпределението на ключовите позиции в ЕС за следващите пет години – председател на ЕК, президент на Съвета и Върховен представител по външната политика. Най-вероятно в рамките на обща сделка между страните-членки, която ще включва и постовете на европейски комисари.
Президентът на ЕП също ще е част от „пакетното“ споразумение, най-вероятно подобно на досегашната ситуация – по половин мандат (2,5 години) между ПЕС и ЕНП.
На цялата тази типична задкулисна схема залагат актуално и водещите политически семейства в ЕП, преди да започнат разпределението помежду си на председателските места в парламентарните комисии, делегации и пр. след формалното сформиране на новия Европейски парламент.
При всички положения Брюкселският спектакъл в следващите седмици ще е с много действия, на много сцени. И почти всички предсказуеми.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.