Снимка: БГНЕС
Депутатите почетоха жертвите от наводненията във Варна и Добрич с едноминутно мълчание. Заседание обаче не се състоя поради липса на кворум.
Председателят на парламента Михаил Миков съобщи, че следващото заседание е в сряда. Според депутати обаче не е изключено да бъдат свикани извънредно и във вторник.
В дневния ред на проваленото днес заседание беше приемането на второ четене на промени в Закона за защита на потребителите и парламентарен контрол.
Преди срещата си с кмета на Варна Иван Портних Министър-председателят Пламен Орешарски отбеляза, че вицепремиерът Цветлин Йовчев има готовност да свика междуведомствен съвет, така че да се окаже помощ на пострадалите и на близките на загиналите. „Разпоредил съм понеделник да бъде обявен за национален траур“, каза премиерът.
Попитан кой носи отговорност за почистването на деретата, той отговори, че това са общините. Орешарски изтъкна, че проблемът не е само във Варна, няма достатъчно средства за редовно и щателно почистване на речните корита и на застрашени участъци.
Във връзка с бедственото положение във Варна и страната президентът Росен Плевнелиев призова да се загърби политическото противопоставяне и да се прояви солидарност и съпричастност към трагедията на пострадалите в катастрофалните наводнения.
Държавният глава апелира в този тежък за страната ни момент политиците да покажат отговорно поведение и да не спекулират с бедствената обстановка.
В телефонен разговор Плевнелиев е обсъдил с еврокомисаря за хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева възможностите за помощ от Европейския фонд за солидарност за справяне с щетите от бедственото положение.
По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в Народното събрание обясни реакцията на кмета на Варна Иван Портних с това, че бил по-млад и емоционален. “Трупове вижда за първи път, сигурно. Може да има такава реакция.”
Според него в МВР има 24-часови дежурни с всички необходими ресурси. “Така че да не се осъществи комуникация между такива фигури – премиер, кмет на голям град, главен секретар, министър – това е невъзможно. 20-30 секунди или минути, след като се получи подобен сигнал в централната дежурна част, че има жертви, това автоматично се докладва на всички длъжности лица, автоматично”, допълни Борисов.
Той заяви, че е възмутен от разразилия се задочен спор. “Просто ме възмутиха всичките с тези изказвания – когато има трупове, когато хората очакват помощ, да си мерят всъщност кой по-малко работа е свършил, а не кой какво е направил.”
Вицепремиерът Даниела Бобева съобщи, че се прави всичко необходимо за да се помогне на пострадалите. „Никой не е спал тази нощ. Последните ми комуникации с премиера и вицепремиера бяха от 2 ч през нощта, господин Папазов още е до колене в калта. Там има повече техника, отколкото трябва. Военноморските сили са на място и помагат. Всичко, което е трябвало да бъде направено, е направено. Не можем да спрем дъжда, но може би и за това трябва да ни поискате оставката“, каза тя.
Бобева допълни, че все още няма информация за щетите, но уточни, че средства за възстановяването им ще бъдат взети от перо „Бедствия и аварии“ на бюджета.
Лидерът на “Атака” Волен Сидеров се обърна към прокуратурата от НС с искане кметът Портних да бъде съден. Той трябвало да застане на съд по член 123 от НК за немарливо изпълнение на служебните задължения, довеждащо до смърт.
Според него причината за трагедията са незаконните постройки, направен от цигани, които са стеснили дерето, откъдето е преляла водата. А от партията поискаха свикване на извънредно заседание от Миков.
Говорителят на Реформаторския блок Радан Кънев призова да се търсят причините за бедствието на по-късен етап. “Сега е време за спешно предотвратяване на нови вълни, подкрепа на най-нуждаещите се, мобилизация на администрацията и доброволци.”
Лидерът на България без цензура Николай Бареков определи реакцията на кмета и правителството за неадекватна. „Портних, Орешарски и тези в парламента са виновни за трагедията“, категоричен е той.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.