Снимка: EPA/БГНЕС
Приходите на клубовете от Висшата лига по футбол на Англия през сезон 2013-14 са преминали границата от 3 млрд. паунда, казват анализатори от Deloitte.
Според тях цифрата е била достигната едва четири години, след като клубовете преминаха границата от 2 млрд. паунда. За последните осем години приходите на лигата са се удвоили.
Разгледано самостоятелно постижението е впечатляващо, но поставено в по-широк икономически контекст то е просто феноменално, смята ръководителят на Deloitte Дан Джоунс.
Според него битката между телевизионните канали за правата върху излъчването на Висшата лига е от ключово значение за по-високите приходи.
“Влизането на BT Sport на пазара и конкуренцията с BSkyB оказа огромен натиск за разширяване на приходите. От сезон 2013-14 насам всеки местен мач генерира приходи от 6.5 млн. паунда”, казват още от анализаторската фирма.
През последния сезон най-добрите клубове са спечелили средно по 25 млн. паунда повече в сравнение с предходната година.
Минимални маржове
От Deloitte правят и по-детайлна картина на изминалия сезон. Според тях преминаването на границата от 3 млрд. паунда е страхотен знак за развитието на Висшата лига, но трайните проблеми на високите заплати и дългове остават.
Оперативните печалби на отборите от Висшата лига са намалели леко, а клубовете продължават да работят с изключително ниски маржове на печалба. Разходите за заплати удариха нов връх като процент от общите приходи и са на ниво от цели 71%.
Клубовете са генерирали нови дългове в размер на 139 млн. паунда и достигнаха общ размер от 2.5 млрд. паунда. Според анализаторите това се дължи до голяма степен на безлихвените “меки заеми”, които достигат 228 млн. паунда.
В интерес на истината общият размер на “меките заеми” е около 1.6 млрд. паунда, в сравнение с предходната година, когато те са били 1.4 млрд. и представляват две трети от общия нетен дълг.
Около 90% от тази цифра се дължи на отборите от Висшата лига “Челси”, “Нюкасъл Юнайтед”, “Астън Вила” и “Куинс Парк Рейнджърс”.
Въпреки това от Deloitte очакват новите правила за финансов феърплей на УЕФА да накарат клубовете да балансират приходите си. Миналия месец “Манчестър Сити” бе наказан за неправомерни разходи.
Глобална перспектива
Междувременно растежът на глобалната привлекателност на английската Висша лига личи от фактът, че през сезон 2012-13 половината от клубовете в първенството бяха собственост на чужденци. Преди десет години имаше само един такъв отбор.
Чуждестранните собственици допринасят за увеличаващата се търговска перспектива по света и помагат за изнасянето на марката “Висша лига” в чужбина. Според експертите е само въпрос на време, преди във Висшата лига да навлезе спонсор или мащабен рекламен договор от Китай.
Желанието за влизане във Висшата лига накара огромна част от отборите във второто ниво на английския футбол – Чемпиъншип, да рискуват сериозно през сезон 2012-13. За пръв път от 12 години разходите на отборите за заплати представляваха цели 106% от техните приходи. Така клубовете записаха оперативна загуба в размер на 241 млн. паунда.
Доминация на големите клубове
Ако погледнем по-мащабно, виждаме, че най-големите пет европейски първенства Англия, Германия, Италия, Франция и Испания регистрират ръст в приходите си от 5%. През последния сезон те са достигнали 9.8 млрд. паунда.
Това представлява почти половината от европейския футболен пазар, които са общо 19.8 млрд. паунда. Голяма част от ръста обаче се дължи на големите клубове, като например „Ювентус“. За първите 9 месеца от сезон 2012-13, приходите на отборите в Италия са се увеличили с цели 97 мил. евро в сравнение със същия период на предходната година.
Приходите от телевизионни права продължават да бъдат основен източник на приходи за италианските клубове – техният дял е 59%.
Германската Буднеслига продължава да бъде единственото от най-големите пет първенства, където приходите от телевизионни права не са основен източник на пари. Вместо това, продажбата на фенски артикули представлява цели 46% от общия оборот на клубовете.
Буднеслигата остава първенството с най-строг контрол на разходите, а съотношението между заплати и приходи е скромните 51%. В Испания този процент е 56%, а във Франция – 66%.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.