Ще има ли нови лифтове и ски писти на Витоша, къде и при какви условия. Това е един от въпросите, на които ще трябва да отговори новият 10-годишен план за управление на природен парк “Витоша”, а той трябва да бъде написан, обсъден и одобрен до края на тази година. Въпросът за ски курорта над София е ябълка на раздора между природозащитните организации и фирма “Витоша ски”, собственик на почти всички витошки лифтове, която от години иска да строи нова, по-мащабна ски зона около хижа “Алеко”. Поради което екоорганизациите следят с повишено внимание конкурса за изпълнител на новия план, обявен през март от парковата дирекция.
Победителят от четирите фирми, участвали в търга за 600 хиляди лева, вече е избран – фирма “Пролес инженеринг”, научи Ureport. Той обаче още не е обявен, защото друг от кандидатите – обединението “Фортис – НПМ – Айко”, обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията. Ако не сте следили в детайли “войната” между екоактивистите и ски инвеститорите и Българската федерацията по ски, оглавявана от банкера Цеко Минев, ще си кажете: и какво от това. Ето какво.
Победителят – предизвестен преди месеци
В началото на март, дни преди да бъдат отворени офертите, бившият директор на парк “Витоша” Тома Белев даде прогноза, че заради определени тръжни условия обществената поръчка ще бъде спечелена самостоятелно или в консорциум именно от фирма “Пролес”. Белев, който е сред най-активните екоактивисти и заради позициите си бе обект на активни черни пиар кампании в медиите, изпрати сигнал с прогнозата си до дирекцията на парка, министрите на околната среда и на земеделието (природните паркове – 11 на брой, са подчинени на агенцията по горите към агроминистерството). Копие бе изпратено и до ръководството на оперативната програма “Околна среда”, която финансира новия план.
В прогнозата си Белев предупреди, че условията на търга стесняват кръга на възможните кандидати до под 10 експерта в страната и едва 3-4 фирми. Например от фирмите – кандидати се изискваше един от ключовите експерти в екипите им – по горите, да е участвал в изработването на план за управление на защитена територия. „В България има приети ограничен брой планове за управление, при които е извършвана горска инвентаризация и те до момента са изпълнявани само от 4 фирми, вписани в специализиран регистър по реда на Закона за горите”, обясни в сигнала си Тома Белев.
Природозащитникът е познал – миналият месец “Пролес инженеринг” е класирана на първо място в конкурса с максималните 100 точки. Обединението, което обжалва търга, е второ с 92 точки.
Да изработиш 2 години за една с европари
В жалбата до антимонополната комисия сред списъка обвинения в пристрастие срещу тръжната комисия в дирекцията на парка има едно особено любопитно. Трима от ключовите експерти в екипа на избраната фирма вече са ангажирани в подобен проект – новия план за управление на национален парк “Пирин”, се казва там. Това са ръководителят на екипа Антоний Стефанов (управител на фирма “Пролес”), ландшафтният архитект Димитрина Берберова и преподавателят от Лесотехническия университет доц. Александър Ташев.
В плана за парк “Пирин”, който също се финансира с евросредства от оперативната програма, тримата са ангажирани за съответно 360, 360 и 300 работни дни, посочиха жалбоподателите. А срокът за изработването на плана за Пирин е 20 месеца (до декември тази година), което означава, че тримата са ангажирани приблизително със стандартни работни месеци.
Участието на този екип и в двата проекта би означавало, че оперативната програма финансира нахалос толкова много “човекодни” и работата реално се върши за далеч по-малко. Естествено, регламентите на еврофинансирането не позволяват такова дублиране. А планът на парк “Витоша” се прави успоредно с този на парк “Пирин” и също трябва да е готов до края на 2014 г. (до 30 декември).
Потърсена за коментар, директорката на парк “Витоша” Снежана Петрова заяви, че не е знаела за дублирането и е научила от жалбата за него. Тя каза, че не знае колко работни дни са определени за тримата експерти в офертата за плана на Витоша. И добави, че не може да коментира, преди да получи решението на антимонополната комисия (КЗК) по въпроса.
И още нещо важно – архитект Берберова е била ръководител на екипа, писал доклада за екооценката на проекта за нов ски курорт над София на „Витоша ски“, припомня Тома Белев, който тогава бе директор на парка (оценката за съвместимост с мрежата „Натура 2000“ – природният парк е и защитена зона от „Натура“). Екооценката бе одобрена от софийската екоинспекция, но по жалба на екосдружение предишният екоминистър Нона Караджова отмени решението на подчинената си инспекция. Така проектът за нова ски зона на Витоша бе спрян.
Витоша и Пирин – един инвеститор, една цел
Освен фирма “Пролес”, която е определена за автор на плановете за управление на двата парка, Пирин и Витоша имат и още нещо общо – ски инвеститорите. „Витоша ски“ е свързана с концесионера на ски зона Банско фирма „Юлен“ – един и същ човек, адв. Петър Петров, е в ръководството и на двете фирми. И двете са подпомагани и протежирани от председателя на Българската федерация по ски Цеко Минев, съакционер в Първа инвестиционна банка. ПИБ е кредитор и на двата ски курорта.
Също като при „Витоша ски“ желанието на „Юлен“ да разшири ски зоната над Банско (с втори кабинков лифт, нови открити лифтове и писти) се сблъска с настоящия план за управление на парк „Пирин“, който не позволява строителство на туристическа инфраструктура извън досегашната.
По искане на община Банско в началото на миналата година предишните управляващи дадоха старт на процедура по изменение на плана на парка, която да разшири зоната за строителство на лифтове.
Заради натиска на екоорганизациите обаче настоящото правителство не я доведе до край, а екоминистърът Искра Михайлова обяви, че ще се изчака новият план за управление на парк „Пирин“, понеже неговият също изтича (всъщност, планът вече изтече – в края на 2013 г.)
Поради което обвеният конкурс за изпълнител на плана на „Пирин“ (на стойност 1.4 млн. лева) бе следен под лупа от екоорганизациите, „Юлен“ и община Банско. Той бе спечелен от обединението „Пирин 2014“, в което участват няколко екоорганизации – една от тях „Зелени Балкани“, в чието ръководство влиза Тома Белев. Впоследствие обаче по жалба на другия кандидат – „Пролес – Инженеринг“, изборът бе отменен. И в крайна сметка конкурсът бе спечелен от „Пролес – Инженеринг“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.