Снимка: EPA/ БГНЕС
„Прочистващата“ операция, предприета от властите в Киев в Източна Украйна, е навлязла в „активна фаза“, както я определи министърът на вътрешните работи Арсен Аваков, който призова местните жители да не излизат от домовете си.
По време на сраженията са унищожени постове на сепаратистите в Луганск и Славянск. До момента в хода на военните действия в Източна Украйна са загинали 181 души, в това число 59 военнослужещи, други 293 са ранени, предаде „Интерфакс-Украйна“, като се позова на временния главен прокурор на републиката Олег Махницкий.
Местни жители твърдят, че няколко украински бойни самолети и хеликоптери са атакували бунтовническите позиции в покрайнините на Славянск и тежките артилерийски престрелки са продължили през целия ден.
Проруски „опълченци“ в Донбас съобщиха, че нови украински колони с бронирана техника се движат към Славянск. „Явно се готвят да ни смажат с танкове“, допълнили сепаратистите.
На 2 юни стотици бунтовници, въоръжени с автоматични оръжия и гранатомети, обсадиха гранична база в Луганск, която координира защитата на Украйна по границата й с Русия. Граничарите заявиха, че най-малко петима бунтовници са загинали при отблъскване на нападението.
През последните десет дни десетки сепаратисти загинаха по време на сраженията, а новоизбраният президент Петро Порошенко заяви, че ще продължи операцията докато не смаже напълно сепаратистите.
На фона на напредващата офанзива на украинските правителствени сили в Източна Украйна, руското външно министерство обвини властта в Киев в „ново престъпление срещу собствения си народ заради извършеното въздушно нападение срещу сградата на областната държавна администрация в Луганск“ на 2 юни.
Русия опита да прокара проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН (СС), призоваваща за създаване на хуманитарни коридори и прекратяване на насилието в Източна Украйна. Тя обаче бе отхвърлена по време на събрание на 15-членния СС, събрал се за кратко на 2 юни при закрити врати.
„Имаше и положителни реакции от някои членове на Съвета. Други обаче зададоха толкова много въпроси, че ако бяхме опитали да отговорим, щяхме да говорим за това седмици наред“, каза руският посланик в ООН Виталий Чуркин. На 2 юни Чуркин пое едномесечното ротационно председателство на СС на ООН.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.