Така изглежда тренажорът – и пилотът, който подава команди с мисълта си.
Немски учени конструираха прототип на самолет, който може да излита и каца благодарение на мисълта на пилота. Машината се нарича Brainflight, а новината съобщи интернет изданието TechCrunch.
Негови разработчици са два престижни университета – Technische Universität München и TU в Берлин, а целият проект е финансиран от ЕС.
Проектът Brainflight има за цел да докаже, че контролиран от мозъка полет е възможен и доказва, че дори пилоти с малък или никакъв опит може лесно да летят с помощта на мозъчен интерфейс. Става въпрос за прибор, който е включен с електродиоди към главата на пилота.
В изпитанията са взели участие седем човека, с малък опит в областта на летенето, а един от тях – без никакъв. Всички те успели успешно да вдигнат във въздуха авиационния тренажор, а впоследствие да го приземят, при това някои го направили в условията на ниска видимост.
Учените констатирали, че точността, с която тестваните държат курса чрез мисловни команди е достатъчна да покрият изискванията на изпит за лиценз за пилот.
„Един от тях беше в състояние да следва 8 от 10 целеви позиции с отклонение само от 10 градуса“, казват от екипа. Друг от тестваните пилоти е приземил машината само на няколко метра от осевата линия.
Очевидно тези начинаещи пилоти биха се усъвършенствали в в симулатори, но идеята е същата. Според ръководителя на проекта проф. Флориан Холзапфел проектът има за цел да даде шанс на обикновен човек да лети без дълго предварително обучение.
И в САЩ го направиха
През февруари т.г. изследователи от Университета на Минесота в Минеаполис обявиха, че са създали мозъчно-компютърен интерфейс, посредством който човешкият може да комуникира директно с външно устройство и да управлява с мисли летящ обект – в случая квадрикоптер.
Интерфейсът не изисква имплантирането на устройства. Вместо това се използва електроенцефалографска шапка с 64 електрода, която улавя сигналите на мозъка. Когато мислим за определено движение – горе, долу, ляво или дясно, например, невроните в мозъка произвеждат електрически сигнали, които се изпращат до компютър, обяснява ръководителят на проекта, биоинженерът Бин Хе. Сигналът, идващ от мозъка се улавя от сензорите, декодира се и се изпраща чрез Wi-Fi система, за да контролира квадрикоптера.
Бин Хе и колегите му тестват системата върху студенти, които най-напред преминават през обучение, което продължава между 10 и 20 часа. Студентите тренират, като мислено управляват летателна машина в компютърно генериран модел на университетския кампус. Така те усвояват техники, с които да разграничават отделните движения.
Мозъкът работи по различен начин, когато човек се подготвя да хвърли топка с дясната и с лявата ръка. След преминаване на обучението, участниците са контролирали квадрикоптера с мислите си, насочвайки го по маршрут с препятствия, направени от балони.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.