Връх Руй. Снимка: Сдружение „Трън“/Facebook
Проект за златодобив в Трън на фирма „Асарел Медет“ предизвика тревоги сред жители на градчето и околните села, а в последните дни местно сдружение сезира прокуратурата за документно нарушение около проекта.
ArrayВъв фокуса на протестиращите срещу златодобивния проект е анекс към договора с „Евромакс сървисиз“, дъщерна на притежаваната от Лъчезар Цоцорков „Асарел“, за търсене и проучване за злато и сребро в района, подписан през 2009 г.
Преди дни инициативната група „Трън“ показа пред предаването „Господари на ефира“ анекса към договора, подписан от бившия министър на околната среда Нона Караджова. В документа, с който гражданите са се сдобили чрез Закона за достъп до обществена информация, до подписа на министъра е посочена датата 10 юли 2009 г. Това обаче е 17 дни преди встъпването на Караджова в длъжност, изтъкват от сдружението. Гражданите подадоха сигнал до главния прокурор за предполагаемата злоупотреба.
Протестиращите посочват, че договорът за търсене и проучване на злато е трябвало да изтече на 11 юли – ден след датата, посочена на анекса. Подозрението им е, че Караджова е превишила правата си, тъй като договорът трябвало да бъде спешно удължен, а предшественикът ѝ на поста Джевдет Чакъров (ДПС) не разрешавал това. (Той е подписал аналогичен анекс към договора с фирмата през 2007 г., б.а.)
Прокуратурата проверява сигнала, съобщи днес пред БНР Румяна Боянова от трънското сдружение.
Дяволът е в детайлите, „ангелът“ също
Според бившия министър обаче става дума за техническа грешка в датата и всъщност документът е подписан от нея по-късно, когато вече е била в правомощията си.
„Проверих случая и поисках информация от Министерството на енергетиката (при управлението на Караджова екоминистерството прехвърли договорите за проучване и добив на полезни изкопаеми към тогавашното Министерство на икономиката, енергетиката и туризма; в момента за този сектор отговаря енергийното министерство, б.р.) Обърнете внимание и на анекса, който беше показан от „Господари на ефира“. В него е записано, че удължаването на срока на договора е на определени основания, сред които и протокол за проверка на работната програма на инвеститора, който е с дата 6 август същата година“, коментира Нона Караджова пред Ureport.
Действително, в анекса с печатни букви е записано, че изпълнението на условията на договора е констатирано с „Протокол № ГРП 1/06.08.2009 г.“.
Датата на подписване на анекса е нанесена ръкописно – „10.07.2009 г.“ и тя е сгрешена, посочи ексминистърът.
Тя отдаде грешката на усилената работа на министерството в първите месеци на управлението ѝ. „Ако си спомняте, аз заварих над 1000 забавени преписки с мълчалив отказ в миниерството за най-различни разрешителни – за проекти за отпадъци, за водоползване, за минерални води и мн.др“. За да разблокират многобройните забавени проекти на бизнеса, и ръководството, и експертите на министерството са работили няколко месеца и след работно време, припомни тя. Според Караджова умората от извънредната работа е довела до грешката в датата на документа.
На какъв етап е златният проект
Въпросният анекс от 2009 г. касае договора за търсене и проучване на злато и сребро в района на Трън с „Евромакс сървисиз“. Проектът за добив на фирмата обаче е далеч от финала, обясниха от пернишката екоинспекция (РИОСВ Перник) пред Ureport.
През ноември 2015 г. инспекцията е поискала от инвеститора задължителния доклад за ОВОС (Оценка за въздействие върху околната среда). Последно през октомври 2016 г. фирмата е внесла свой вариант на задание за доклада и все още двете страни не са уточнили параметрите на бъдещия доклад, обясни началникът на отдел „Превантивна дейност“ в РИОСВ – Перник Анелия Дренска.
Тепърва ще се изготвя самият доклад по ОВОС и по т.нар. „Оценка за съвместимост“ (ОС) на проекта с местните защитени зони от мрежата „Натура 2000“, след което следват обществени обсъждания на доклада и т.н., посочи тя. Едва след цялата тази процедура инспекцията може да съгласува, отхвърли или измени проекта.
Проектът за добив на златна и сребърна руда попада в защитената зона „Руй“ за защита на редица диви птици, уточни Дренска.
По повод кадрите от репортажа за Трън в „Господарите“, които показват емблематичното за района ждрело на р. Ерма, експертът уточни, че проектът не засяга Трънското ждрело, което е защитена територия и в него не се допуска никакъв добив на полезни изкопаеми. По-близкият от двата участъка, за които кандидатства компанията, е на 8-10 километра от ждрелото, каза тя.
От сдружението срещу златния проект заявиха, че местните не желаят добива, тъй като той е опасен за природата на района – за питейната вода, както и за дивата природа заради предвидените перманентни взривове (до 9900 км взривно вещество седмично за единия от предвидените рудници и до 7900 кг за другите два), открити хвостохранилища „с площ над 150 футболни игрища“ и др. Тези параметри са записани в инвестиционното намерение на фирмата.
Междувременно кметът на Трън Станислав Николов призова за местен референдум за златодобивния проект.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...