©EPA/БГНЕС
Швейцария спечели дело в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), с което мюсюлманските семейства са длъжни да пращат децата на смесени часове по плуване.
Делото беше заведено от две семейства от турски произход. В края на 2016 г. германският конституционен съд също отхвърли подобна молба на ученичка мюсюлманка, която настояваше да не ходи на уроци по плуване в училище, защото се чувствала неудобно пред момчетата по бански.
Според ЕСПЧ швейцарските власти са били в правото си да дадат предимство на прилагането на „пълната учебна програма“ и на „успешната интеграция“ на децата в обществото.
През 2010 г. семействата Османолу и Коджабаш са глобени с близо €1300 заради отказа им да пуснат дъщерите си в задължителните часове по плуване, посещавани и от момчета.
Пред ЕСПЧ те твърдят, че това е нарушение на религиозната им свобода според чл. 9 от Европейската конвенция за правата на човека.
Магистратите в Страсбург признават, че случаят касае религиозната свобода, но според съдиите швейцарските власти не са я нарушили. Законът цели „да бъдат защитени учениците от всяка форма на социално изключване“ и Швейцария е свободна да определи образователната система спрямо нуждите и традициите си, посочват те.
Училищата играят важна роля в социалната интеграция и освобождаването от някои часове е „оправдано само в много изключителни обстоятелства“.
„Интересът на децата да получат цялостно образование, за да се благоприятства успешната им социална интеграция спрямо местните обичаи и нрави, има предимство над желанието на родителите децата им да бъдат извинени от смесените уроци“, гласи решението.
Съдиите отбелязват още, че Швейцария предлага гъвкави условия на семействата и например е разрешила е дъщерите им да носят буркини.
Магистратите посочват, че целта на уроците не е само децата да се научат да плуват, а преди всичко да го правят заедно със съучениците си, без значение от произхода са или религиозните или философски възгледи на семейството.
Ищците – Азиз Османолу и Сехабат Коджабаш, са швейцарски граждани, които имат и турско гражданство. Те са родени съответно през 1976 г. и 1978 г. и живеят в Базел. Дъщерите им са родени през 1999 г. и 2001 г.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.