Снимка: Стопкадър, YouTube
Мрежите за безжичен интернет скоро ще знаят не само къде се намираме, а дори дали дишаме, сочи ново проучване на трима изследователи от университета на Пекин.
В научното изследване се описва метод на засичане, който е базиран не на конвенционалния модел за силата на получения сигнал (RSS), осигуряващ данни за околната сред на база това как заобикалящата ни среда отслабва сигнала, а върху алтернативен, познат като информация за състоянието на сигнала (CSI). Последният осигурява много по-богата картина на електромагнитните вълни, които се разпръскват на закрито.
Традиционният модел се ползва от близо 15 г. и е разработен по проект на име RADAR от учени в Microsoft. Методът е доста недодялан и работи на принципа на място на закрито, което се картографира спрямо силата на Wi-Fi сигнала на различни местоположения. Цялата тази информация се привежда в табличен вид, и когато настъпи време да се локализира определено устройство, просто се съпоставя силата на сигнала с кореспондиращото местоположение в таблицата.
Алтернативният метод за състоянието на сигнала на закрито вече се изследва активно, но това което учените от Пекин са искали да установят е точно колко е прецизен. За да разберат това те са приложили т.нар. модел на близката зона (антената), който е най-лесно да бъде визуализиран:
При него серия от концентрични елипси с променлива сила се предизвикват от светлинна или радиовълна през различни пътища в пространството. Това води до конструктивни и деструктивни смущения, тъй като пътищата с различни дължини влизат и излизат от фаза. Следователно, всяко пространство може да бъде разбито на безкрайно много зони.
Дан Ву и колегите му от университета в Пекин обясняват, че всеки обект, който срещат радиовълните, докато подскачат, се разделя на две части. Едната е отразена, а другата пътува през обекта (следвайки пътя на линията на зрението). В приемника двата пътя се пресичат и оставят наслагващ се сигнал. От фазовата разлика между двата сигнала могат да се отгатнат обектите. Различните обекти отразяват сигналите по различен начин, което води до модели на смущенията, кореспондиращи на различните позиции.
Изследванията са извършени на закрито с два Wi-Fi предавателя и метална чаша, с която е потвърдено наличието на близките зони и е показано, че полученият сигнал варира, щом обект се движи в зоните в рамките на сантиметър.
Т.е. е възможно да се прецизира технологията достатъчно, че да засича човешко дишане. Точно това са успели да постигнат учените в тестовете си, но само в случаите, когато човекът е бил близо до приемно-предавателно устройство или линията на зрението.
Все пак учените са оптимисти. Те се надяват в краткосрочен план да ускорят неинвазивното поле на засичане на хора, като открият пътя към широк спектър от приложения в домовете, офисите, болниците, складовете и т.н. В дългосрочен план изследователите вярват, че синергията между комуникациите и възможностите за засичане в компютърните устройства ще предизвикат революция, както в Интернета на вещите (Internet of Things/IoT), така и в контекстно зависимите компютри.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.