• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | Политика | България | Всички с алиби да останат в парламента още малко

Всички с алиби да останат в парламента още малко

16 дек., 2016 Ureport България, Водещи новини Коментарите са изключени за Всички с алиби да останат в парламента още малко
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

Бойко Борисов

Политическите сили си намериха алиби, за да останат още малко в парламента – промени в Изборния кодекс заради референдума. След като Реформаторският блок получи третия проучвателен мандат за съставяне на кабинет в рамките на 43-ия парламент, а премиерът в оставка Бойко Борисов от Брюксел намекна за подкрепа, надеждите се вдигнаха.

Още по темата:

  • Борисов даде знак, че остава за изборна реформа
  • Патриотите против антикорупцията на Кунева
  • Цветанов дава 20% шанс за нов кабинет
  • Реформаторският блок взе мандата за кабинет
  • „Човекът на Бойко“ държи огъня по Христо Иванов

Реформаторският блок обаче е категорично против мажоритарен вот. БСП подкрепя смесена система – 120 депутати, избрани мажоритарно и 120 – пропорционално. За смесена система е и Патриотичният фронт.

Въпреки че резултатите от проведения на 6 ноември референдум, иницииран от Слави Трифонов и комитет, не го правят задължителен, ГЕРБ и БСП – първите две най-големи политически сили, декларираха, че ще приемат промените. Около 12 000 гласаха не достигнаха, но въпреки това партиите декларират готовност да обсъдят въпроси, свързани главно с мажоритарния избор, какъвто беше един от въпросите. Задължителното гласуване вече фигурира в Изборния кодекс. Никой обаче не отваря и дума за намаляване на партийната субсидия за партиите, взели над 1% на парламентарни избори, която е 11 лева на глас. Въпросът на допитването беше дали не трябва да бъде намалена на 1 лев.

В Брюксел Борисов заяви, че си струва да се оттегли малко времето за предсрочни избори „с толкова, колкото да се приеме Избирателния закон съгласно референдума“. „Дали ще оставим тези министри, дали други, ще се намери вариант. В противен случай изборите няма да са легитимни“, каза той.

„Веднага ще излязат хора и ще кажат: Защо си направихте пак така закона? Затова на тези разговори аз ще настоявам приемането на тази система – 100 процента мажоритарно. Щяло да ги няма системните партии – като народът иска, няма да ги има“, продължи Борисов.

„Ние сме заявили нашата позиция, изпълняваме нашето обещание (за оставка, дадено няколко месеца преди президентските избори – б.р.). Само че чувам едни, които се имат за победители, но не са победители, да казват, че нямало време да сменим „збирателния закон. Тогава ще им дадем време. Ще намерим формула да им дадем време – да се смени избирателният закон, да се удовлетвори референдумът, който надробиха“.

По думите на Борисов има достатъчно време да бъде променен законът, ако не стига – може „да се удължи с още един месец“. Премиерът в оставка смята да настоява за въвеждане на френска избирателна система, която предвижда провеждане на мажоритарни избори за депутати на първи тур, а на втория да явяват всички кандидати, получили над 12.5% подкрепа.

Веднага след изказването на Борисов, лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че от 20% възможност за съставяне на кабинет, шансовете на Реформаторите са се вдигнали малко.

Какво мисли Патриотичният фронт

„Ако се въведе мажоритарният вот, ще има 1-2 парти в Народното събрание. Тогава ще ни се скрие топката от хора, които нямат нищо общо с политиката. В парламента ще влязат мутри, чалга певици, футболисти и всякаква паплач“. Това заяви днес пред Нова тв съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Сименов.

По-късно заедно с другия съпредседател на ПФ Красимир Карачанов той отиде на спешна среща при Борисов. Най-вероятно Борисов ще търси подкрепа за формиране на кабинет с мандата на РБ, допуска „24 часа“.

Преди време РБ и ПФ се срещнаха и договориха подкрепа за евентуален втори кабинет в рамките на почти същото управляващо мнозинство.

ДПС подкрепя Борисов за френски вариант

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ ще предложи на групата си да подкрепят всички поправки в Изборния кодекс като френския мажоритарен вот. Въпреки че смята, че това Народно събрание е изчерпано и вредно за страната „с неговите аритметични мнозинства и без ценности“.

Запитан как си обяснявате промяната в позицията на Борисов, който еднакво изборите заяви, че няма да участва в ново правителства в този мандат, а снощи от Брюксел даде знак, че все пак е възможно, Карадайъ каза: „Откакто Борисов е на политическата сцена, той има такова поведение – променливо“.

Ако се създаде кабинет, той ще функционира, но не виждаме вариант за стабилно мнозинство в това Народно събрание, допълни Карадайъ. Дори и да се формира кабинет, само ще се отложи агонията, каза той. По думите му, изборите ще са тогава, когато ги насрочи новият президент Румен Радев.

Радев встъпва в длъжност на 22 януари 2017 г. Той може да разпусне парламента само ако не е формиран кабинет дотогава. В неговите правомощия, след разпускането, е и насрочване на избори до 60 дни след това.

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • Бойко Борисов, Брюксел, БСП, ГЕРБ, ДПС, мажоритарна система, мандат, Мустафа Карадайъ, правителство, референдум, Реформаторски блок, Румен Радев

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.