©БГНЕС
С приети промени на второ четене в Закона за движението по пътищата депутатите засилиха санкциите срещу нарушителите. Array
Глобите за превишена скорост стават двойни в населено място, извън населено място и опасни товари или обществен превоз на пътници. Санкциите са най-тежки при превишаване на скоростта с 50 км/ч над ограничението. В населените места глобата е 700 лв., а в извън тях – 600 лв. За превишена скорост при превоз на опасни товари или обществен превоз глобата е 1000 лв.
При скорост 50 км/ч над ограничението за всеки допълнителни 5 км/ч санкцията се вдига с още 50 лв.
„Глобата няма лимит. Ако карате със 100 км над превишението, до 50 км действа глобата, която е наложена. След това за всеки 5 км се вдига с още 50 лв. глобата. Никой не може да си позволи да прави такива нарушения всяка седмица. С МВР трябва да се синхронизира събираемостта. Хубаво е да имаме високи глоби, но е хубаво и да ударят нарушителите по джоба, за да има ефект”, обясни председателят на транспортната комисия в НС Настимир Ананиев от ДБГ (Реформаторски блок).
Пияните и шофьорите без книжки губят право да карат + регистрацията
Другата важна промяна е дерегистрацията на автомобила, когато е шофиран от собственика. Тогава се свалят двата номера на колата и регистрацията на моторното превозно средство от 6 до 12 месеца. Това може да се случи, ако се кара без шофьорска книжка, с алкохол в кръвта над 0.5 промила или ако водачът откаже да бъде тестван с техническо средство за алкохол или наркотици. След изтичане на срока колата трябва да се регистрира от собственика отново.
Освен това шофьорите с алкохол от 0.5 до 0.8 промила в кръвта си ще се лишават от право да шофират за 6 месеца, решиха депутатите. Водач с 0.8 – 1.2 промила пък ще се наказва с лишаване от правоспособност за 1 година и глоба 1000 лв. При повторно нарушението лишаването от правоспособност ще е за 1-3 години. с глоба от 1000 до 2000 лв.
За гонка губиш книжка за 1 година
Гонките вече са дефинирани като нерегламентирано състезание на пътя. Така, водач, който организира или участва в подобни надпревари, отворени за обществено ползване или ги ползва за други цели, ще бъде лишен от право на управление на МПС за 12 месеца и глобен с 3000 лв. За повторно нарушение наказанието е отнемане на книжката за 3 години и глоба 5000 лв.
Караш в насрещното – губиш книжка за 3 месеца
Заради многобройните случаи на опасно каране в насрещното движение, депутатите приеха водач, каращ в насрещно на автомагистрала/скоростен път, да се наказва с лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца и глоба 1000 лв.
При повторно нарушение наказанието става 6 месеца без книжка и глоба 4000 лв.
Въвежда се и категорията „нов водач“, която ще важи за водачите с до 24 часа месеца стаж. Те получават една трета по-малко точки, или 26 вместо 39 точки. Предложението за придружител отпадна.
Глобите за неправилно паркиране вече ще се считат за връчени, след като се залепят на стъклото на автомобила, реши още парламентът.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.