Проблемът, който виждаме днес, не е глобализацията, а липсата на световно управление и средства за справяне с глобалните проблеми, казва проф. Клаус Шваб, основател на Световния икономически форум. Array
По думите му значителна част от световния елит е загубила чувството си за солидарност, което е по-необходимо от всякога. „Живеем в свят на прозрачност и този свят не може да толерира твърде голямо неравенство“, казва Шваб.
Днешните световни предизвикателства – като хронично ниския растеж и неравномерното разпределение на икономическите блага, разрушителните нови технологии и търсенето на идентичност на фундаментално ниво изискват нов набор от умения от лидерите.
По-конкретно, те се нуждаят от възможността да демократизират политическия процес и да овластяват другите, без да се лишават от чувството за отговорност.
Именно тук идва на помощ идеята за „системно лидерство“. На базата на идеята, че комплексните проблеми не могат да се решават само от една перспектива, това е лидерството, което изисква включване на широк спектър от заинтересовани групи в процеса на взимане на решения. Това изисква разбиране на „голямата картина“, или иначе казано – на системата и желанието да се създават промени, а не просто да се реагира на такива.
Но колкото и системните лидери да овластяват и включват гражданите, като ги ангажират в процеса на взимане на решения и отварят достъпа до нови технологии и стоки от първа необходимост, те все пак трябва да поемат основната отговорност за решението, което засяга обществото като цяло.
Как да демократизираме взимането на решения
Повишаването на ангажираността на гражданите в процеса на създаване на политики, отвъд сегашните форми на привилегирован ангажимент с организирани интереси и лобиране, ще развие в гражданите по-голямо чувство на участие в държавните процеси.
Освен това то помага за разбирането на сложността и компромисите на публичните проблеми, казва професор Алберто Алемано, виден защитник на съвещателната демокрация и основател на Good Lobby – организация, която свързва квалифицирани граждани с неправителствени организатори, избрани народни представители и служители на публичната администрация.
Други средства за демократизиране на процеса на взимане на решения включват социалните мрежи и дните на отворени врати в институциите, както и редовен процес на консултации със заинтересованите лица, засегнати от въпросните политики.
Начин за увеличаване на гражданското представителство е по-демократичният достъп до политическите партии – чрез търсене на хора, идващи от различни обществени среди, които досега не са били пряко обвързани с политиката.
Но колкото и овластени да са гражданите, те ще продължават да очакват правителството да поема контрола в критични ситуации като бежанската вълна и финансовата криза – двете основни причини за възхода на популизма в Европа.
Понякога това означава, че лидерите трябва да жертват отвореността на управлението си, за да отговарят на конкретно гражданско търсене (налагането на таван на бежанците) и да отговарят на важна нужда (сигурността на хората), докато в същото време държат под око по-голямата картина (солидарността с бежанците, мултикултурното общество и причините за миграцията). Може би най-голямата задача пред лидерите е да преценят кои са нещата, които поддържат обединението на обществото във времена на кризи, особено в свят на все по-голяма поляризация.
Когато електоратът участва в цялостния процес в демократичните държави, още преди взимането на крайни решения, лидерите няма нужда да легитимират политиките си и да делегират части от правомощията си на други.
Те не трябва да отдават отговорност на гражданите, като провеждат референдуми. Пътят напред е комбинация от процес на участие и визионерска дългосрочна политика. Той изисква лидери, които включват всички гледни точки в политиките си, взимат решения и поемат пълна отговорност за последиците от тях.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.