Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) проверява наскоро обвинените бивши и настоящи министри. Това обяви пред БНР председателят на антикорупционния орган Пламен Георгиев, който обаче отказа да даде подробности заради секретността на проверките.
„Клиенти“ на прокуратурата в последния месец станаха министрите в оставка на отбраната и здравеопазването Николай Ненчев (БЗНС) и Петър Москов (ДСБ), бившите енергийни министри в кабинета на Тройната коалиция – Петър Димитров и Румен Овчаров (БСП), както и Делян Добрев от първото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.
Георгиев изтъкна, че делото за отнемане на имущество за близо 2 милиона лева от бившия зам.-председател на 42-ото Народно събрание Христо Бисеров вече е в ход на първа инстанция и ще продължи, независимо от изхода на наказателното дело срещу него.
Софийският апелативен съд потвърди оправдателната присъда на бившия зам.-председател на ДПС.
Обвиненията, повдигнати на Бисеров от прокуратурата, бяха за три престъпления: затаяване на информация за свои пари по сметки в Швейцария пред Сметната палата, за недеклариране на сделки с валута и за укриване на данъци за около 27 000 лева.
Противно на първоначалните изявления на главния прокурор Сотир Цацаров, обвинението не включи най-тежкото възможно обвинение към Бисеров – за пране на пари.
Делото може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд, който ще има финалното решение.
Според шефа на КОНПИ обаче най-голямото дело – за конфискацията на близо 2.2 милиарда лева – срещу мажоритарния собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев все още не може да започне. Като причина Георгиев посочи множество документи, които трябва да бъдат разменени между страните.
Той обясни една от схемите, с която е била КТБ е тласната към несъстоятелност.
„Дружества, които са без никаква история, с един-два месеца живот, да се отпускат десетки милиони. Тези дружества естествено няма откъде да връщат парите си. Още по-странно за нас, им се отпускат нови заеми – де факто от банката. Сумата нараства, нараства. Те започват да връщат реално кредитите си от пари, които им се дават от нови кредити и в един момент се спира с връщане на парите. Фирмата обявява фалит. Парите изчезват. Страшно много и различни са начините за източване на тази банка“, заяви Георгиев.
От КОНПИ се похвалиха и с успешно приключен проект „Усъвършенстване на системата за установяване на активи в България“ с безвъвзмездната финансова помощ на Норвежкия финансов механизъм и Съвета на Европа на стойност €1 милион.
В резултат на консервативната политика на Комисията са реализирани икономии при изразходване на средствата, съобщиха от комисията. Той участва в заключителна пресконференция по проекта, на която присъстваха още Ирина Талиану от Съвета на Европа, представителите на МВР Комня Инджова и Димитър Георгиев.
В рамките на проекта предстои внедряването и на система за видеоконферентна връзка между 14 локации, така че инспекторите в бюрата и дирекциите на КОНПИ да пестят време от пътуване за заседания на комисията в София и да могат да се концентрират върху основната си дейност – установяване на активите на проверяваните лица и защита на исковете на КОНПИ в съда.
Пламен Георгиев очаква до края на годината общата стойност на спечелените дела да надвиши 20 милиона лева. До момента сумата е 18.5 милиона лева.
Предстои на второ четене парламента да разглежда промени в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, след като измененията бяха подкрепени от правната комисия.
Предвижда се намаляване на прага на несъответствие между доходите и имуществото на проверяваните лица на 150 000 вместо сегашните 250 000 лева. Очаква се това да повиши ефективността на КОНПИ, тъй като в момента между 15 и 20 проверки годишно спират, заради това, че откритото необяснимо богатство е над 150 000, но под четвърт милион.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.