След победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ и неочакваното решение на Великобритания да напусне Европейския съюз, Китай се очертава като един от най-силните привърженици на глобализацията в света, пише Quarz. Array
На 20 ноември китайският президент Си Дзинпин говори на 24-ата среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Лима, Перу.
Той призова държавите от организацията да останат ангажирани с придвижване на икономическата глобализация напред, повишаване на откритостта в азиатско-тихоокеанската икономика, регионална свързаност, реформи и иновации.
По време на предизборната си кампания Тръмп разкритикува почти всяка политическа организация, в която САЩ членува след Втората световна война. Под ударите му попаднаха НАТО и Световната търговска организация (СТО).
Междувременно решението на британския електорат да изостави ЕС и общия му пазар беше описано от поддръжниците му като начин за връщане на работни места обратно в Англия.
Вероятно Китай е държавата, спечелила най-много от глобализацията през последните три десетилетия. Пекин често е обвиняван от Тръмп в кражба на работни места, които доброволно са изнесени там от американски бизнес лидери.
В момента Китай изнася работа и стоки по целия свят, от САЩ до Кения, и изгражда това, което политиците в страната описват като „най-широката търговска и военна империя в историята“.
Най-амбициозната част от плана е инициативата „Един пояс, един път“ (OBOR) на Дзинпин. Проектът беше започнат през 2013 г., когато китайски инженери и дипломати заминаха за Пакистан и Шри Ланка, за да изградят пристанищата в Гуадар и Коломбо.
Разбира се, в Китай няма свободна преса, нито възможност да се протестира, така че развитието на антиглобалистко движение е немислимо. Но трябва да се отбележи, че десетките милиони граждани на страната, които в момента се определят като средна класа, нямаше да притежават този социален статус без глобализацията. И вероятно не биха протестирали срещу нея.
Така че докато Западът се оплаква от страничните ефекти на безпрецедентното взаимодействие и интеграция сред бизнесите по света, Китай би разрешил на глобализацията да продължи напред с пълна пара.
В същото време, демокрацията, поне в очите на управниците в Пекин, никога не е изглеждала по-хаотична и нежелана.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.