Изглежда, че руският президент Владимир Путин се опитва да отправи ясни послания, че висшите чиновници не са имунизирани срещу корупционни обвинения. Въпреки това, арестът на министъра на икономиката Алексей Улюкаев се откроява. Задържането му повдига въпроси за бъдещето на високо професионалния и технократски икономически екип на Путин, както и за един от най-близките му съюзници Игор Сечин, който ръководи държавния петролен гигант „Роснефт“, пише Леонид Бершидски за Bloomberg. Array
През последните две години трима регионални губернатори и служители на Разследващата комисия към Министерството на вътрешните работи (руския еквивалент на ФБР) бяха арестувани и вкарани в затвора по обвинения в корупция. В началото на седмицата трима високопоставени слижитетели от региона Кемерово (където е най-голямото производство на въглища в Русия) бяха обвинени в изнудване, което накара дългогодишният управител на региона Аман Тулеев да се зачуди дали самият той не е обект на разследване.
В действителност, Путин не направи много, за да разбие корупционната система, която процъфтява в Русия по време на управлението му. Вероятно защото тя е лепилото, което държи властта му през всички тези години. Все пак, той се показа като нетърпим към нея след завземането на Крим през 2014 г. и едновременния спад в цената на петрола. Вече недоволен от капитализма от предното десетилетие, той иска мобилизирана, милитаризирана и патриотична нация, която да се обедини срещу предполагаемата заплаха от Запада и икономическите трудности, които вървят ръка за ръка с нея.
Путин се нуждае от сериозни корупционни разследвания, за да демонстрира промяната. Губернаторите и висшите служители на правоприлагащите органи са добри пешки за жертвоприношение. Те имат впечатляващи позиции, но са заменими.
В същото време Путин трябва да постави някои от особено влиятелните си приближени на мястото им. Но тъй като лоялността към приятелите е един от основните му принципи, бившите колеги на Путин от КГБ Владимир Якунин (бившият шеф на железниците) и Сергей Иванов (бивш началник на щаба в Кремъл) бяха пенсионирани, вместо да се издигнат. Въпреки това, тези ходове бяха послание към елита. Ситуацията е почти военна, така че бъдете така добри да се махнете от пътя на Путин.
Арестът на Улюкаев, обвинен за подкуп от $2 млн., за да помогне на придобиването на петролната компания „Башнефт“ от „Роснефт“, не пасва съвсем точно на този шаблон. До момента Путин внимаваше да не застрашава икономическия екип на Дмитрий Медведев и Централната банка. Лишена от голяма част от петролните си приходи и от чуждестранни инвестиции, Русия има нужда от компетентно икономическо управление. Финансовото министерство на Антон Силуанов, икономическото на Улюкаев и Централната банка на Елвира Набуилина доказаха това, като намалиха разходите, опровергаха консервативните прогнози и оформиха гъвкав курс на рублата и сигурна политика на кредитиране.
През третото тримесечие на 2016 г. руският БВП се сви с 0.4% (по-малко от очакваното), но Русия все още страда икономически, а растежът не може да се покачи без структурни реформи. Либералният икономист Улюкаев, който започва политическата си кариера по време на радикалните реформи от началото на 90-те, е от малцината, достатъчно опитни да удържат фронта в трудни моменти. Арестът му показва, че никой не е защитен, но и потенциалната нестабилност на икономическия екип на Путин в несигурно време. Ясно е, че Путин е този, който е разрешил ареста. Разследващите са подслушвали телефона на министъра от миналото лято, а президентът е получавал доклади за разговорите му.
Въпреки всичко историята около ареста е странна. Повторната приватизация на „Башнефт“, отнета през 2014 г. от олигарха Владимир Евтушенков, която придоби пет години по-рано, за да намали руския фискален дефицит. Босът на „Роснефт“ Сечин отдавна се беше прицелил в компанията. Макар да отричаше да има нещо общо с конфискацията ѝ, имаше силни подозрения, че е пряк участник.
Тези подозрения изплуваха тази година, когато „Роснефт“ обяви плановете си да придобие „Башнефт“. Макар мажоритарният дял от петролния гигант да е на държавна холдингова компания, акциите ѝ се търгуват на борсата и тя технически има право да участва в приватизация. Много анализатори и държавни служители обаче казаха, че купуването на държавна собственост с държавни пари не е добра идея. Сред тях бяха енергийният министър Александър Новак и Улюкаев.
„Вярвам, че „Роснефт“ по същество е държавна компания. Това означава, че участието ѝ в приватизацията не е подходящо“, каза икономическият министър през август.
И все пак, никой друг не отправи оферта. Сечин е толкова влиятелна фигура, че никой не иска да се конкурира с него. Така че през октовмри правителството реши да даде зелена светлина на сделката. „Роснефт“ плати $5.1 млрд. за 60% от компанията, чиито мениджъри незабавно бяха уволнени и заменени с близки до Сечин хора.
Непосредствено след сделката Путин каза, че е бил „малко изненадан“ от реакцията на правителството. Разследващата комисия обяви след ареста, че Улюкаев е заплашвал служители на „Роснефт“ и ги е изнудвал за подкупи. Никой, дори малко запознат с работата на днешна Русия, не може да повярва на тази история. Ръководителят на Съюза на индустриалците и предприемачите Александър Шохин е сред мнозината, които изразиха недоверието си.
„Човек трябва да е луд, за да заплашва „Роснефт“ месец, след като сделката е получила официално, правно и политическо одобрение и да иска подкуп от $2 млн. от Игор Иванович Сечин, който на практика е един от най-влиятелните хора в страната“, каза той и добави, че ако случаят е такъв, Улюкаев трябва да бъде вкаран не в затвор, а в психиатрия.
Наскоро името на Сечин изплува покрай 85-метровата яхта „Св. Принцеса Олга“, която е на 72-о място в класацията на най-големите плавателни съдове от този тип. На кърмата на яхтата има басейн, който при нужда се превръща в площадка за хеликоптери. На горната палуба има джакузи, а около него – меки бели дивани. Във вътрешността на яхтата има асансьор и стая за SPA.
Въпреки че следователите не уличиха Сечин и „Роснефт“ в престъпления и не поставиха под въпрос законността на сделката, бивш служител на петролния гигант твърди, че съветникът на Путин може да е крайната цел на операцията с ареста на Улюкаев.
Неговите неуморни усилия да национализира петролната индустрия отдавна притесняват останалите независими производители, най-големият от които е „Лукойл“. В същото време Путин прочиства вътрешния си кръг, а твърде голямото влияние на Сечин може да притеснява президента. Освен това, самата „Роснефт“ в момента единствена е предложила оферта за 19.5% от акциите си, предвидени за приватизация през тази година. Идеята е, че това ще помогне на правителството да запълни бюджетната дупка и след това да продаде този дял на реален инвеститор. Това обаче със сигурност не е развръзката, която Путин очаква от най-голямата продажба на държавна собственост за годината.
Ако арестът на Улюкаев е стъпка към падането на Сечин, то вече можем да говорим за логика. Но петролният цар на Путин няма да си отиде без бой. Ако Сечин победи и запази контрола над „Роснефт“, съгласието на Путин да вземе главата на Улюкаев може просто да го остави с отслабен икономически екип в замяна на спорни пиар ползи за антикорупционната му кампания.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.