Ureport | Водещи новини | Кой ще спечели търговската война между Китай и САЩ
Голямата победа на Доналд Тръмп може да се разглежда като голяма загуба на Китай. След като прекара по-голямата част от кампанията си, наричайки страната измамник, който краде американски работни места, избирането на милиардера почти сигурно означава, че Вашингтон ще поеме много по-твърд подход спрямо търговията, китайската валута и други спорни икономически въпроси, пише Майкъл Шуман за Bloomberg.
Независимо от това, политиците в Китай вероятно ще посрещнат Тръмп с отворени обятия. Защото националистическата вълна в крайна сметка ще работи за техния икономически интерес, а не за американския.
Разбира се, Тръмп ще предизвика някой смущения в краткосрочен план. Китайските икономически отношения със САЩ категорично са най-важни за страната. Тя се нуждае от американските потребители, които да купуват износа ѝ, и от американски инвестиции и технологии, с които да обнови индустрията си.
Инструментите, които Тръмп обеща да използва срещу Китай включват повишаване на митата, предоговаряне на търговските споразумения и определянето на страната като „валутен манипулатор“. Това може да нанесе сериозен удар на китайския растеж в момент, когато страната се бори с все по-големи дългове, неизползван капацитет и застоял износ.
Въпреки това, политиките на Тръмп в крайна сметка ще доведат до успехи за Кита. Причината за това е, че Китай, който краде работни места с нечестни практики и евтина работна ръка, вече не съществува. Днешният Китай не се интересува толкова от поточни линии, производство на дънки и телефони. В интерес на истината, с нарастването на цените, Китай губи много производствени работни места, както в посока на други развиващи се държави, така и в посока САЩ.
Новият Китай е с по-големи и смели цели, които Тръмп изглежда не разбира. Вместо да служи като работилницата на света и да твори евтини стоки за търговските вериги, Китай възнамерява да създаде свои собствени национални шампиони, с които да конкурира и дори да задмине американските. Китайските лидери искат клиентите в САЩ да купуват китайските телефони с китайски операционни системи, вместо хората в страната им да купуват тези на Apple.
Правителството подкрепи този план с достатъчни субсидии и друго подпомагане за китайските фирми, които развиват нови технологии и продукти от електромобили до полупроводници. Националната индустриална стратегия „Made in China 2025“ е разработена, за да насърчи производството на високотехнологични кораби, медицински устройства, роботи и други напреднали технологии. Местните власти раздават пари и други блага на начинаещите предприемачи.
Чужденците вече не са толкова добре души. Международни компании разказват, че китайското правителство е все по-малко гостоприемно, а бизнес средата е враждебна към тях. Те се сблъскват с мистериозни разследвания на регулаторите, бавни бюрократични процедури и класически инвестиционни бариери, които пречат на бизнеса им. Политиките на Тръмп само ще дадат извинение на Китай да засили този подход.
Китайският пазар стана ключов за американски фирми като Starbucks и Boeing. Ако страната допълнително затвори вратата към все по-богатите си клиенти и процъфтяващия вътрешен пазар, това ще ограничи печалбите им и броят на работните места, които те могат да създадат у дома.
Антитърговските настроения на Тръмп също ще позволяват на Китай да разшири икономическото и политическото си влияние в Азия за сметка на американското присъствие в ключовия икономически регион. Това отваря пътя за Китай да наложи собствения си търговски пакт.
Според икономическият експерт за Азия Марк Уилямс, ако САЩ не са толкова ангажирани с региона, Пекин ще може спокойно да наложи собствени условия за икономическата му интеграция.
За да бъдем справедливи към Тръмп, трябва да кажем, че той има сериозни причини да избере по-твърд курс към Китай. Прогресът на реформите в страната е незначителен и е нужна целенасочена политика за реципрочност при отварянето на китайсия пазар за американски фирми.
Проблемът с подхода на новия президент на САЩ е, че той води вчерашна война за вчерашни производства и работни места, докато помага на китайския стремеж за индустриите на бъдещето. Вместо да постави Китай на колене, той ще помогне на страната да се конкурира с американските компании в бизнесите от следващо поколение.
Веднъж Тръмп каза, че китайските лидери са по-умни от американските. В този случай е прав.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.